Na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania auto lawety?

Hotelowe Opowieści  > Motoryzacja, Transport >  Na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania auto lawety?
Na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania auto lawety?
| | 0 Comments

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania auto lawety? Poszczególne wypożyczalnie auto lawet różnią się między sobą wieloma rzeczami. Udostępniają różne modele pojazdów dostosowane do transportowania motocykli, samochodów lub większej ilości aut. Z punktu widzenia klienta szczególnie ważna jest cena wynajmu. Zależy od kilku czynników — wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej oraz czasu wypożyczania danej auto lawety.

W poszczególnych regionach Polski możemy spotkać się z drastycznie różniącymi się cenami. Co więcej, dobre wypożyczalnie auto lawet oferuję specjalne zniżki dla stałych klientów. Wszystko to sprawia, że zazwyczaj nie obejdzie się bez skontaktowania się z wybraną przez nas wypożyczalnią. W rozmowie z pracownikiem dowiemy się wszelkich interesujących nas informacji. Warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy zwykłą lawetą a auto lawetą. Często używa się tych słów jako synonimów. Jednakże jest to błędem. Za lawetę uznaje się platformę załadunkową lub specjalną przyczepę, którą musimy przymocować do działającego pojazdu. Następnie umieszczamy na niej auto, które chcemy przetransportować. Z kolei auto laweta stanowi specjalne auto, przystosowane do przewozu samochodów.

Od czego zależy cena wypożyczanej auto lawety?

wypożyczalnia autolawet

To, ile przyjdzie nam zapłacić za wynajęcie auto lawety, zależy w dużej mierze od okresu wynajmu. Zazwyczaj wypożyczalnie auto lawet wezmą od nas od 250 do 350 złotych za dobę użytkowania lawety. Oczywiście możliwe jest wypożyczenie pojazdu na znacznie krótszy lub dłuższy okres. Wszystko zależy od właściciela danej wypożyczalni. Niektóre z nich umożliwiają wynajęcie auto lawety na kilka godzin. Cenę możemy obniżyć, jeśli samemu zamierzamy pokierować tym wyspecjalizowanym pojazdem. Gdy potrzebujemy na przykład sprowadzić samochód z zagranicy, najlepiej wypożyczyć auto lawetę na kilka tygodni lub miesięcy. Jeżeli potrzebujemy wykupić usługę holowania, to na terenie miasta będziemy musieli zapłacić przynajmniej 100 złotych. Gdy zajdzie potrzeba transportu poza aglomerację, wtedy cena będzie rosła wraz z ilością pokonanych kilometrów. Za każdy z nich zapłacimy dodatkowe 2 zł. Oczywiście konkretne ceny różnią się pomiędzy poszczególnymi wypożyczalniami auto lawet. Najlepiej zadzwonić i upewnić się co do kosztów, zanim zdecydujemy się na wynajem.

Co jeszcze może wpłynąć na cenę wynajętej auto lawety?

Długość i ładowność auto lawety także jest istotna podczas ustalania ceny wynajmu. Za wynajęcie dziewięcio metrowej lawetę o dopuszczalnej masie całkowitej sięgającej 3 ton zapłacimy więcej, niż gdybyśmy wybrali model pięciometrowy. Różnice w cenie mogą być stosunkowo znaczne. Warto więc dokładnie się zastanowić, która laweta spełni nasze wymagania. Nie ma sensu wybierać zbyt dużego pojazdu, gdyż wiąże się to z nadmiernymi kosztami. Lawety przeznaczone do transportowania małych aut, możemy wynająć za niecałe 100 zł za dobę użytkowania. W większości wypożyczalni auto lawet będziemy musieli dopłacić za wszelkie wyposażenie dodatkowe. Chodzi między innymi o wciągarkę lub pasy mocujące. Są to wysoce przydatne przedmioty, warte swojej ceny. Praktycznie każdy element poprawiający komfort jazdy oraz zwiększający bezpieczeństwo podnosi wartość danej auto lawety. Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest wysokość kaucji, która przyjdzie nam zapłacić w wypożyczalni. Standardowo wynosi ona 1 tys. złotych w przypadku auto lawety. Jednakże coraz częściej wypożyczalnie rezygnują z wymogu kaucji. Stosują za to atrakcyjne zniżki premiujące stałych klientów. Z kolei w przypadku dłuższych okresów wynajmu, cena za dobę będzie mniejsza

Jakie uprawnienia są potrzebne do prowadzenia auto lawety?

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania auto lawety?
Na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania auto lawety?

Zarówno w przypadku lawety, jak i auto lawety, istnieje pewne wymagania wobec korzystającego z nich kierowcy. Prowadzenie auto lawety mieszczącej tylko jeden pojazd wymaga posiadania zwykłego prawa jazdy kategorii B. Wynika to z faktu, że jazdy takim autem jest stosunkowo łatwa i bezpieczna. Nie wymaga żadnych dodatkowych kwalifikacji. Ponieważ transportujemy tylko jeden samochód, manewry drogowe nie sprawia nam żadnych problemów. Większość wypożyczalni stosuje dodatkowe ograniczenia przy wypożyczaniu auto lawet. Potencjalny klient musi mieć ponad 25 lat i posiadać prawo jazdy od co najmniej 3 lat. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku lawety. Zazwyczaj zaczepiana jest do samochodu przy użyciu haka. W miarę eksploatacji może dojść do jego zniszczenia. Regularne kontrole stanu technicznego są niezbędne, aby uniknąć zerwania ładunku. Z uwagi na swoją konstrukcję, laweta utrudnia przeprowadzanie manewrów drogowych. W związku tym kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii B+E o ile dopuszczalna masa całkowita pojazdów mieści się w przedziale od 3,5 do 7 ton. Jeżeli pragniemy przewozić cięższe ładunki, nie obejdziemy się bez prawa jazdy kategorii C. Oczywiście nie każdy będzie posiadał odpowiednie prawo jazdy. Na szczęście wiele wypożyczalni auto lawet oferuje usługi kierowców. Jeżeli dopłacimy podczas wynajmu pojazdu, nie będziemy musieli martwić się sterowaniem lawetą. Wszystkim zajmą się kierowcy zatrudniani przez wypożyczalnię.