Dlaczego warto postawić na dom szkieletowy?

Hotelowe Opowieści  > Budownictwo >  Dlaczego warto postawić na dom szkieletowy?
Dlaczego warto postawić na dom szkieletowy?
| | 0 Comments

Dlaczego warto postawić na dom szkieletowy? Jedną z najlepszych dróg do uzyskania swojego nowego lokum, jest wybranie technologii szkieletowej. W naszym kraju nie jest ona zbyt popularna mimo, że jeśli chodzi o nasze warunki, to zdecydowanie się tutaj sprawdza. Domy szkieletowe, które w Kanadzie czy Skandynawii są normą u nas uważane bardziej za domki letniskowe, w których można pomieszkać tylko w czasie letnich miesięcy.

Dlaczego warto postawić na dom szkieletowy?
Dlaczego warto postawić na dom szkieletowy?

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w wymienionych krajach, klimat nie jest ani tropikalny, ani ciepły śródziemnomorski. Mimo wszystko domy w takiej technologii są tam zdecydowanie przeważającą liczbą, a nikt przecież nie chce marznąć. Okazuje się bowiem, że drewniane domu szkieletowe Szczecin, doskonale kumulują ciepło w środku budynku i są znacznie oszczędniejsze od tych typowych murowanych. To jednak nie przekonuje naszych rodaków na tyle, żeby zdecydowali się częściej wybierać technologię szkieletową. Nadal największą popularnością cieszą się budynki murowane. Są one najczęściej wybierane i uważane za trwalsze. Jakie wady domów szkieletowych wymieniają fani cegieł?

  • Po pierwsze, dom ceglany jest ciężki, trwały i stoi nawet setki lat. Cegła z reguły uważana jest w takim wypadku za lepszą i bardziej sprzyjającą budownictwie naszego kraju. Widząc dom drewniany, kojarzy się on albo z lekkim domkiem letnim, albo góralskim. Jeśli chodzi o domy szkieletowe, to ich budowa wygląda bardzo prosto, ponieważ wylewa się fundamenty, składa szkielet, a potem tylko dokręca całe bloki ścienne. U nas jednak kojarzone jest to z prostą i nietrwałą składanką, która porwie pierwszy mocniejszy wiatr.
  • Po drugie, taki dom jest droższy niż ceglany. Jest to oczywiście zdanie tych, którzy domu drewnianego nie postawili, ale słyszeli gdzieś od kogoś, kto usłyszał od jakiegoś znajomego, którego córka stawiała drewniany dom…zwykle właśnie w taki sposób powstają niedomówienia, tak jak ma to w przypadku domów szkieletowych. Utarło się także, że dom murowany to większy prestiż.
  • Po trzecie, w domu drewnianym jest zimno. Do tej pory nie wiadomo skąd ten pomysł. Zapewne pochodzi z czasów, kiedy stały liche drewniane chatki, nieocieplone, a we wnętrzach hulał zimny wiatr. Często można spotkać stare upadające domy, które ocieplane były mchem, słoma czy innymi naturalnymi tworzywami, które niestety nie zawsze się sprawdzają.

Często wymienianym argumentem jest także konieczność impregnacji drewna oraz używanie innych substancji, które ochronią drewno. W przeciwnym wypadku zjedzą go robaki. Zastanówmy się jednak, czy impregnowanie domu drewnianego szkieletowego jest bardziej pracochłonne, czy odnowa elewacji w domu murowanym. Każdy dom potrzebuje odnowy bez względu na to, czy jest on wykonany z drewna, czy z pustaka. W takim wypadku argument jest bezpodstawny. Niektórzy też uważają, że domy szkieletowe ze względu na swoją lekkość są mało odporne na trzęsienia ziemi, czy huragany. Oczywiście w czasie takich katastrof oba domy źle kończą. Zastanówmy się, jednak kiedy w naszym kraju była chociaż jedna z nich…tak więc nie masz się o co martwić, że tornado porwie Twój dom, a trzęsienie ziemi wciągnie w otchłanie piekielnego ognia.

Dlaczego warto postawić na drewno?

Warto teraz przytoczyć kontrargumenty i pozbyć się wszelkich nieporozumień dotyczących domów szkieletowych. Co więc z kwestionowaniem trwałości domów drewnianych? Co ciekawe, wykonane z dobrze przygotowanego i dobrej jakości drewna stoją całe pokolenia. Ważne jest jednak to, aby wybrane drewno zarówno na szkielet, jak i na resztę konstrukcji było odpowiedniej jakości. Pamiętaj, aby wybierać wyłącznie to suszone przemysłowo o wilgotności maksymalnej 18%. Takie drewno jest dość trudno znaleźć, ale nie jest to niemożliwe. Pamiętaj, że prawidłowo przygotowane drewno zapewnia długowieczność konstrukcji, ale kluczem jest także konserwacja oraz właściwa eksploatacja.

A co z ceną?

Z racji, że domy szkieletowe pochodzą w większości z kanady lub Skandynawii, utarło się, że kosztują majątek. Jest to oczywiście nieprawda i taki dom można postawić nie tylko szybciej, ale też taniej. Oszczędność jest zarówno w materiałach, jak i na pracy ludzi. Postawienie domu szkieletowego to około 4 miesiące, zaś murowanego około 2 lata. Gdzie więc wyjdzie taniej za pracę ekipy budowlanej? Odpowiedź już znasz. Kolejną oszczędnością są fundamenty. Lekki dom, nie potrzebuje ciężkich zbrojonych fundamentów. Dzięki czemu można oszczędzić na materiałach.

Pora obalić następny mit, czyli zimno w domu drewnianym szkieletowym. Wiadomo, że kiepsko uszczelniony dom bez względu na to, czy będzie on z drewna, czy z cegły będzie zimny i ciężko będzie go nagrzać szczególnie przy temperaturach poniżej zera. Jednak dom drewniany ma bardzo ważną zaletę, jaką jest szybkie nagrzewanie się, co zdecydowanie nie jest cechą domów murowanych. Nawet jeśli dom się wyziębi, to nie będzie problemu z przywróceniem w nim odpowiedniej temperatury. Co więcej, dobrze uszczelniony dom z jak najmniejszą ilością mostków termicznych jest bardzo ekologiczny, ponieważ pozwala oszczędzić energię nawet do 50%. Warto więc postawić na ekologię, a co za tym idzie — racjonalną oszczędność.