Budujemy energooszczędny dom

Hotelowe Opowieści  > Budownictwo, Technologia >  Budujemy energooszczędny dom
Budujemy energooszczędny dom
| | 0 Comments

Budujemy energooszczędny dom – budowa domu jednorodzinnego obecnie to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego projektu oraz doboru technologii budowlanej. Współcześnie dobrze zaprojektowany dom, jest to również konstrukcja, która spełnia wymogi jak najmniejszej energochłonności. W tym celu musimy zastosować szereg technologii zaawansowanych, a jednocześnie takich, które są proekologiczne.

Dlaczego akurat ekologia ma olbrzymie znaczenie?

Ekologia ma znaczenie w kwestii energochłonności głównie dlatego, że stosując rozwiązania proekologiczne, zmniejszamy konieczność czerpania energii ze źródeł nieodnawialnych, które będą coraz droższe. Jednocześnie odnawialne źródła energii nie kosztują nas nic, z wyjątkiem zbudowania odpowiedniego systemu, który będzie mógł tę energię pobierać (oczywiście należy również przewidzieć koszty konserwacji oraz regularnej wymiany niektórych elementów).

Jeżeli chodzi o rozwiązania proekologiczne, które zmniejszają zużycie energii, to przede wszystkim stosujemy tutaj odpowiednią izolację termiczną, odpowiednią konstrukcję domu oraz takie rozplanowanie między innymi okien, aby jak najbardziej sprzyjały one pochłanianiu energii, a z drugiej strony, aby jak najmniej sprzyjały utracie energii. W przypadku rozwiązań mających za zadanie pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, za rozwiązania najbardziej zaawansowane i najczęściej stosowane uważa się panele słoneczne oraz rekuperatory i pompy ciepła.

Rekuperacja i pompy ciepła

Rekuperacja i pompy ciepła mogą być instalowane jako jeden system, mogą być również stosowane oddzielnie. Najbardziej wydajne są oczywiście technologie, które stosują miks tych rozwiązań. Rekuperacja i pompy ciepła działają na nieco podobnych zasadach. Rekuperator ma przede wszystkim za zadanie odzyskać energię, która ucieka z naszego domu poprzez system wentylacyjny. Polega to na tej zasadzie, że układ wentylacyjny, którym ciepłe powietrze z domu jest odprowadzane, po to, aby dopuścić do niego powietrze świeże, jest wyposażony w rekuperator, który to odbiera od powietrza, które nasz domu odpuszcza energię i przekazuje ją powietrzu, które jest do domu wprowadzane. Dzięki temu powietrze to ma znacznie wyższą temperaturę niż powietrze zewnętrzne na zewnątrz budynku. Dzięki temu budynek się nie ochładza w znacznym stopniu, a ilość energii potrzebna do jego ogrzania zdecydowanie maleje. Jak wiadomo, rekuperatory największe zastosowanie znajdują zimą. Rekuperator ma jeszcze jedną zaletę. Może być on wyposażony w system, który wstępnie obniża poziom wilgoci powietrza, jakie jest w naszym domu. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku nowych budynków, które są bardzo dobrze zaizolowane i szczelne, a przez to sprzyjają gromadzeniu się wilgoci, która może doprowadzić do powstania grzybów i pleśni.

Rekuperacja i pompy ciepła to bardzo dobre połączenie, ponieważ pompa ciepła może pobierać energię ze źródeł zewnętrznych. Energią taką może być na przykład grunt lub wody powierzchniowe znajdujące się w pobliżu. Wystarczy, że grunt lub wody powierzchniowe mają tylko kilka stopni więcej niż temperatura otoczenia, a jest to różnica wystarczająca do tego, aby energia w gruncie zgromadzona mogła być pobierana przez układ pompy ciepła i zasilał system grzewczy naszego domu. Dzięki temu również rekuperacja może być dodatkowo wspomagana. Rekuperacja i pompa ciepła w jednym systemie jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie.

Izolacja termiczna

Izolacja termiczna może być, a w zasadzie powinna być pierwszą rzeczą, o której pomyślimy, kiedy będziemy projektować nasz dom. Jest to oczywiście system pasywny, ale bez niego nawet najlepsze rekuperatory i pompy ciepła, panele słoneczne czy inne systemy, nie będą pracować w pełni wydajnie na nasze oszczędności. Dom bez odpowiedniej izolacji termicznej nigdy nie będzie ciepły i nawet najlepsze systemy pozyskiwania energii zewnętrznej ze źródeł odnawialnych tego stanu nie zmienią. Dlatego warto zastanowić się nie tylko nad tym, jak gruba oraz jakiego typu powinna być nasza izolacja, ale również nad tym, jakie elementy konstrukcyjne domu mogą sprzyjać ucieczce ciepła. Do takich elementów na pewno możemy zaliczyć okna i zbyt dużą ich ilość oraz konstrukcję dachu.

Panele słoneczne

Budujemy energooszczędny dom
Budujemy energooszczędny dom

Panele słoneczne jest to rozwiązanie, które może sprawić, że nasz dom w zasadzie nie będzie generował żadnych kosztów, jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej. W praktyce zużycie to jest bardzo minimalne, ponieważ częściowo i tak energię z zewnątrz zużyjemy. Panele solarne powinny być instalowane zawsze po dokonaniu profesjonalnej analizy, jeśli chodzi o kąt nachylenia dachu, powierzchnię dachu, ułożenie tego dachu w stosunku do najkorzystniejszego kąta padania promieni słonecznych oraz pod kątem przewidywanego zużycia energii elektrycznej. Tylko tak wykonana instalacja solarna będzie w stanie zapewnić nam na tyle dużą wydajność, że faktycznie koszty związane z opłatami za energię elektryczną będą minimalne. Jest to temat istotny, ponieważ wiele negatywnych opinii na temat takich instalacji, wynika głównie z błędów projektowych.