Co to jest chiptuning?

Hotelowe Opowieści  > Motoryzacja >  Co to jest chiptuning?
| | 0 Comments

Co to jest chiptuning?
Co to jest chiptuning?

Chiptuning, czyli nazwa czynności, jaką wykonuje się w ramach usług motoryzacyjnych, z pewnością dla wielu osób brzmi bardzo tajemniczo. Im bardziej skomplikowana jest technologia, wśród której funkcjonujemy i z jakiej korzystamy na co dzień, tym więcej nowych nazw i terminów, które znane są właściwie tylko specjalistom. Im bardziej skomputeryzowana jest rzeczywistość, tym częściej potrzebujemy korzystać z usług doświadczonych zawodowców. Z pewnością jest tak również i w tym wypadku – aby wykonać chip tuning, polegający na zmodyfikowaniu fabrycznych ustawień komputera sterującego silnikiem, potrzebny jest nam doświadczony fachowiec.

Co można zyskać po wykonaniu chip tuningu?

Dobrze wykonany chiptuning pozwoli Ci zaoszczędzić na paliwie. Choć sama usługa nie jest tania, warto w nią zainwestować, gdyż dzięki niej poprawimy pracę samochodu, zwiększymy jego wydajność, co na dłuższą metę pozwoli nam zaoszczędzić. Chiptuning to optymalizacja, pozwalająca na polepszenie stanu technicznego auta. Jest to bezpieczne rozwiązanie zarówno dla osobowych, jak i ciężarowych samochodów. Pozwoli ona osiągnąć większą prędkość maksymalną, a także zyskać lepszą dynamikę pojazdu, gdyż osiągniemy wyższy moment obrotowy. Wykonywanie manewrów samochodem poddanym profesjonalnemu chiptuningowi  będzie bezpieczne i łatwe, poprawi się także wydajność układu hamulcowego. Usługa chip tuningu musi być przeprowadzona bardzo rzetelnie, gdyż ingeruje ona w kluczowe, bardzo ważne ustawienia. Chip tuning może zmienić na przykład maksymalną prędkość oraz obroty silnika, dawkę paliwa, kąt zapłonu. Sterownik silnika kontroluje wiele parametrów pojazdu, dlatego też zmieniając ustawienia można ingerować w każdy z nich. Warto przed tym sprawdzić, czy specjalista, który podejmie się tego zadania, ma doświadczenie w prowadzeniu usług chip tuningu. Cena będzie uzależniona od rocznika samochodu oraz od rodzaju silnika. Osoby znające się doskonale na tym, co robią, będą potrafiły zmodyfikować i zoptymalizować ustawienia w taki sposób, by nie naruszały norm związanych z emisją spalin. Będzie więc to całkowicie bezpieczne i legalne rozwiązanie.

Czy chiptuning jest bezpieczny?

Jeśli skorzystamy z usług dobrze wyszkolonego i rzetelnego fachowca, chiptuning będzie zabiegiem legalnym i bezpiecznym. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć doskonałym stanem technicznym naszego pojazdu, a prowadzenie go będzie jeszcze łatwiejsze.  Aby usługa chip tuningu była wykonana poprawnie i nie naraziła nas na szkody, powinniśmy skorzystać z usług programisty doświadczonego w modyfikacji oprogramowania sterowników. Z pewnością nie jest to zabieg z rodzaju tych, które można szybko wykonać w zaparkowanym na poboczu samochodzie. Konieczna będzie wizyta w profesjonalnym i dobrze wyposażonym warsztacie, gdyż przed zmodyfikowaniem ustawień konieczna będzie rzetelna analiza stanu technicznego silnika. Do tego potrzebna będzie hamownia podwoziowa, z pomocą której będzie można przeprowadzić pomiar diagnostyczny. W ten sposób otrzymamy informacje na temat pracy silnika. Dzięki temu będzie można przeprowadzić chiptuning. Który pozwoli na zmodyfikowanie ustawień komputera sterującego silnikiem w taki sposób, by silnik nie był obciążony podczas pracy. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że nasz samochód pracuje wydajnie i w optymalny sposób. Modyfikacja ustawień nie jest prosta, gdyż musi sprawić, że wszystkie podzespoły w samochodzie będą pracować w efektywny i prawidłowy sposób. Po wykonaniu usługi konieczne będzie ponowne skontrolowanie pracy silnika na hamowni, gdyż tylko w ten sposób upewnimy się, że wszystko poszło dobrze.

Gdzie wykonać chiptuning?

Znajdź sprawdzone miejsce, w którym pracują osoby, dla których autoelektronika nie ma żadnych tajemnic. Przed skorzystaniem z usług sprawdź, czy dany punkt  posiada wszystkie niezbędne certyfikaty oraz ubezpieczenia. Doświadczeni programiści po wykonaniu usługi powinni przeprowadzić kontrolny pomiar diagnostyczny na hamowni. Dobrze, jeśli zaoferują później jazdę testową wraz z obsługiwanym klientem. Decydując się na tę usługę z pewnością zainwestujesz w podniesienie komfortu jazdy swoim samochodem, gdyż zoptymalizowanie parametrów znacznie poprawi jego funkcjonowanie. Zdiagnozowanie nadwyżek parametrów oraz ich regulacja będzie bezpiecznym zabiegiem, jeśli skorzystasz z usług fachowca, który posiada uprawnienia. Nie będzie ona powodowała niebezpieczeństwa, związanego z pogorszeniem parametrów emisji spalin, co mogłoby narazić nas na nieprzyjemności podczas kontroli. Źle wykonany chip tuning może nieść ze sobą bardzo przykre konsekwencje, tym bardziej, że źle ustawionych parametrów często nie da się zauważyć po prostu podczas jazdy. O tym, że coś poszło nie tak, dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy dojdzie do poważnej awarii. Jeśli skorzystamy z tego rodzaju usługi w niesprawdzonym, podejrzanym punkcie, który oferuje ją w śmiesznie niskiej cenie, może okazać się, że chcąc zaoszczędzić naraziliśmy się w efekcie na jeszcze wyższe koszty, związane z naprawami, jakich później trzeba będzie dokonać.