Badania geotechniczne Szczecin

Hotelowe Opowieści  > Budownictwo, Usługi >  Badania geotechniczne Szczecin
Badania geotechniczne Szczecin
| | 0 Comments

Zanim jeszcze rozpoczniemy budowę domu, to musimy się zmierzyć z naprawdę wieloma formalnościami. Nie każdy sobie zdaje sprawę, nie nieraz jeszcze zanim się rozpocznie kopać pod fundamenty, już poniesiemy koszty. Co więcej, są to koszty, które mogą dochodzić do dwudziestu tysięcy złotych. Oczywiście nie licząc już zakupu działki, która często jest traktowana jako temat osobny. Korelacji pomiędzy gruntem i konstrukcją jest naprawdę sporo. Omówmy badania geotechniczne Szczecin, aby wszystko było jasne.

Jaki jest cel wykonywania badań geotechnicznych?

Dzięki badaniom geotechnicznym możemy w przyszłości uniknąć problemu pękania późniejszego ścian. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze formalne kwestie. Zanim rozpoczniemy budowę domu, to musimy przecież na nią uzyskać pozwolenia. Do tego właśnie potrzebne będzie nam badanie geotechniczne. Sytuacja w tej kwestii do końca nie jest jednoznaczna. Prawo samo w sobie może być interpretowane różnie i czasami jest ono rzeczywiście wymagane, a czasami zupełnie nie. Sama geologia kopalin pozwala nam na uzyskanie informacji o trwałości podłoża, jak i o warunkach wodnych. Pierwsze ważne jest przede wszystkim w samym kontekście fundamentów, a drugie może być istotne w przypadku wystąpienia właśnie podpiwniczenia. Badania kaliny są zatem bardzo ważne poprzez kwestie prawne, ale także poprzez kwestie praktyczne.

Kto zajmuje się wykonaniem badań geotechnicznych?

Na pewno jesteśmy bardzo ciekawi, kto się zajmuje wykonywaniem geotechnicznych badań, prawda? W firmach, które się tego typu usługami zajmują, rolę najważniejszą pełnią geolodzy mający specjalne uprawnienia, jak i geotechnicy. To te właśnie zawody zajmują się górniczą geologią. Dlaczego takie akurat osoby? W pierwszym przypadku jest to raczej oczywista sytuacja. Geotechnik to przecież zawód, którego działanie się opiera na związku ziemi z domem. Jest to zajęcie idealne do tego, aby określać wszelkie warunki gruntowe właśnie w kontekście występującego obciążenia konstrukcyjnego.

Badania geotechniczne Szczecin
Badania geotechniczne Szczecin

Z kolei geolog to specjalista do spraw ziemi. W tym przypadku konstrukcja jest początkowo drugorzędną sprawą. Właśnie uprawnienia dodatkowe geologiczne oraz inżynierskie są gwarancją tego, że konkretna osoba rozumie wszelkie rozłożenia obciążenia. Czy zatem są jakieś różnice pomiędzy tymi sytuacjami? Poza samą koniecznością posiadania gwarancji dodatkowych jest jeszcze co najmniej jedna. Różne geotechniczne klasy określają przeróżne gruntowe sytuacje. Pierwsza kategoria oznacza warunki standardowe oraz posadowienia na nich jednorodzinnego domu. To także dotyczyć będzie większości inwestorów.

W przypadku warunków nieco trudniejszych możemy konkretny teren zaklasyfikować do drugiej, czy też do trzeciej kategorii. W ramach trzeciej kategorii mamy do czynienia z warunkami najmniej standardowymi i jednocześnie koniecznością prowadzenia nieco dokładniejszych badań. W takiej sytuacji geolog nie może przeprowadzać już takowej ekspertyzy. Tutaj mamy do czynienia z zatrudnieniem geotechnika. Oczywiście sporo firm skupia uprawnione odpowiednio osoby.

Wybór osoby, która będzie przeprowadzała badania geotechniczne

Geolog górniczy jest jednym z zawodów, które się przyczyniły do rozwoju całościowej dyscypliny. Jednocześnie wymaga często interdyscyplinarności. W przypadku geotechnicznych badań sprawa jest naprawdę łatwa. Konieczna jest tutaj praca geologa z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi lub też geotechnika. W jaki sposób znaleźć osobę odpowiednią? Przede wszystkim bardzo wielu specjalistów pracuje w firmach, które skupiają znacznie więcej inżynierów o konkretnych umiejętnościach. Firmy sprawdzone mają w sieci sporo opinii, które mogą być jednymi z elementów wyboru kluczowego. Każdy w pierwszej kolejności się kieruje ceną. Musimy mieć jednak na uwadze, że bardzo ważna jest ekspertyza sama w sobie oraz jej profesjonalne wykonanie.

To ona właśnie służy bezpieczeństwu przyszłemu. Ile należy zapłacić za wykonanie takich geotechnicznych badań? Najczęściej mowa tutaj o cenie mieszczącej się w przedziale między 1000 a 1400 złotych. W kontekście nieco szerszym może to być przedział między 800 a 1500 złotych, ale raczej rzadziej. Mówimy o badaniach typowych, a więc o wykonaniu dokładnie trzech odwiertów. Pozwala na to na uzyskanie bardzo dużej ilości informacji, które to pozwalają na dobór odpowiedni fundamentów.

Podsumowanie tematu

Przede wszystkim wykonywaniem badań geotechnicznych w Szczecinie zajmują się geotechnicy, jak i geologowie. Geotechniczny mają jednak znacznie większy zakres uprawnień. Z punktu widzenia warunków gruntowych standardowych oraz typowego jednorodzinnego domu nie będzie to jednak miało kompletnie żadnego znaczenia. Geolog musi mieć dodatkowo stosowne uprawnienia geologiczne oraz inżynierskie. Wiele firm się zajmuje zrzeszaniem ludzi o uprawnieniach tego typu. Najczęściej za wykonanie geotechnicznych badań zapłacimy między 1000 a 1400 złotych. Czy wszystko jest jasne? Pomimo nieco skomplikowanego tematu, jest wszystko w pełni zrozumiałe.