Jak myć kostkę brukową myjką ciśnieniową?

Hotelowe Opowieści  > Budownictwo, Usługi >  Jak myć kostkę brukową myjką ciśnieniową?
Jak myć kostkę brukową myjką ciśnieniową?
| | 0 Comments

Jak myć kostkę brukową myjką ciśnieniową? Kostka brukowa jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów nawierzchniowym na ścieżki i podjazdy. Jest ona dość łatwa w pielęgnacji, pod warunkiem, że posiadamy niezbędny sprzęt. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest czyszczenie jej za pomocą myjki ciśnieniowej.

W jaki sposób z niej korzystać, by cieszyć się czystą i świeżą kostką? W jaki inny sposób możemy zadbać o ten rodzaj materiału? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Dlaczego warto myć kostkę brukową myjką ciśnieniową?

Jak myć kostkę brukową myjką ciśnieniową?
Jak myć kostkę brukową myjką ciśnieniową?

Jednym z najwygodniejszych sposobów na to, by cieszyć się czystą i zadbaną kostką brukową, jest użycie myjki ciśnieniowej. Jest on powszechnie stosowny przez wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Dlaczego tyle osób decyduje się na to rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, iż za pomocą odpowiedniego sprzętu, możemy czyścić nawet te powierzchnie i elementy, które są trudno dostępne. Myjka sprawdzi się również w trakcie czyszczenia nawierzchni. Pomoże ona nie tylko w pozbyciu się z naszych kostek z piachu, zacieków czy błota, lecz także usunie uporczywy mech. Wszystko to za sprawą silnego wyrzutu skoncentrowanego strumienia wody. Jest to niezwykle skuteczny sposób na usunięcie drobin znajdujących się w przestrzeniach pomiędzy poszczególnymi elementami bruku.

Jak wybrać odpowiednią myjkę ciśnieniową?

W asortymencie wielu sklepów znajdziemy różne rodzaje myjek ciśnieniowych. Mogą one różnić się pomiędzy sobą kilkoma elementami. Po pierwsze są to elementy wyposażenia. Są modele, które wyposażone są w proste, podstawowe dysze, inne natomiast posiadają dodatkowy asortyment. Co może wchodzi w jego skład? Zależy to w dużej mierze od producenta. Znajdziemy jednak takie modele, które posiadają dodatkowe nakładki oraz szczotki, np. przeznaczone do czyszczenia przestrzeni między płytkami. Działanie wody pod ciśnieniem w połączeniu z pracą ruchomej głowicy czyszczącej, może być niezwykle przydatne podczas codziennego dbania o naszą przydomową przestrzeń. Warto mieć jednak na uwadze, że siła urządzenia może przyczynić się do usunięcia piachu, który stabilizuje poszczególne elementy ścieżek lub podjazdów. Jeżeli mimo usilnych starań doprowadzimy do wymycia piasku spomiędzy kostek, należy go uzupełnić.

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Czasami ilość mchu znajdującego się pomiędzy kostkami jest tak duża, że ciężko sobie z nimi poradzić. Wówczas myjka ciśnieniowa może okazać się niewystarczająca. W takiej sytuacji należy skupić się przede wszystkim na ręcznym wyrywaniu roślin. Sprawdzi się tu wyrwanie ich z podłoża wraz z korzeniami. W przeciwnym wypadku chwasty mogą szybko odrosnąć i ponownie się pojawić. Podczas wykonywania tych czynności musimy być szczególnie ostrożni, by nie uszkodzić struktury kostki. Powstałe spękania i rysy mogą stanowić dogodne miejsce do rozwoju wilgoci. W asortymencie sklepów ogrodniczych znajdziemy różnorodne narzędzia przeznaczone do usuwania mchu z kostki brukowej. Które z nich są warte uwagi? Z pewnością pomocna może być twarda szczotka, która posłuży do czyszczenia szczelin pomiędzy kostkami.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na skuteczne usunięcie chwastów mchu oraz trawy, jest użycie octu. Dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie? Na szczególną uwagę zasługuje aspekt ekologiczny, a także brak skutków ubocznych. Aby sporządzić roztwór, musimy połączyć ocet z wodą w stosunku 2:1, z przewagą octu. Gdy do mieszaniny dodamy nieco płynu do mycia naczyń, specyfik może lepiej przylegać do roślin. Preparat należy nanieść na podłoże za pomocą dużego pędzla lub spryskiwacza. Niezwykle ważna jest precyzja podczas wykonywania tego zadania, gdyż musimy dbać o to, by nie uszkodzić kwiatów lub trawnika. W przypadku mchu o wyjątkowej odporności możemy użyć octu w czystej postaci, bez rozcieńczania. Należy wówczas szczególnie zadbać o ochronę oczu i nosa. Efekt może być widoczny już po upływie kilku dni. Jeżeli jednak nasza praca nie przyniesie spodziewanego skutku, całą procedurę można powtórzyć.

Jak czyścić kostkę brukową z farby, cementu i zaprawy?

Czasami zabrudzania na naszej kostce mogą wynikać z zaniedbań już na etapie wykończania domu. Plamy na nawierzchni należy usunąć najszybciej jak to możliwe, najlepiej od razu, gdy je zobaczymy. Najczęściej wystarczy je zdrapać, zaś następnie zmyć całą nawierzchnię myjką ciśnieniową. Jeżeli nie przyniesie to efektu, pozostaje nam zabieg taki jak piaskowanie. Jest to nic innego jak szlifowanie i czyszczenie podłoża za pomocą sprężonego powietrza, w którym znajduje się dodatek drobinek piasku. Do jego wykonania potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który zazwyczaj musimy wypożyczyć. Inną, powszechnie stosowaną metodą jest szlifowanie elementów wykonanych z kostki brukowej, specjalnymi tarczami. W takim przypadku czyszczona jest cała nawierzchnia, a nie wyłącznie jej fragment.

Gdy zdecydujemy się na skorzystanie z powyższych metod, nie możemy zapomnieć o impregnacji podłoża. Dlaczego jest to ważne? Podczas zabiegów przeprowadzanych w celu dokładnego wyczyszczenia kostki, odsłaniamy pory materiału. W ten sposób pozbywamy się impregnatu, czyli warstwy ochronnej. To z kolei powoduje, że materiał jest dużo bardziej narażony na uszkodzenia i zabrudzenia.