Jak odnowić stare krzesła? Stare meble, a szczególnie krzesła, są nie tylko bardzo modne. Przede wszystkim często przechowują wspomnienia o minionych chwilach i ludziach, którzy odeszli z naszego życia. Nic dziwnego, że często trudno nam się z nimi rozstać. Wielokrotnie wolimy włożyć nieco pracy w nadanie im nowego wyglądu, niż wynieść je na śmietnik. Jak odnowić stare krzesła?
Przecierka na drewnie
Jeśli mamy do czynienia z krzesłem drewnianym, świetnym sposobem na jego renowację będzie tak zwana przecierka. Polega ona na pomalowaniu krzesła na kolor kontrastujący z drewnem, zazwyczaj biały, a następnie przetarciu farby w strategicznych miejscach. W ten sposób nie udajemy, że krzesło jest nowe – przeciwnie, podkreślamy to, że mamy do czynienia z antykiem.
Oczyszczenie krzesła
Aby dokonać przecierki, w pierwszej kolejności musimy dokładnie oczyścić krzesło z kurzu oraz innych zabrudzeń. Jeśli drewno było lakierowane, to również lakier należy usunąć przy pomocy papieru ściernego. Po starciu lakieru pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu krzesła z pyłu. Z łatwością wydobędziemy go ze wszystkich zakamarków przy pomocy niewielkiego pędzelka.
Ciemna farba i wosk
Aby przecierka była bardziej efektowna, warto miejsca które zamierzamy przecierać pociągnąć ciemną farbą. W ten sposób uzyskamy większy kontrast i mebel będzie wyglądał po prostu lepiej. Kiedy farba wyschnie, należy położyć na nią wosk. Dobrze sprawdzi się tutaj parafina świecowa. Jej zadaniem będzie ułatwienie nam przecierania kolejnej warstwy farby.
Jasna farba i przecieranie
Kiedy wosk wyschnie, przychodzi czas na pomalowanie całej powierzchni krzesła jasną farbą. Krok ten być może trzeba będzie powtórzyć. Za każdym razem należy odczekać, aż farba wyschnie. Musimy położyć tyle warstw farby, ile okaże się potrzebne do uzyskania zadowalającego krycia.
Kiedy krzesło jest już odpowiednio pomalowane, a farba wyschła, możemy przystąpić do przecierki. Przy pomocy papieru ściernego usuwamy jasną farbę z miejsc, pod które wcześniej położona została farba ciemna. W ten sposób uzyskujemy modny efekt przetartego drewna.
Wymiana obicia krzesła
Wiele starych krzeseł ma siedzisko obite w tkaninę. Jeśli zdecydujemy się na renowację takiego krzesła, warto wymienić również tkaninę, a czasem także i wypełnienie obicia. To samo tyczy się oparcia – na nim czasem również znajdziemy elementy obicia.
Usunięcie starego obicia
Pierwszym krokiem będzie pozbycie się starej tkaniny. W tym celu musimy odkręcić siedzisko od krzesła. Kiedy odwrócimy je spodem do góry najpewniej okaże się, że tkanina została do drewna przyszyta lub przybita. Gwoździe lub zszywki w takim wypadku trzeba usunąć, uwalniając tkaninę.
Kiedy zdejmiemy już tkaninę należy upewnić się, w jakim stanie jest wypełnienie siedziska. Jeśli mamy do czynienia z bardzo starym krzesłem, poduszka może być wygnieciona i nieładnie pachnieć. W takim wypadku najlepiej ją wymienić.
Wymiana wypełnienia
Aby wymienić wypełnienie obicia potrzebować będziemy pianki tapicerskiej. Najlepiej będzie kupić taką o grubości odpowiadającej staremu wypełnieniu – zaoszczędzi nam to sporo pracy. Mając już piankę o odpowiedniej grubości, wystarczy położyć stare wypełnienie na piance i odrysować jego kształt, a następnie starannie wyciąć. Nowe wypełnienie jest już gotowe.
Wymiana obicia
Podobnie rzecz ma się w przypadku materiału, z którego robimy nowe obicie. Tutaj jednak należy pamiętać, że z każdego strony potrzebny będzie nam spory zapas, od 10 do 20 centymetrów, który pozwoli nam na ponowne przybicie materiału do podstawy siedziska. Po umieszczeniu nowego wypełnienia na owej podstawie, szczelnie owijamy całość materiałem i przybijamy od spodu przemysłowymi zszywkami.
W pierwszej kolejności przybijamy materiał do spodu na wszystkich czterech bokach, Dopiero wtedy zaginamy rogi, uważając by wyglądało to estetycznie. Następnie przybijamy owe rogi.
Kiedy materiał jest już przybity, możemy usunąć jego nadmiar przy pomocy nożyczek. Dobrym pomysłem jest przymocowanie na spodzie dodatkowego materiału, który zapobiegać będzie osadzaniu się kurzu wewnątrz obicia.
Kredowa farba
Innym sposobem na modne odnowienie starego krzesła będzie pomalowanie go kredową farbą. Nadaje ona meblom miękkie, matowe wykończenie, przywodzące na myśl style vintage oraz shabby chic. I co najważniejsze – możemy w ten sposób odnowić meble zarówno drewniane, jak i te z każdego innego twarzywa, łącznie z metalem i sklejką.
Przepis na farbę kredową
Choć zakup takiej farby potrafi zrujnować każdą kieszeń, dobra wiadomość jest taka, że możemy w prosty sposób zrobić ją w domu. Kubek wybranej matowej farby lateksowej wystarczy wymieszać z 4 łyżeczkami węglanu wapnia oraz 2 łyżeczkami wody.
Przygotowanie krzesła
Aby przygotować krzesło do malowania należy je bardzo dokładnie oczyścić z brudu oraz ewentualnego lakieru. Tylko w ten sposób uzyskamy odpowiednie krycie i trwałość położonej farby.
Malowanie
Następnym krokiem będzie położenie farby akrylowej – chodzi tutaj o oryginalną farbę. Dopiero kolejne warstwy to farba kredowa, która zapewni krzesłu miękkie wykończenie. Kładziemy tyle warstw farby kredowej, ile jest potrzebne, by osiągnąć zadowalający efekt. Po wyschnięciu farby możemy dodatkowo przetrzeć delikatnie powierzchnię krzesła papierem ściernym.