Czy warto inwestować w dyski SSD?

Hotelowe Opowieści  > Technologia >  Czy warto inwestować w dyski SSD?
Czy warto inwestować w dyski SSD?
| | 0 Comments

Czy warto inwestować w dyski SSD? Dyski SSD są bardzo przydatnym rozwiązaniem dla każdego użytkownika komputera. Jego zastosowanie powoduje zwiększenie parametrów całego systemu operacyjnego. Jednak powinny znajdować się na nim tylko niezbędne dane, potrafiące wykorzystać parametry dysku, przeważnie system operacyjny oraz aplikacje najbardziej obciążające podzespół.

Nie opłaca się zapełniać dysku innymi programami, szczególnie tymi, które nie wymagają częstego przetwarzania. Do tej grupy zaliczają się zdjęcia, filmy oraz inne niewiele ważące dokumenty. Takie rzeczy najlepiej trzymać na zewnętrznych nośnikach lub w chmurze. Gdy użytkownik zdecyduje się na przechowywanie ich na dysku, ilość wolnego miejsca stanie się ograniczona.

Zalety dysków SSD

Czy warto inwestować w dyski SSD?
Czy warto inwestować w dyski SSD?

Najważniejszą cechą, dla której kupujący decydują się na ich zakup, to odporność na uszkodzenia. Dysk jest w pełni zelektronizowany i nie posiada żadnych części ruchomych. Tradycyjny dysk, poddany działaniom z zewnątrz może z łatwością ulec zniszczeniu i przestać działać. Zbudowany w taki sposób dysk SSD pobiera nawet kilkanaście razy mniej energii od dysku talerzowego. Różnicę dostrzegą użytkownicy laptopów, którzy wydłużą czas pracy na baterii. Z niewielkim poborem energii nierozerwalnie łączy się zmniejszenie temperatury pracy. Wysoka temperatura urządzenia wpływa na szybsze zużycie wszystkich podzespołów a także naraża użytkownika na utratę danych.

Dyski SSD nie generują hałasu. Po wielu latach użytkowania, twarde dyski okazują się najgłośniejszym podzespołem komputera, szczególnie, że w żaden sposób nie można go wyciszyć. Aby zapewnić sobie bezgłośną pracę i pełną koncentrację na wykonywanych zadaniach, należy zaopatrzyć się w urządzenie z napędem SSD.

Dla posiadaczy laptopów dysk SSD będzie odpowiedni, ponieważ redukuje on wagę urządzenia i spowoduje swobodniejsze jego przenoszenie. Bardzo często takie zastosowanie jest obecne w miniaturowych przyrządach, które powinny ważyć jak najmniej.

Kolejną ważną zaletą jest wydajność napędu. W porównaniu ze standardowymi dyskami zwiększa się szybkość zapisu i odczytu danych. Taki podzespół ma nieskończony potencjał rozwoju poprzez polepszenie pamięci flash oraz interfejsów.

Z powyższych cech wynika cena takiego dysku. Każdy z nich oferuje wysoką prędkość przetwarzania danych, jednak różnią się zastosowaniem kontrolerów i pamięci. Technologia ta, wypierając standardowe, zdobywa coraz większe uznanie, także ze względów finansowych, ponieważ z roku na rok jej ceny są niższe.

Wady dysków SSD

Największą wadą jest pojemność dysków. Standardowo można przechowywać na nim 128 lub 256 GB danych. Jednak za podobną cenę można kupić dysk talerzowy o pojemności nawet kilku TB. Jednak rozwój dysków półprzewodnikowych spowoduje poprawę w tym zakresie.
Dyski mają ograniczoną żywotność. Maksymalne możliwości podzespołu wynoszą około miliona cykli zapisu. Producenci są zobowiązani podawać, jaki czas wytrzymują najsłabsze części układu, dlatego podawane parametry bardzo często wydają się być niedoszacowane. Przeważnie nie ma to znaczenia dla kupującego, ponieważ najczęściej odmawiają posłuszeństwa częścią jest kontroler a nie sama pamięć. Obecne technologie pozwalają już na równomierny rozkład danych między wszystkimi komórkami, dlatego bardzo trudno doprowadzić do wyczerpania cyklu zapisu w pojedynczej części. Jeśli jednak tak się stanie, to dysk może jednak dalej służyć, lecz tylko do odczytu zapisanych wcześniej informacji.

Wspomniana powyżej cena dalej jest traktowana jako element, który powoduje brak zakupu takiego dysku. Na chwilę obecną osoby, którym zależy na dużej pojemności dysku, dalej skłaniają się ku dyskom talerzowym. Przed decyzją o kupnie dysku należy poznać swoje preferencje i parametry, na którym najbardziej zależy kupującemu.

Podzespoły dysku SSD

Wszystko, co najważniejsze znajduje się w metalowej obudowie. Jej odpowiednia grubość powinna wynosić 7 mm. Wtedy dysk może zostać użyty w prawie wszystkich ultrabookach, których producenci dążą do zmniejszania wymiarów produkowanych urządzeń. Wtedy dysk zostaje połączony z płytą główną. Dyski SSD w obudowie 9-milimetrowej pasują do tradycyjnych komputerów i laptopów.

Kontroler odpowiada za komunikację z pamięcią flash. Dzięki niemu napęd prawidłowo funkcjonuje, kompresuje i kompresuje dane, dba także o równomierne zużycie wszystkich komórek pamięci. Jego prawidłowa praca przyczynia się do bezawaryjności całego dysku.
Pamięć flash składa się komórek. Przeważnie na jedną stronę przypadają albo 4096 albo 8192 komórki. Pamięć podręczna, także występująca w takich dyskach służy do magazynowania danych, które mają zostać zapisane na urządzeniu. Znajdują się tam informacje odpowiedzialne za prędkość zapisu. Kondensator umożliwia zabezpieczenie tych danych w momencie utraty zasilania. Jednak warto pamiętać, iż nie wszystkie urządzenia mają wbudowany bufor pamięci.

Do komunikacji z komputerem służą interfejsy. Najpopularniejszym z nich jest SATA III, dzięki któremu możliwa jest prędkość 550 MB/s podczas odczytu i zapisu danych.