Nikon D5300 GREY + 18-55 AF-P DX VR

Hotelowe Opowieści  > Hobby, Technologia >  Nikon D5300 GREY + 18-55 AF-P DX VR
Nikon D5300 GREY + 18-55 AF-P DX VR
| | 0 Comments

Nikon D5300 GREY + 18-55 AF-P DX VR – fotografia stała się sztuką powszechną. Dziś prawie każdy nosi ze sobą aparat fotograficzny wbudowany w smartfona. Wiele z tych urządzeń potrafi robić zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości, a w rękach specjalisty może stać się narzędziem do wykonywania udanych zdjęć z klasą. Jednak wiele osób uważa, że nic nie jest w stanie zastąpić profesjonalnego sprzętu fotograficznego w tym cyfrowych lustrzanek jak Nikon D5300.

Fotografia w życiu człowieka

Dzięki fotografii możemy utrwalać i przechowywać wspomnienia. Wcześniej na papierowych zdjęciach przechowywanych w albumach, dziś na cyfrowych fotografiach w komputerze, na karcie pamięci czy osobnym dysku. Przesyłamy zdjęcia znajomym, rodzinie, umieszczamy na portalach społecznościowych. Stały się bardzo ważnym elementem naszego życia, przekaźnikiem informacji, źródłem wiedzy. Dlatego dość dużą wagę przykładamy do jakości zdjęć, a niektórzy inwestują w zakup bardziej wyszukanego sprzętu.

Rozwój sprzętu fotograficznego

Za pierwszy aparat fotograficzny uważa się urządzenie braci Susse, którym to w 1839 roku wykonali pierwsze zdjęcie. Jednak prawdziwa i bardziej powszechna technika fotografowania pojawiła się w pierwszej połowie XX wieku. Ciekawy jest fakt, że w początkach fotografii wielkość zdjęcia zależała od wielkości materiału światłoczułego a tak naprawdę od wielkości aparatu. Im większe zdjęcie chciał wykonać fotograf, tym większego aparatu musiał użyć. Jakość wykonywanych zdjęć w tamtym okresie była bardzo kiepska, a na dodatek nie znano jeszcze odpowiednich technik utrwalania. Z tego powodu zdjęcia ulegały szybkiemu wyblaknięciu lub zniszczeniu i niewiele z nich wytrzymało próbę czasu. Z czasem urządzenia były ulepszane, opanowano umiejętność zmiany wielkości odbitki niezależnie od wielkości aparatu. Pierwsze małoobrazkowe aparaty fotograficzne powstały w latach 20. XX wieku i dość szybko stały się powszechne. Ludzie mogli nie tylko odwiedzić zakład fotograficzny w celu zrobienia portretu, ale także zabrać aparat ze sobą i utrwalać własne wspomnienia. Prawdziwa rewolucja tak naprawdę nastąpiła wraz z powstaniem pierwszego aparatu cyfrowego. Twórcami „cyfrówki” byli inżynierowie z firmy Kodak, którzy zaprezentowali ją światu w 1975 roku. Nadal było to urządzenie dalekie od doskonałości a sposób działania i zapisywania obrazu w niczym nie przypominał dzisiejszych metod. Następuje dalszy rozwój technologii, powstają cyfrowe lustrzanki, karty pamięci mają coraz mniejszy rozmiar fizyczny a więcej miejsca do zapisywania danych. Następuje także uproszczenie i zautomatyzowanie nastawień, aparat sam mierzy światło, nastawia ostrość, prędkość migawki. Robienie zdjęć staje się łatwe, a także zdecydowanie przyjemniejsze niż dawniej. Jest jednak wiele osób, które mimo tych wszystkich udogodnień chcą same wykonywać wszystkie nastawienia, podchodzić do fotografii bardziej profesjonalnie. Dla obu tych grup firma Nikon przygotowała swój aparat oznaczony symbolem D5300.

Aparat cyfrowy Nikon D5300

Nikon D5300 GREY + 18-55 AF-P DX VR
Nikon D5300 GREY + 18-55 AF-P DX VR

Aparat zadebiutował na światowych rynkach w 2013 i jest następcą Nikona D5200. Jest to cyfrowa lustrzanka z bagnetem F, w której nowością jest wbudowany moduł Wi-Fi oraz GPS. Urządzenie bardzo dobrze leży w ręce dzięki głębokiemu uchwytowi dopasowanemu do dłoni. Obsługuje karty pomięci typu SD, SDHC i SDXC. Dzięki innowacyjnym modułom wspomnianym wcześniej łatwo jest połączyć aparatu z innymi urządzeniami. Dodatkowo w nim złącze mini HDMI typu C. Litowo-jonowy akumulator EN-EL14 wystarczy na zrobienie do 600 zdjęć na jednym ładowaniu. Nikon D5300 został wyposażony w matrycę CMOS 24 Mpix o maksymalnej rozdzielczości 6000 × 4000 oraz w procesor przetwarzania obrazu Expeed 4. Aparat posiada ruchomy niedotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala o rozdzielczości 1,04 mln punktów. Większość funkcji zarówno w aparacie, jak i zamontowanym obiektywie można włączać i wyłączać. Bagnet typu F pozwala na współprace z różnymi obiektywami.

Obiektyw zmiennoogniskowy Nikkor 18-55 AF-P DX VR

Obiektyw Nikkor dedykowany do współpracy z aparatami japońskiej firmy Nikon. Przeznaczony zarówno do wykonywania zdjęć w terenie, jak i w mieście, znakomicie sprawdzi się również w fotografii rodzinnej i portretowej. Taką uniwersalność sprawia przede wszystkim zastosowanie popularnego zakresu ogniskowych 18-55 mm oraz maksymalny otwór względny f/3,5-5,6. Wmontowany silnik krokowy ułatwia ustawienie ostrości, co jest przydatne również podczas filmowania. Redukcja drgań zapewnia stabilność podczas robienia zdjęć bez statywu, możliwe jest też otwarcie migawki na dłuższy czas bez ryzyka utraty jakości. Obiektyw został tak zaprojektowany, by maksymalnie wykorzystywać możliwości matryc zamontowanych w aparatach fotograficznych. Przeznaczony jest raczej dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografowaniem. Kiedy połączymy aparat Nikon D5300 z obiektywem Nikkor 18-55 AF-P DX VR uzyskamy zestaw o niewielkich rozmiarach i wadze. Dzięki temu możemy go zabrać na imieniny, wypad za miasto czy wakacje w egzotycznym kraju. Wykonane aparatem fotografie i filmy zachowają nasze wspomnienia na długie lata.