Architektura wnętrz – krótki poradnik jak stworzyć wnętrze idealne

Hotelowe Opowieści  > Wnętrze >  Architektura wnętrz – krótki poradnik jak stworzyć wnętrze idealne
| | 0 Comments

Zaczynamy urządzanie mieszkania

To jeden z najbardziej oczekiwanych momentów w naszym życiu. W końcu kupujemy na własność mieszkanie i możemy je urządzić zgodnie z naszymi marzeniami. Snuliśmy je od zawsze, czy to gdy odwiedzaliśmy ładne i ciekawe wnętrza znajomych, czy to gdy przeglądaliśmy magazyny o urządzaniu mieszkania, czy to gdy robiliśmy zakupy w specjalistycznych sklepach z meblami. Nie mogliśmy się doczekać, kiedy w końcu będziemy mogli naprawdę zacząć wybierać kolory ścian, meble oraz dodatki i stworzyć miejsce, które będzie dokładnie takie, jakie chcemy. W każdym wynajmowanym mieszkaniu coś nam nie odpowiadało, ale niestety nie było nasze i nie mogliśmy za dużo ingerować w jego wygląd. Mając swoje mieszkanie nie musimy się już dłużej martwić i możemy swobodnie planować oraz urządzać. W poniższym tekście podamy kilka porad, jak stworzyć wnętrze idealne. Będą to ogólne wskazówki dotyczące tego, co można zrobić i na co warto zwrócić uwagę.

 

Stwórz dobry plan układu twojego mieszkania

W zależności od tego, jaki metraż masz do dyspozycji, a także od tego, jakie pomieszczenia wchodzą w skład twojego mieszkania, plan będzie wyglądał inaczej. Zaplanuj więc jak zagospodarujesz dostępną ci przestrzeń. Zwróć uwagę na takie rzeczy jak na przykład umiejscowienie okien. Dobrym pomysłem jest umieszczenie pokoju, w którym spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia od strony południowo-wschodniej. W ten sposób zapewnisz temu pokojowi dobre oświetlenie naturalnym światłem słonecznym i na pewno dużo przyjemniej będzie przebywało się w takim pokoju, niż w ciemnej klitce, którą trzeba w ciągu dnia rozjaśniać sztucznym oświetleniem. Sypialnię dobrze umieścić w spokojnym kącie twojego mieszkania, najlepiej tak, żeby okna nie wychodziły na głośną ulicę, a na przykład na podwórze. Zwróć też uwagę na takie rzeczy jak pokoje przechodnie. Jeśli w twoim mieszkaniu znajduje się taki pokój, postaraj się, żeby nie była to sypialnia albo gabinet do pracy, w których powinien być zapewniony jak największy spokój.

Odpowiedni dobór kolorystyki twojego wnętrza

Jednym z ważniejszych wyborów podczas urządzania wnętrza jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Warto odpowiednio o to zadbać, ponieważ na przykład kolory ścian mają bardzo duży wpływ na to, jak się czujemy w danym pomieszczeniu. Różne barwy w różny sposób oddziałują na zmysły. Istnieje dużo poradników na temat tego, w jakiego typu pomieszczeniu jaki kolor sprawdzi się najlepiej. Ogólnie odradza się używanie ciemnych barw jak czerń, ciemny fiolet czy granat na zbyt dużych powierzchniach. Jeżeli bardzo nam zależy, możemy pomalować na ten kolor na przykład jedną ścianę albo jej fragment, ale zdecydowanie złym pomysłem jest pomalowanie na ciemny kolor całego pokoju. Zwłaszcza, jeśli nie jest on pokojem o dużym metrażu. Ciemne ściany sprawią, że pokój będzie się wydawał jeszcze mniejszy, niż w rzeczywistości jest, a przebywając w nim będziemy czuć się przytłoczeni. Oprócz funkcji, należy także uwzględnić ilość i rodzaj oświetlenia w danym pomieszczeniu, oraz pamiętać, żeby wybierać kolor przy oświetleniu, jakie standardowo będzie w danym pokoju panować. Niektóre barwy gdy pada na nie światło mogą zmieniać swoje odcienie i wyglądać inaczej, niż to zaplanowaliśmy.

Stwórz wnętrze z niepowtarzalnym charakterem

Projektując wygląd twojego wnętrza nie bój się dodawać akcentów, które pochodzą z twojej własnej inspiracji, a niekoniecznie z magazynów o urządzaniu mieszkania czy z porad architekta wnętrz. Każdy człowiek jest niepowtarzalny, a mieszkanie dopiero wtedy nabierze charakteru, gdy zaznaczysz w nim swoją obecność. Nie chcesz przecież mieszkać w hotelowym pokoju, w którym wszystko dobrane jest co prawda schludne, modne i czyste, ale zupełnie nijakie. Nie bój się dodać jakiegoś ciekawego deseniu na ścianie, własnoręcznie zrobionego mebla czy obrazu namalowanego przez kogoś z rodziny. Jeśli posiadasz jakieś unikatowe przedmioty, znajdź dla nich miejsce w przestrzeni twojego mieszkania i wyeksponuj je. Niech twoje mieszkanie będzie twoją wizytówką. Jeśli ktoś więc je odwiedzi, dowie się czegoś ciekawego o tobie tylko rozglądając się po mieszkaniu. Pokaż, że w twoim wnętrzu czujesz się jak u siebie, a nie jak w hotelowym pokoju na tymczasowych wakacjach.

Urządzaj z głową

Przede wszystkim jednak – urządzaj z głową. Wyobrażenia i wizja artystyczna twojego wnętrza to jedno, a praktyka życia codziennego to drugie. Jakkolwiek funkcjonalność nie jest zbyt romantyczna, o nią też należy zadbać. Zaplanuj umeblowanie i rozkład przedmiotów w twoim mieszkaniu tak, żebyś nie wadziły ci na co dzień. Wanna na środku salonu może wyglądać świetnie na filmach albo w hotelowym pokoju, ale w codziennym życiu będzie prawdopodobnie źródłem kłopotu. Przemyśl też takie rzeczy jak sprzątanie twojego mieszkania. Jeśli nie przepadasz za wykonywaniem tego obowiązku, lepiej nie umieszczaj w twoim wnętrzu mnóstwa bibelotów, które są niestety bardzo uciążliwe w czyszczeniu.