Jakie jachty bez uprawnień?

Hotelowe Opowieści  > Hobby, Turystyka >  Jakie jachty bez uprawnień?
Jakie jachty bez uprawnień?
| | 0 Comments

Jakie jachty bez uprawnień? Osoby, które raz zakosztują żeglowania bardzo często chcą czerpać z niego więcej i więcej. Zaczyna się zwykle niewinnie – od m rejsu przebytego jako załogant. To właśnie w jego trakcie jesteśmy w stanie pomyśleć sobie o tym, jak to by było samodzielnie zasiąść za stratami jachtu i wybrać się na przygodę, na której przebieg mielibyśmy wpływ.

Wraz z kolejnymi rejsami w roli pasażera zazwyczaj zagłębiamy się w to jeszcze bardziej, starając się coraz bardziej pomagać sternikowi w wykonywanych przez niego obowiązkach. Przy okazji chcemy posiąść jak największą wiedzę w tym temacie. W końcu przychodzi moment, w którym możemy wypożyczyć swój własny mały jacht i samodzielnie przeżyć własną przygodę. No właśnie, ale czy na pewno możemy? A może będziemy musieli pozyskać na to odpowiednie uprawnienia? Co na ten temat mówi polskie prawo? To wszystko postaramy się wyjaśnić poniżej.

Czy żeglowanie jest możliwe bez uprawnień?

Nawet jeśli potrafimy już obsługiwać jacht w perfekcyjny sposób z pewnością nasuwa się nam pytanie odnośnie legalności samodzielnego kierowania nim. Czy będziemy musieli wyrabiać specjalne prawo jazdy? Logika kazałaby sądzić, że tak. W końcu jacht to pojazd – w dodatku taki, który w wielu aspektach przypomina samochody. Te zaś takiego prawa wymagają. Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest zgoła odmienna.

W zgodzie z polskim bez uprawnień można legalnie żeglować. Oczywiście można to robić z dość dużymi ograniczeniami – przede wszystkim związanymi z samym w sobie jachtem. Jakie jachty bez uprawnień? Przede wszystkim żaglowe, które posiadają kadłub o długości maksymalnej 7,5 m. Co ważne, mogą one być wyposażone w napęd mechaniczny. Legalne jest też pływanie na jachcie motorowym – w jego przypadku maksymalna długość kadłuba to 13 m, a moc silnika – 75 kW. Należy jednak pamiętać, że tego typu łodzie nie mogą rozwijać prędkości większej niż 15 km/h. Wszelkie inne maszyny będą od nas wymagały posiadania odpowiednich uprawnień – dokumentów uzyskiwanych w toku patentowym.

Należy pamiętać o tym, że samo uprawnienie do żeglugi bez uprawnień może nie wystarczyć, by wypożyczyć jacht. Bosman samodzielnie oceni, czy posiadamy odpowiednie umiejętności i doświadczenie do tego, by móc bezpiecznie prowadzić jacht. Dopiero wtedy zostaje nam on udostępniony. Jeżeli chcemy, możemy również znajdować się na większych jednostkach. W ich przypadku jednak możemy to robić wyłącznie jako pasażer.

Kiedy potrzebny jest odpowiedni patent?

Jeżeli chcemy spędzać więcej czasu na wodzie, bardzo rozsądnym krokiem z naszej strony może być zdobycie odpowiednich uprawnień. Pozwolą nam one na to, by brać udział w większych wyprawach, w których wymagany będzie czynny udział. Zdobycie patentu jest też bardzo przydatne w przypadku, w którym chcemy zakupić swój własny jacht. Dzięki temu nie będziemy ograniczeni jego wielkością czy mocą. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od rodzaju kursu, na którego przejście się zdecydujemy.

Tym najbardziej podstawowym, a jednocześnie dla większości osób wystarczalnym kursem jest ten pozwalający na zostanie żeglarzem jachtowym. Aby przez niego przejść będziemy musieli posiadać przynajmniej 14 lat, a następnie po prostu zdać odpowiedni egzamin państwowy. Dzięki niemu będziemy mogli podróżować jachtami w strefie do 2 mil morskich od brzegu, ale tylko w porze dziennej. Inne kursy (począwszy od tego na jachtowego sternika morskiego) będą zwiększały możliwości i pomagały w pozbywaniu się kolejnych ograniczeń.

Aby więc podsumować, patent na żeglowanie jest polecany wtedy, gdy:

  • chcemy zakupić jacht dla siebie, a nie mamy zamiaru być ograniczani do jednostek spełniających wymagania co do żeglugi bez uprawnień;
  • mamy ochotę udokumentować własne umiejętności żeglarskie i móc zostać żeglarzem z prawdziwego zdarzenia;
  • zamierzamy udawać się w bardziej wymagające rejsy, które będą od nas wymagały posiadania mnóstwa umiejętności, ale i odpowiednich kwalifikacji;
  • zamierzamy żeglować przez dłuższy czas w przyszłości i jesteśmy pewni, że żegluga nie jest dla nas zaledwie sezonową przygodą. 

Wbrew temu, co się mówi pozyskanie licencji na żeglowanie wcale nie jest czymś trudnym i wymagającym. Zwłaszcza że większość osób które się na to decydują posiada już w tym swoje doświadczenie, nabywane w różny sposób (w tym z punktu widzenia pasażera). Odblokowuje za to dużo możliwości i jest czymś, co i tak czeka każdego, kto zamierza na poważnie zająć się żeglugą. Bez ograniczania się i łamania prawa przez wychodzenie poza ograniczenia.

Podsumowanie

Samodzielne udawanie się w rejsy jachtowe jest w Polsce i na świecie nie tylko możliwe, ale i w pełni legalne. Wiedząc już, jakie jachty bez uprawnień będą odpowiednie będzie się też miało świadomość co do tego, od których można rozpocząć. Nawet jeśli w końcu j tak dojdzie się do wyrobienia własnego patentu, warto już zawczasu zobaczyć, czy rzeczywiście złapie się tak zwanego bakcyla i będzie się chciało go wyrabiać. Jaki jest zaś lepszy sposób na to niż przetestowanie tego wszystkiego na własnej skórze?