Wybór monitora: na jaką matrycę się zdecydować?

Hotelowe Opowieści  > Technologia >  Wybór monitora: na jaką matrycę się zdecydować?
Wybór monitora: na jaką matrycę się zdecydować?
| | 0 Comments

Wybór monitora: na jaką matrycę się zdecydować? Monitory stanowią jedne z podstawowych elementów specyfikacji sprzętowej każdego komputera stacjonarnego. Nawet jeśli ludzie często bagatelizują ich wybór, kupując je na końcu za pieniądze pozostałe po złożeniu właściwego komputera, tak naprawdę ich rola w codziennym użytkowaniu komputera jest olbrzymia. W tym artykule skupimy się na wyjaśnieniu, w jakie rodzaje matryc są wyposażone współczesne monitory i który z nich wybrać, by czerpać pełnię z tego urządzenia peryferyjnego.

Matryce TN

Monitory wyposażone w matrycę TN cechują się bardzo krótkim czasem reakcji, co sprawia, że są idealnym wyborem dla graczy oraz wielbicieli elektronicznej rozgrywki. Dzięki niemu zlikwidowany został efekt smużenia, który mógłby mieć decydujące znaczenie w grach sieciowych, w których liczy się każda stracona i zyskana sekunda.  Matryce TN są tymi wybieranymi przez przeciętnych użytkowników najczęściej – a przyczynia się do tego ich niska cena, połączona z zadowalającą jakością. Mimo wszystko jednak ustępują swoim konkurentką pod wieloma względami:

  • oferują słabsze kąty widzenia,
  • nie odwzorowują kolorów z olbrzymią dokładnością,
  • kontrast jest w nich słabszy,
  • odczuwalna jest ogólna słabsza jakość, w szczególności względem matryc IPS.

Monitory z matrycami TN są polecane przede wszystkim dla graczy, którzy nie posiadają dużego budżetu, ale chcą sobie zagwarantować komfort grania w ulubione tytuły. Sprawdzą się jednak również w pracy biurowej, stanowiąc wydajny i niedrogi sprzęt. Użyjemy ich również do filmów, doceniając ich płynność, nawet kosztem kolorów.

Matryce IPS

Monitory z matrycą IPS cieszą się obecnie największym zainteresowaniem na rynku profesjonalnym. Wynika to przede wszystkim z doskonałej jakości obrazu, jaki jest uzyskiwany za ich pośrednictwem. Połączona z szerokimi kątami widzenia i bardzo dobrym odwzorowaniem barw sprawia, że świetnie sprawdza się przy codziennym użytkowaniu – niezależnie od tego, czy oglądamy film w większym gronie, czy gramy w grę lub pracujemy. Monitory z matrycą IPS są polecane w szczególności:

  • profesjonalnym grafikom, fotografom i wszystkim osobom, które obrabiają obrazy i filmy,
  • graczom ceniącym żywe barwy i pięknie oddane kolory przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo szybkiego czasu reakcji;
  • kinomanom doceniającym kunszt kinematografii, lubującym się w pięknym obrazie.

Z uwagi na popularność tego właśnie rodzaju matrycy, na rynku istnieje wiele modeli monitorów wyposażonych w nią. Nie należy jednak ignorować jej podstawowych wad, z których najistotniejszą jest słabe odwzorowanie czerni. Monitory tego typu, zwłaszcza te z tańszych modeli, cechują się nieco słabszą częstotliwością odświeżania oraz dłuższym czasem reakcji. Aby więc czerpać przyjemność z zainwestowania w ten sprzęt, trzeba kupić model nowszy, a zatem bardziej kosztowny.

Matryce VA

Wybór monitora: na jaką matrycę się zdecydować?
Wybór monitora: na jaką matrycę się zdecydować?

Choć monitory z matrycą VA stanowią stosunkowo rzadki wybór, posiadają swoich zwolenników, którzy cenią je przede wszystkim ze względu na szerokie kąty widzenia i najlepsze odwzorowanie czerni, widoczne chociażby w przepełnionych mrokiem filmach. Oferują bardzo szerokie kąty widzenia oraz kontrast na co najmniej przyzwoitym poziomie. Ich wadę stanowi pojawiający się w czasie ich użytkowania efekt smużenia, wynikający przede wszystkim z nieco dłuższego czasu reakcji. Przez to mogą nie nadać się do gier komputerowych, zwłaszcza tych, w których liczy się czas naszej reakcji. Monitory z tą matrycą kuleją również pod względem odwzorowania kolorów, szczególnie względem matryc IPS.

Po sprzęt z tego typu matrycami można śmiało sięgnąć pracując w biurze – stanowi on optymalne połączenie jakości z niską ceną. Dobrze sprawdzi się też do prezentacji treści multimedialnych, acz może kuleć przy codziennym oglądaniu filmów przy jego użyciu.

Matowa czy błyszcząca – którą matrycę wybrać?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje powłoki matrycy, w które są wyposażone współczesne monitory – matowa oraz błyszcząca. Różnią się one od siebie diametralnie i potrafią w dużej mierze decydować o komforcie patrzenia się w monitor.

Matryce matowe sprawdzają się przede wszystkim w przypadku pomieszczeń bardzo dobrze oświetlonych, z często przebijającym się do nich światłem. Jako że nie odbijają promieni słonecznych, sprawdzą się nawet przy obecności naprzeciwko okien. Udowodniono, że same w sobie potrafią być przyjaźniejsze dla oczu, znacznie wolniej je męcząc. Niestety, ich cena jest stosunkowo wysoka.

Z drugiej strony “barykady” stoją matryce błyszczące (zwane też połyskującymi), które znacznie gorzej radzą sobie z promieniami słonecznymi. Te w swobodny sposób się od nich odbijają, co w słoneczne dni może się okazać irytujące.

Podsumowanie

Monitory są jednymi z tych urządzeń peryferyjnych, bez których komputer stacjonarny nie mógłby funkcjonować. To one wyświetlają produkowany przez niego obraz i to ich wybór przyczynia się nie tylko do komfortu użytkowania tego sprzętu, ale też do zdrowia naszych oczu. Właśnie dlatego nigdy nie powinniśmy bagatelizować ich wyboru, zawsze decydując się na monitor tak dobry, jak tylko pozwala nam budżet, jakim dysponujemy.