Laptop niezawodny, czyli ile pamięci powinien mieć twój sprzęt

Hotelowe Opowieści  > Technologia >  Laptop niezawodny, czyli ile pamięci powinien mieć twój sprzęt
Laptop niezawodny, czyli ile pamięci powinien mieć twój sprzęt
| | 0 Comments

Laptop niezawodny, czyli ile pamięci powinien mieć twój sprzęt – zakup komputera to jednorazowy, duży wydatek. Jeśli chcesz, żeby inwestycja była dobra musisz zastanowić się, na jakich aspektach nowego nabytku najbardziej ci zależy. Poświęć kilka chwil analizie komponentów, konfiguracji i systemowi. Dziś opiszemy, na co zwracać uwagę przy wyborze pamięci RAM nowego laptopa. Czy wiesz, ile pamięci powinien mieć dobry komputer?

Komputer – ile pamięci powinien mieć

Pytanie o pamięć RAM jest zbyt często pomijane przez klientów, którzy nabywają nowy komputer. Tymczasem sprawa jest godna pochylenia się nad nią – w przypadku kiepskiej pamięci wszystkie uruchamiane przez nas programy i aplikacje mogą nie działać poprawnie. Uruchamiając nowy program, trafia on z dysku twardego do pamięci operacyjnej. Dane, które się w niej znajdują mają wysoki współczynnik odczytu, więc procesor może je bez problemu przetwarzać. Pamięć operacyjna jest istotniejsza w przetwarzaniu niż najlepszy dysk twardy, nawet SSD. Im więcej mamy pamięci, tym lepsze programy możemy przetwarzać bez szkody dla czasu pracy i tym większa ilość danych będzie mogła być obsługiwana przez laptop.

Oczywiście im lepsza pamięć RAM, tym droższy sprzęt. Zarówno podczas zakupu komputera, jak i po latach od transakcji niektórzy rozbudowują pamięć RAM ponad wartość, która została mu nadana w fabryce. Kupując sprzęt warto tak dobrać pamięć, żeby obsługiwała wszystkie aplikacje przez nas używane, jednak w razie potrzeby nie będzie problemu z zainstalowaniem na sprzęcie dodatkowej pamięci. Przez lata zalecana przez ekspertów pamięć RAM zmieniała się. Możliwości sprzętu, który mieliśmy 5 lat temu były inne, niż obecnie. Na początku istnienia systemu Windows do obsługi komputera w zupełności wystarczały 4 MB pamięci, natomiast w dzisiejszych czasach użytkownicy muszą się liczyć z tym, że potrzebują nawet tysiąc razy więcej pamięci operacyjnej. Windows XP, który rozwinął paletę możliwości dla swoich użytkowników wymagał już 128 MB pamięci operacyjnej RAM. Dzisiejszym standardem, którego warto przestrzegać jest 4096 MB pamięci. Użytkownicy, którzy potrzebują jeszcze lepszej wydajności swojego sprzętu powinni sięgać po 32 gigabajtów pamięci RAM. Im większa pamięć RAM naszego komputera, tym więcej możliwości, żeby całkowicie zrezygnować z tzw. pliku wymiany. Plik ten służy do uzupełnianiu niedoborów pamięci – trafiają do niego dane, na które nie było miejsca w pamięci operacyjnej naszego urządzenia.

Dlaczego warto rozbudowywać pamięć RAM w urządzeniu

Laptop niezawodny, czyli ile pamięci powinien mieć twój sprzęt
Laptop niezawodny, czyli ile pamięci powinien mieć twój sprzęt

Dla osób, które z komputera korzystają nie tylko w celach rozrywkowych rozbudowa pamięci RAM będzie po jakimś czasie korzystania ze sprzętu nieunikniona. Duża ilość pamięci operacyjnej to wydajne działanie aplikacji i programów, które mamy zamiar instalować. Profesjonalna obróbka zdjęć i filmów, gry komputerowe, dobre programy graficzne, systemy CMS i CRM z których korzystamy w celach zawodowych – wszystkie te rzeczy mają ogromny wpływ na szybkość pracy naszego urządzenia. Użytkownicy takich programów, jak Adobe czy Photoshop wiedzą, że wydajność i szybkość pracy zwiększa się zasadniczo po powiększeniu ilości dostępnej pamięci operacyjnej.

Komputer domowy nie potrzebuje aż tyle pamięci RAM, jednak dzięki zaopatrzeniu go w dodatkową pamięć możemy liczyć na szybszy start urządzenia, płynność gier i szybkie otwieranie się stron internetowych. Pamięć, której do sprawnego działania potrzebuje przeglądarka jest bardzo duża, z czego niewielu internautów zdaje sobie do końca sprawę. Otwarcie kilku lub kilkunastu stron w przeglądarce internetowej podczas poszukiwania interesujących nas wątków może zająć nawet kilka gigabajtów pamięci operacyjnej. Stąd nietrudno o problemy związane z wolno otwierającymi się stronami WWW czy niestabilną pracą systemu.

Montaż dodatkowej pamięci – co warto wiedzieć

Pamięć RAM do poszczególnych urządzeń mobilnych się różni, co wiedzą profesjonaliści. RAM do desktopów ma formę długich kości DIMM. W notebookach stosuje się moduły SO-DIMM, które są mniejsze. Większość laptopów ma cztery gniazda na pamięć operacyjną, do której można się podłączyć. Prostsze modele mogą mieć ich mniej, natomiast zaawansowane, profesjonalne komputery więcej – nawet do ośmiu. Jeśli chcemy wiedzieć, ile pamięci możemy umieścić w naszym urządzeniu warto zapoznać się ze specyfiką sprzętu. W większości przypadków dołożenie pamięci do urządzenia typu desktop to nic trudnego – wystarczy zdemontować pokrywę boczną, aby uzyskać dostęp do banków pamięci RAM. Laptopy natomiast potrzebują profesjonalisty – sposób instalacji małej kości pamięci może się różnić w zależności od tego, jakie urządzenie mamy do dyspozycji. Zastanówmy się, czy warto samemu zamontować pamięć, zwłaszcza jeśli nasz laptop jest wciąż na gwarancji – jego uszkodzenie lub naruszenie poszczególnych podzespołów spowoduje utratę gwarancji. Mimo wszystko warto zainwestować w pamięć – dzięki temu nasz sprzęt będzie działał o wiele lepiej.