Automatycznie otwierane bramy garażowe

Hotelowe Opowieści  > Budownictwo, Nieruchomości >  Automatycznie otwierane bramy garażowe
Automatycznie otwierane bramy garażowe
| | 0 Comments

Automatycznie otwierane bramy garażowe – wygoda jest tym, co w dzisiejszych czasach stało się niezwykle istotne w kontekście budowania domu lub urządzania architektury ogrodowej. Nowoczesne i coraz łatwiej dostępne technologie umożliwiają relatywnie łatwe automatyzowanie i ułatwianie większości procesów takich, jak chociażby otwieranie bramy wjazdowej do domu, a nawet bramy garażowej. Chcąc jednak cieszyć się prawdziwą wygodą, warto wiedzieć, jaką bramę wybrać, aby była ona solidna, wytrzymała i łatwa w obsłudze.

Czy warto kupić automatyczną bramę garażową?

Budując dom lub lokal użytkowy potrzebujemy dużej bramy wjazdowej, ma się dwie opcje. Można wybrać tradycyjną bramę otwieraną ręcznie, a także bramę z w pełni zautomatyzowanym systemem nośnym działającym w oparciu na siłowniki elektryczne. Standardowe bramy garażowe coraz częściej zastępowane są przez nowoczesne, elektroniczne rozwiązania, chociażby z tego względu, że wcale nie są one o wiele droższe. Sama konstrukcja bramy automatycznej jest bardzo zbliżona do tradycyjnej. Różni się jedynie detalami, jeśli chodzi o budowę elementów nośnych, które muszą być dostosowane do specjalnych rolek i łożysk. Sama budowa bramy nie różni się zaś niczym i nie przyglądając się jej zbyt szczegółowo, można nawet nie zauważyć różnicy. Można ją jedynie zobaczyć po tym, że nad bramą jest niewielki siłownik podłączony do silniczka elektrycznego, który otwiera i zamyka bramę.

Czy automatyczne bramy naprawdę są wygodne?

Automatycznie otwierane bramy garażowe
Automatycznie otwierane bramy garażowe

Wielu osobom może wydawać się, że automatyczna brama przy wjeździe do garażu to ekstrawagancki zbytek. Nie jest tak jednak do końca, gdyż większość osób, które mimo obaw zdecydują się na taki zakup, raczej nie żałują swojej decyzji. Przede wszystkim automatyczna brama garażowa jest bardzo wygodna, gdyż zarówno otwiera się, jak i zamyka się ją z pilota dołączonego najczęściej do kluczy samochodowych. Zakup takiej bramy jest szczególnie wygodny dla osób, które mają garaż zlokalizowany w bryle budynku, a z garażu mogą przejść bezpośrednio do mieszkania. W połączeniu ze zautomatyzowaną bramą wjazdową na posesję pozwala to na całkowite uniknięcie konieczności wychodzenia na dwór. Ma to niebagatelne znaczenie, zwłaszcza w czasie sezonu jesienno-zimowego, a niekiedy także wiosennego, gdy na dworze pada deszcz, śnieg lub wieje silny wiatr. Nie ulega wątpliwości, że wychodzenie z ciepłego domu na taką pogodę, a później otwieranie i zamykanie bramy nie jest zbyt przyjemne. Bramy garażowe z otwieraniem na pilota, zdecydowanie spełnią w takich dniach swoją rolę.

Zobacz również:

Na co zwrócić uwagę kupując automatyczną bramę garażową?

Kupując bramę do garażu z automatycznym systemem zamykania i otwierania, warto jednak trzymać się kilku kryteriów, które są niezwykle istotne, w kontekście wieloletniej i bezproblemowej eksploatacji. Przede wszystkim mechanizm powinien być idealnie dopracowany, gdyż nawet drobne odchylenia od normy w szynach, rolkach lub prowadnicach, mogą sprawić, że brama szybko zacznie szwankować. Najłatwiej uniknąć problemów kupując sprzęt od renomowanych producentów, którzy mają w swoich ofertach kompleksowe produkty, czyli bramy wraz z mechanizmami. Często zdarza się, że montuje się dodatkowe siłowniki do bram, które są już posadowione w fundamentach. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a nawet jak jest możliwe, to niezalecane, ze względu na to, że bardzo trudno wtedy dopasować cały mechanizm siłowników tak, by wszystko idealnie współgrało. W praktyce popełnienie błędów w tym kontekście może sprawić, że będzie trzeba całość demontować, co jest bardzo czasochłonne. O wiele bardziej opłaca się kupić od razu w pełni gotową bramę od producenta, którą wystarczy umiejętnie zamontować.

Ceny automatycznych bram garażowych

Dla wielu osób największą przeszkodą w zakupie bramy garażowej z automatycznym otwieraniem jest cena. Przeważnie są to jednak obawy na wyrost, gdyż aktualnie na rynku jest już bardzo duża konkurencja, która sprawia, że producenci muszą konkurować o klientów nie tylko jakością, ale także ceną. Najbardziej podstawowe modele bram garażowych tego rodzaju, to koszt, które oscyluje wokoło dwóch tysięcy złotych, co zaledwie nieznacznie przekracza koszt standardowej bramy. Trzeba zauważyć, że cała konstrukcja takiej bramy nie jest bardzo mocno skomplikowana, a główną różnicę w cenie stanowią odpowiednie siłowniki, które nie są zbyt kosztowne. Bardziej zaawansowane bramy mogą kosztować od dwóch do dziesięciu tysięcy złotych, za najbardziej skomplikowane modele.

 Sam montaż bramy może okazać się jednak nie jedynym wydatkiem, jeśli będzie trzeba dokonywać napraw po pewnym czasie eksploatacji. W praktyce jednak jeśli brama jest prawidłowo zamontowana, według wytycznych producenta, rzadko kiedy zachodzi konieczność dokonywania poważniejszych napraw, takich jak na przykład wymiana siłowników, która faktycznie mogłaby być dość kosztowna. Decydując się na zakup, warto zaopatrzyć się u renomowanego producenta, który przeważnie udzieli co najmniej kilkuletniej gwarancji na swój produkt.