Fotowoltaika

Hotelowe Opowieści  > Technologia >  Fotowoltaika
Fotowoltaika
| | 0 Comments

Fotowoltaika – w czasach, gdy praktycznie wszystko jest już na prąd zarówno płyty indukcyjne jak i pralki, zmywarki, chłodziarki, lodówki i tak dalej można byłoby długo wymieniać niczym dziwnym nie jest korzystanie z energii elektrycznej wytworzonej z energii promieniowania słonecznego.

Na razie jest to mało popularne, ale z czasem na pewno zaskarbi to sobie zwolenników. Wiadomo, że w przyrodzie musi być równowaga to przeciwnicy tego że sposobu wytwarzania energii elektrycznej na pewno też  się znajdą. Mówiąc potocznie energia promieniowania słonecznego jest to.. prąd ze słońca, jest to również alternatywa dla paliw kopalnych ponieważ nie powoduje szkodliwych dla środowiska gazów i nie jest to hałaśliwe gdy prąd elektryczny tworzy się w panelach fotowoltaiczych.

Polecamy:

 

Czym jest fotowoltaika

Dla większości ludzi, którzy nie są do końca świadomi czym tak naprawdę jest fotowoltaika i jakie korzyści za sobą niesie uważają, że to nie ma racji bytu ponieważ Polska nie jest tak nasłonecznionym krajem jak np: Hiszpania, Włochy czy też Grecja. Jednak mimo ,iż faktem jest to, że nie jesteśmy tak nasłonecznieni jak inne  kraje to fotowoltaika ma prawo u nas się przyjąć i zagościć na dłużej. Dla osób nie mających kompletnej wiedzy lub posiadających małą wiedzę w temacie Fotowoltaiki, może się wydawać, że ta dziedzina ma mało zastosowań a to nie prawda jest ich coraz więcej i z pewnością za jakiś czas będzie ich całe mnóstwo ponieważ świat idzie do przodu i wszelkie nowe technologie a fotowoltaika się do nich zalicza. Przykładowymi zastosowaniami fotowoltaiki może być użycie jej do szerokiej maści ogniw używanych w kalkulatorach czy bateriach aż po zapotrzebowanie na energię słoneczną w domach jednorodzinnych. Potencjał jaki kryje w sobie fotowoltaika jest nie do podważenia śmiało można podać tu przykład, że jest   dużo świadomych osób, a wiemy że ich liczba stale rośnie, te osoby doskonale wiedzą, że energia słoneczna jest zdrowsza i korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Ile jest energii słonecznej?

Ciekawostką również jest to, że do powierzchni Ziemi w ciągu godziny dociera więcej energii słonecznej niż ludność jest w stanie zużyć przez okres 12 miesięcy czyli 1 roku. Coraz więcej firm zastanawia się nad wykorzystaniem do ogrzewania i wytwarzania prądu energii słonecznej czyli fotowoltaiki. Jak zawsze są plusy i minusy. Plusem dla firm, które zdecydują skorzystać się z tego typu rozwiązania będzie uniezależnienie się od firm energetycznych z tego względu, że jeśli będą jakieś zakłócenia na słupach energetycznych danej firmy nie będzie to interesowało bo będzie miała ona swoje własne źródło energii. Kolejnym plusem jest ograniczenie rachunków za prąd elektryczny ponieważ pobierając energie słoneczną oszczędzamy na prądzie elektrycznym i dzięki temu nasze rachunki mogą zmniejszyć się o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Jest to w głównej mierze zależne od poboru jakiego dokonujemy. Można zauważyć jeszcze jeden nie powtarzalny plus mianowicie taki, że gdy dana firma nie pracuje ze względu na urlopy ,święta, weekendy bądź też inne okoliczności całość energii, która została wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne jest sprzedawana do zakładu energetycznego i co lepsze dany zakład energetyczny nie ma prawa odmówić nam odkupienia tej wytworzonej już energii. W tym wypadku nie podważalną korzyścią płynącą z fotowoltaiki i energii słonecznej http://www.gmstarbud.pl/realizacje/ jest to, że nie dosyć, że ze względu na wolne dni firma nie jest stratna to jeszcze dostaje z tego tytułu profity finansowe. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że skoro firma nie pracuje w danym okresie czasu to i nie zarabia a do tego może być stratna. Wydaje się to być logiczne, natomiast wcale  tak nie jest. Firma posiadająca instalację fotowoltaiczną teoretycznie nie przynosi żądnych dochodów w czasie gdy jest zamknięta jednak w praktyce jest całkowicie na odwrót gdyż w tymże okresie czasu gdy nie pracuje cały czas zarabia na produkcji prądu z instalacji. Nie każdy o tym wie, że instalacja fotowoltaiczna może stać się przedmiotem kredytowania w banku bądź może również zostać wzięta w leasing dzięki czemu można spłacać ją w dłuższym okresie czasu co jest korzystne szczególnie dla firm.

Sprzedaż energii elektrycznej

magazyn energii 50kwCiekawą rzeczą również jest to, że sprzedaż do sieci energetycznej jak i do wykorzystania jej na potrzeby własne daje możliwość osiągnięcia stopy zwrotu inwestycji w oszacowanym przedziale pomiędzy 10 a 15 % rocznie. Warto wspomnieć również o tym, że fotowoltaika a raczej jej zainstalowanie jest inwestycją na wiele lat ze względu na to, że żywotność paneli wynosi najmniej około 30 lat i w tym okresie kwota którą zainwestowaliśmy w panele i instalację fotowoltaiczną zostanie zwrócona przynajmniej kilkukrotnie. Wiadomo, że największa produkcja energii słonecznej dzieje się w miesiącach ciepłych czyli zaczynając od Maja a kończąc na Wrześniu bo on też potrafi być naprawdę bardzo ciepły a czasem wręcz upalny, wtedy słońce świeci najwyżej i jego promienie są najcieplejsze i dzięki temu płyty fotowoltaiczne mocniej się nagrzewają i potrafią trzymać zapasy do późnej jesieni lub wczesnej Zimy, co jest bardzo przydatne bo w miesiącach zimowych nawet jeśli pojawia się słońce to jest już o wiele słabsze niż np : w Lipcu i nie jest w stanie nagrzać paneli fotowoltaicznych.