Folia ochronna na telefon – wybierz ją mądrze

Hotelowe Opowieści  > Technologia >  Folia ochronna na telefon – wybierz ją mądrze
Folia ochronna na telefon - wybierz ją mądrze
| | 0 Comments

Folia ochronna na telefon – wybierz ją mądrze – nasz smartfon każdego dnia jest narażony na masę niebezpiecznych sytuacji, w których może stracić swoją sprawność lub uszkodzić się na wiele sposobów, co zdarza się najczęściej w trakcie nieostrożnego przenoszenia urządzenia oraz przy upadku. Często opisywane jako “normalne ślady użytkowania” są zaniedbania poprzedniego właściciela względem ekranu. Aby odpowiednio chronić nasz telefon przed uszkodzeniami warto zainteresować się tematem i wybrać dobre medium do jego ochrony.

Folia ochronna czy szkło hartowane?

Na rynku znajdziemy obecnie trzy sposoby na ochronę ekranu – folię ochronną na telefon, szkło hartowane oraz hybrydę, czyli tzw. “FlexiGlass”. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przedstawmy to w prostym zestawieniu:

Folia ochronna na telefon:

  • niewielki ciężar,
  • atrakcyjna cena,
  • cienka, praktycznie niewidoczna,
  • tania wymiana,
  • brak wrażenia szkła w dotyku,
  • słabo chroni przed uderzeniem.

Szkło hartowane na telefon:

  • jest dość grube – ciężar wpływa na wagę telefonu,
  • sztywne, wyraźnie widoczne, trudne w wymianie,
  • chroni przed zarysowaniami i uderzeniami,
  • daje wrażenie szkła w dotyku i jest dość drogie.

Szkło hybrydowe:

  • świetna ochrona przed uszkodzeniem i zarysowaniami,
  • rozwiązanie najdroższe z zestawienia,
  • nie każdy telefon ma dedykowane szkło hybrydowe,
  • niska dostępność,
  • średnia trudność wymiany.

Jak wybrać dobrą folię?

Odpowiednia, dobrej jakości folia ochronna na telefon powinna charakteryzować się niezmiennością kątów widzenia oraz barw i ich nasycenia. Ponadto powinna zakrywać cały wyświetlacz wraz z krawędziami, jeśli jest on zaokrąglony. Dodatkowo istotne jest, aby folia miała odpowiedni stopień twardości – im wyższy tym lepiej. Twardość oceniana jest według skali Mohsa w 10 stopniach – od H1 do H10. Najniższe wartości można zarysować nawet paznokciem, średnie nożem lub ostrym metalem, a H9 i H10 jedynie diamentem.

Czy stosowanie folii ma sens?

Folia ochronna na telefon - wybierz ją mądrze
Folia ochronna na telefon – wybierz ją mądrze

Na początku należy nadmienić, iż każde dodatkowe zabezpieczenie wyświetlacza przynosi masę korzyści. Dzięki temu nasze urządzenie będzie więcej warte i przez dłuższy czas będzie mogło służyć nam bez żadnych problemów. Oczywiście odporność folii ochronnej na telefon w przypadku uderzeń nie jest zbyt duża, jednak czasem może wystarczyć. Co do folii istotne jest to, że nie wpływa ona praktycznie wcale na jakość użytkowania smartfona, co jest dla wielu najważniejszą kwestią. Folia świetnie chroni przed mikropęknięciami oraz zarysowaniami wynikającymi z typowego korzystania.

Folia ochronna na telefon może okazać się nieocenionym ratunkiem dla naszego telefonu w przypadku jego upadku. Świetnie zdaje także egzamin podczas wakacji, czy w trakcie korzystania ze smartfona na plaży, gdzie jest on narażony na drobinki piasku, które w łatwy sposób mogą zarysować ekran. Jest to również dobre zabezpieczenie w przypadku noszenia smartfona w kieszeni lub torbie, gdzie często znajdują się klucze lub monety oraz w przypadkach, gdy nasz telefon może posłużyć czasem dzieciom do zabawy.

Proces naklejania folii na telefon

Naklejenie folii ochronnej na telefon nie jest najtrudniejszym zadaniem z jakim spotkamy się w naszym życiu, jednak wymaga to pewnej wprawy i koncentracji. Istotne jest, aby zrobić to dobrze za pierwszym razem, bowiem w przeciwieństwie do szkła hartowanego – tutaj nie ma żadnej możliwości na odklejenie folii, bowiem wtedy nadaje się ona już tylko do wyrzucenia. Istotne jest również, aby uniknąć pęcherzyków powietrza, czyli powoli dociskając odpowiednio nałożyć produkt na ekran od jednej krawędzi do drugiej.

Przed przystąpieniem do montażu folii należy idealnie wyczyścić ekran, bowiem jakakolwiek drobinka kurzu, czy dotknięcie go palcami sprawi, że nie będzie ona leżeć dobrze i straci swoje właściwości. Zwyczajowo klejenie folii na wyświetlacz zaczyna się od góry ekranu. W tym celu należy ją przytknąć do krawędzi i zdecydowanym ruchem naklejać folię stopniowo od krawędzi przy której zaczęliśmy pracę. Na koniec trzeba folię wygładzić tak, aby wycisnąć na zewnątrz wszystkie powstałe pęcherzyki powietrza – tutaj przydatna może okazać się łopatka, która jest często włączana do droższych zestawów folii.

Podsumowanie

Oczywiście folia ochronna na telefon to nie jedyne na rynku zabezpieczenie naszego smartfona, jakie możemy wziąć pod uwagę. Zyskała ona jednak wielu zwolenników ze względu na fakt, iż dobrej jakości folia mimo niewielkiego zabezpieczenia przed uszkodzeniami – w żaden sposób nie wpływa na komfort korzystania ze smartfona. Jest to szczególnie ważne dla użytkowników telefonów klasy premium, których smartfony i tak wyposażone zostały w szkła Gorilla Glass najnowszej generacji, a naklejanie na nie dodatkowego szkła hartowanego mijałoby się z celem. Poza tym folia ma takie zalety jak niska cena i łatwo dostępność, dzięki czemu nawet w przypadku zużycia i wysłużenia się naszego materiału jego wymiana nie będzie niczym kosztownym ani specjalnie trudnym. Dobra folia może także niekiedy uratować nasz telefon w trakcie upadku, a poza tym zawsze sprawi, że będzie on sprawny i piękny przez dłuższy czas.