Odzież BHP – dobra odzież to bezpieczeństwo

Hotelowe Opowieści  > Moda, Praca >  Odzież BHP – dobra odzież to bezpieczeństwo
Odzież BHP - dobra odzież to bezpieczeństwo
| | 0 Comments

Odzież BHP – dobra odzież to bezpieczeństwo – na pracowników w miejscach ich pracy czekają naprawdę różne zagrożenia. Specjaliści od BHP spotykają się każdego roku z takimi wypadkami w pracy, które byłyby nie do wyobrażenia, no ale człowiek jest w stanie zrobić wszystko. Dlatego bardzo ważne jest noszenie odpowiedniej odzieży BHP, która chroni przed różnego rodzaju wypadkami i nawet drobnymi urazami, a czasem mały element odzieży, może nawet zapewnić ochronę życia.

Każdy ma swoją odzież BHP

Odzież BHP nie jest uniwersalna i nie można używać jednej do wszystkiego. Wiele zawodów ma konkretnie dobraną odzież, która jest przystosowana do warunków, w których pracują pracownicy i odpowiada na potrzeby, jakie są stawiane właśnie w konkretnym zawodzie, pod względem bezpieczeństwa i higieny. Choć istnieją konkretne grupy odzieży, to i tak zawsze, jeśli na przykład wybieramy odzież BHP ochronną, należy zobaczyć, przed czym ona dokładnie chroni, ponieważ może być zabezpieczeniem akurat nie na takie sytuacje, jakie my wymagamy.

Warto również pamiętać o tym, że odzież BHP to bardzo ogólne pojęcie, pod którym kryją się kolejne podziały, na które warto zwrócić uwagę, aby dobrze wybrać i kupić odpowiednie ubrania.

Rodzaje odzieży

Przede wszystkim główny podział jest na odzież BHP roboczą i odzież ochronną. Ta pierwsza to po prostu odzież robocza, która jest przystosowana głównie do tego, by pracownik był chroniony przed zabrudzeniami, takimi jak ziemia, smary, oleje, kurze, pyły i tak dalej. Raczej nie posiada żadnych dodatkowych elementów chroniących i nie jest jakoś wyjątkowo wzmocniona. Dzięki niej po prostu pracownik nie pobrudzi się tak bardzo i służy w pracy jako odzież zastępcza, do codziennie noszonej odzieży. Możemy ją spotkać w takich wariantach jak ogrodniczki, kombinezon, a także osobne spodnie i bluza, kurtka i tak dalej. Jest używana między innymi w takich zawodach jak ogrodnicy, lekarze, czy też w sklepach. Spokojnie można manipulować jej kolorami, wyglądem i tak dalej, ponieważ nie wpływa to na jej funkcje. Dlatego wiele firm właśnie taką odzież wybiera, jako odzież dla swoich pracowników, na której oczywiście umieszczają przynajmniej logo firmy, co stanowi dodatkową reklamę. Warto również zwrócić uwagę na to, że taka odzież nie jest certyfikowana, więc może, ale nie musi spełniać żadnych dodatkowych norm, jeśli chodzi o ochronę życia i zdrowia. Jednak również przez to, jej cena jest niższa, niż typowej odzieży ochronnej.

Odzież BHP - dobra odzież to bezpieczeństwo
Odzież BHP – dobra odzież to bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o ten drugi typ odzieży, to w tym wypadku sprawa wygląda nieco inaczej. Może zaczniemy od jej funkcji, która polega na tym, że ma przede wszystkim chronić pracownika przed wszelkim zagrożeniem, które może na niego czyhać w miejscu pracy. Będzie to więc na pewno odzież używana przez strażaków, osoby pracujące w ciężkich warunkach, narażone na uszkodzenia ciała i tak dalej. Taka odzież nie może zostać dobrana przypadkowo i musi być certyfikowana, to znaczy jest dobrana do konkretnego zagrożenia, które ma niwelować i przed którym ma chronić. Dlatego też rzadko zdarza się, aby można było cokolwiek w niej zmieniać, ponieważ wszelkie zmiany mogą sprawić, że straci ona swoje wartości ochronne. Taka odzież BHP występuje w różnych wariantach, w zależności od tego, na jakie zagrożenia jest przygotowana. Należą do niej takie elementy jak bluzy, spodnie, kombinezony, kaski, rękawice, a także na przykład kamizelki odblaskowe. Niestety, choć odzież powinna być wygodna i nie powinna ograniczać ruchów, to w tym wypadku trzeba się pogodzić z tym, że tak właśnie może być. Często w miejscach, które najbardziej są narażone na zagrożenia, stosuje się dodatkowe wzmocnienia, kolejne warstwy materiału, dodatkowe szwy i tak dalej. Powinna ona zapewniać pełne bezpieczeństwo pracownikowi, aby nie był on narażony na żaden uszczerbek na zdrowiu. Odzież BHP ochronna może być w różnych cenach i zazwyczaj nie występuje jako w zastępstwie dla odzieży roboczej, czy też zwykłej, lecz zakłada się ją dodatkowo na odzież.

Dla kogo odzież BHP?

Odzież BHP można zakupić dla naprawdę wielu zawodów i czasem możemy nawet nie spodziewać się tego, że w ten gatunek wpisują się takie ubrania, jak fartuchy dla lekarzy, kombinezony dla pszczelarzy, czy rękawiczki dla ogrodników. Każdemu z nas może się wydawać, że są to zwykłe elementy ubrania, jednak one już mają jakąś funkcję, a więc wpisują się w to pojęcie, które mówi o tym, że pomagają w ochronie przed zabrudzeniami, czy uszczerbkiem na zdrowiu.

Warto zawsze zainwestować w dobrą odzież, ponieważ to dzięki niej można w pracy poczuć się bezpieczniej. To dzięki niej można uchronić się przed wieloma sytuacjami groźnymi, które mogą się skończyć bardzo źle. Czasem coś niepozornego, może być naprawdę groźne. Dowodem są na to na przykład osoby, od których wymaga się noszenia okularów przy produkcji wełny mineralnej, a oni na chwilę je ściągną i potem się okazuje, że kawałek wełny, która jest haczykowata, znalazł się na oku i wymaga to interwencji lekarza, a nieraz także kilkutygodniowej rehabilitacji, ponieważ doprowadzenie oka do ładu po takim wypadku nie następuje szybko.