Co to jest drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe?

Hotelowe Opowieści  > Budownictwo >  Co to jest drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe?
Co to jest drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe?
| | 0 Comments

Co to jest drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe? Drewno konstrukcyjne to surowe drewno używane, jako materiał konstrukcyjny: różne deski, belki, bloki, krokwie, itp. Grubość, szerokość i długość produktu z drewna mogą się różnić. W budownictwie najczęściej stosuje się c24 drewno suszone (o wilgotności 15-18%). Jest to materiał stabilny, wytrzymuje duże obciążenia, trwały i odporny na sine przebarwienia, pleśń, grzyby.

W przypadku stosowania nieosuszonego drewna konstrukcyjnego w konstrukcjach, po wyschnięciu drewno będzie się kurczyć, odkształcać i gnić. Zaawansowane technologie w połączeniu z wyjątkowością naturalnych właściwości drewna pozwalają na tworzenie domów z drewna o trwałych konstrukcjach.

Korzyści ze stosowania drewna do budowy domu szkieletowego

Sympatia do ekologicznych domów z drewna tkwi nie tylko w wielowiekowych tradycjach użytkowania, ale także w niewątpliwych zaletach, walorach technicznych, estetycznych oraz wyjątkowej przyjazności dla środowiska takich konstrukcji. W końcu najważniejszymi argumentami przy wyborze domu są jego bezpieczeństwo ekologiczne, praktyczność i wygoda.

Co to jest drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe?
Co to jest drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe?

Tempo budowy domów z drewna na konstrukcje szkieletowe rośnie z roku na rok ze względu na wyjątkowe właściwości żywego drewna, które jest w stanie oddychać, nasycając powietrze zapachem. W rosnącym drzewie rozróżnia się korzeń, pień i koronę. Pień jest główną i najcenniejszą częścią drzewa. Drewno konstrukcyjne pozyskuje się z pnia drzewa, którego struktura decyduje, o jakości drewna jako materiału budowlanego. Dla każdego projektu domu z drewna konstrukcyjnego c24 architekt opracowuje bezpieczne rozwiązania dla konstrukcji szkieletowej: odpowiednia powierzchnia domu, liczba kondygnacji, konfiguracja dachu. Bezpieczeństwo i stabilność domu szkieletowego zależy zarówno od przemyślanych decyzji, jak i od poprawnego technologicznie procesu budowy.

Projektując drewniany dom szkieletowy z drewna konstrukcyjnego klejonego, przestrzegane są wszystkie zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Na kawałku gruntu budynek jest odpowiednio ustawiony, materiały drewniane są obrabiane specjalnymi środkami ogniotrwałymi, zapobiegając w ten sposób wszelkiego rodzaju wadom domu drewnianego. Ponadto certyfikowane, suszone komorowo drewno klasy c24 jest 4 krotnie strugane, gładkie, posiada zaokrąglone krawędzie, co przeciwdziała rozprzestrzenianiu się ognia. Jest pozbawione zarodków pleśni i grzybów.

Ekologiczny dom szkieletowy z drewna konstrukcyjnego klejonego

Do budowy domu szkieletowego z drewna konstrukcyjnego stosuje się materiały najwyższej jakości, najnowsze technologie i możliwości techniczne. Już początkowo podczas budowy domu z drewna wykorzystuje się suche materiały drewniane (suszenie komorowe), a wilgoć nie jest wpuszczana do konstrukcji, co oznacza, że dom będzie miał dobry klimat i jakość. Aby zachować przyjazność dla środowiska, ważne jest, aby budować z drewna konstrukcyjnego klejonego wykorzystując pachnące drewno świerkowe. Będzie można poczuć ten aromat, wchodząc do pokoju, będzie w nim bardzo przyjemnie.

Drewno konstrukcyjne jest klejone przy użyciu ekologicznych i odpornych na warunki środowiskowe specjalnych żywic. Drewno to materiał odnawialny, posiadający zbawienny wpływ na ochronę klimatu dzięki magazynowaniu dwutlenku węgla. Budowa domu szkieletowego z drewna konstrukcyjnego c24 jest możliwa o każdej porze roku. Zgodnie z prawem suchego budownictwa, domy o konstrukcji drewnianej można budować o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych, nawet zimą. Budując dom z drewna nie trzeba czekać, aż drewno wyschnie, ponieważ do budowy domów wykorzystywane jest wysuszone drewno klasy c24.

Zalety domu o konstrukcji drewnianej z drewna klasy c24

Technologia domów szkieletowych z drewna klasy c24 jest uważana za najbardziej ekonomiczną w budownictwie. Niewielka waga konstrukcji budynku pozwala obniżyć koszt fundamentów, a szybki proces budowy pozwala na oddanie obiektu do użytku w ciągu kilku miesięcy. Wykorzystanie drewna konstrukcyjnego na domy szkieletowe zapewnia duże oszczędności w energii, a to pomaga znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu. Dodatkowo w warunkach zimowych drewniany dom szkieletowy szybko się nagrzewa. Domy z drewna o konstrukcji szkieletowej posiadają wysoką izolację termiczną, są odporne na odkształcenia. Ściany są płaskie i pozwalają na dekorację wnętrza zaraz po zamontowaniu konstrukcji.

Domy z drewna klejonego  są nie tylko popularniejsze i relatywnie tańsze, ale także mocniejsze, bardziej funkcjonalne i wygodniejsze. W przypadku drewna konstrukcyjnego cennik jest zależny od danego sprzedawcy, materiału oraz parametrów. Dla przykładu cena drewna konstrukcyjnego c24 o grubości i szerokości 20 cm to 146 złotych za m.b. Wysokiej jakości drewno konstrukcyjne ma swoją osobliwość, jest materiałem dobrze przewodzącym ciepło, ponieważ ma porowatą strukturę i stosunkowo niewielki ciężar, a zatem rozszerzalność cieplna jest również stosunkowo niewielka, nie ma wpływu na konstrukcje. Drewno to doskonały materiał budowlany zapewniający dobrą jakość życia. Jest surowcem naturalnym, nieszkodliwym dla środowiska, odpornym na ciepło i mróz.