Jak spawać konstrukcje stalowe?

Hotelowe Opowieści  > Budownictwo >  Jak spawać konstrukcje stalowe?
Jak spawać konstrukcje stalowe?
| | 0 Comments

Jak spawać konstrukcje stalowe? Konstrukcje stalowe są w naszym kraju bardzo popularne. Możemy je spotkać nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w gospodarstwach rolnych i przy domach wolnostojących osób prywatnych. Do najbardziej popularnego zastosowania możemy zaliczyć między innymi hale produkcyjne, hale magazynowe, hale garażowe czy otwarte wiaty parkingowe przeznaczone dla mieszkańców lub pracowników.

Najbardziej popularną metodą łączenia takich konstrukcji jest spawanie lub skręcanie przy użyciu specjalistycznych śrubunków. O ile używanie do łączenia śrub nie jest zbyt skomplikowane, to spawanie wymaga dużego doświadczenia oraz posiadania odpowiedniego sprzętu. Spawanie konstrukcji stalowych zapewnia dużą sztywność i wytrzymałość, dzięki czemu jest najchętniej wykorzystywaną metodą. Jak należy spawać metalowe konstrukcje budynków i budowli?

Czym są konstrukcje stalowe?

Konstrukcje metalowe na zamówienie są bardzo szeroko wykorzystywane w Polsce. Są to budynki i wiaty, których podstawę stanowi szkielet wykonany z metali. Oczywiście najbardziej popularna jest w tym wypadku stal, która zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość i odporność na zniszczenie. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość znoszenia dużych i bardzo dużych przeciążeń powodowanych przez siły natury, takie jak silne podmuchy wiatru czy ciężar zalegającego śniegu. Konstrukcje z profili stalowych dzięki bardzo wysokiej wytrzymałości na takie zjawiska, dają możliwość stosowania przez wiele lat w naszym umiarkowanym klimacie. Wiele osób błędnie twierdzi, że już zastosowanie stali jest wystarczające. Jest to jednak błędnie postawiona teza, ponieważ konieczne jest również odpowiednie zaprojektowanie całości. W tym celu warto skorzystać z biura architektonicznego, które zaprojektuje naszą konstrukcję. Dzięki temu niezależnie od tego, czy interesuje nas lekka konstrukcja stalowa na garaż czy duża hala produkcyjna, będziemy mieli pewność, że wytrzyma wiele lat. Najważniejsze w przypadku konstrukcji metalowych jest odpowiednie rozplanowanie dachu. Sama konstrukcja jest dość ciężka, a jak doliczymy tego wagę zalegającej wody lub śniegu, masa całkowita robi się bardzo wysoka. Stalowe konstrukcje dachowe muszą być więc w stanie wytrzymać napór wody i śniegu, który może wynieść nawet kilkadziesiąt kilogramów na każdy metr kwadratowy.

Jak wygląda montaż konstrukcji stalowej?

Jak spawać konstrukcje stalowe?
Jak spawać konstrukcje stalowe?

Jeżeli posiadamy odpowiednią ilość miejsca pod budowę oraz stosowane pozwolenie, możemy rozpocząć stawianie konstrukcji stalowej. Pierwszym etapem powinno być przygotowanie wytrzymałych fundamentów, które będą stanowić oparcie dla dużego ciężaru oraz kotwienie dla całej konstrukcji. Dawniej lżejsze konstrukcje oraz wiaty stalowe rolnicze nie były montowane na fundamentach. Był to dość duży błąd, ponieważ całość była niewytrzymała i po wielu latach użytkowania, kiedy dolna część konstrukcji zachodziła rdzą, całość groziła zawaleniem się. W dzisiejszych czasach w przypadku każdej konstrukcji wykonanie wytrzymałego fundamentu jest podstawą. Co bardzo istotne, w zależności od kubatury i wielkości konstrukcji, fundamenty powinny być odpowiednio głęboko wpuszczone w ziemię. Należy wykonać również stalowe zbrojenie fundamentów, które dodatkowo pozytywnie wpłynie na stabilność fundamentu oraz finalnego budynku na nim budowanego.

Istnieje oczywiście możliwość wykonania mniejszej konstrukcji we własnym zakresie. Jako bardzo dobry przykład może posłużyć prosta wiata garażowa, która na pierwszy rzut oka jest bardzo prosta w wykonaniu. Problem zaczyna się wówczas, gdy należy wykonać odpowiednio wytrzymałe połączenie konkretnych elementów konstrukcji stalowej. Najbardziej popularne i jednocześnie wytrzymałe jest oczywiście spawanie. Potrzebne będzie to tego posiadanie specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenie. Spawy muszą być bardzo głębokie i tworzyć jednolitą spoinę. Tylko taki proces daje możliwość znoszeniu wysokich obciążeń i dużej wytrzymałości przez wiele lat. Podczas spawania konstrukcji stalowych należy również pamiętać o wykonywaniu tego w odpowiednich warunkach. Ważne jest bowiem to, aby podczas spawania nie panowała zbyt duża wilgotność powietrza. Na świeże spawy nie może również padać deszcz i śnieg. Może to bowiem spowodować znaczne obniżenie wytrzymałości i prowadzić do pękania konstrukcji w przyszłości. Jeżeli nie potrafimy spawać i nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, wówczas zdecydowanie lepiej powierzyć to profesjonalnej firmie, która zajmie się montażem konstrukcji stalowej od A do Z.

Ile kosztuje budowa konstrukcji stalowej?

Ciężko z góry oszacować nawet przybliżony koszt konstrukcji stalowej. Ceny metali zmieniają się bardzo szybko, podobnie jak innych materiałów budowlanych. W związku z tym w przypadku zainteresowania taką budową, warto wysłać zapytanie do firmy zajmującej się konstrukcjami stalowymi. Zlecając wykonanie konstrukcji stalowej z pewnością otrzymamy odpowiedni projekt oraz wycenę każdego z etapów. Oczywiście w zależności od wielkości i skomplikowania budowy, cena może być zarówno stosunkowo niska, jak i bardzo wysoka.