Czym powinna charakteryzować się nowoczesna lodówka?

Hotelowe Opowieści  > Technologia, Wnętrze >  Czym powinna charakteryzować się nowoczesna lodówka?
Czym powinna charakteryzować się nowoczesna lodówka?
| | 0 Comments

Czym powinna charakteryzować się nowoczesna lodówka? Zakup lodówki stanowi istotną inwestycję dla każdego gospodarstwa domowego. Dobrze wybrana powinna posłużyć nam przez wiele lat. Ponieważ stanowi ona serce kuchni, musimy być nie tylko wygodna, ale także wysoce funkcjonalna. Należy przecież do jednego z najczęściej używanych sprzętów AGD. W sklepach znajdziemy rozmaite modele, różniące się nie tylko swoimi wymiarami, ale także parametrami technicznymi.

To od naszych preferencji zależy, jakie systemy, funkcje dodatkowe i technologie powinna posiadać wybrana idealna lodówka. Ogromny wybór przekłada się na trudności z podjęciem ostatecznej decyzji. Co więcej, z uwagi na stosunkowo wysoką cenę tego typu sprzętu, warto poświęcić wystarczająco dużo czasu i energii na wybranie takiego modelu, który będzie pasował do naszego domu.

Jak ważne jest zużycie energii w przypadku lodówki?

Zbyt wiele osób kieruje się przede wszystkim ceną i wyglądem lodówki podczas zakupów w sklepie AGD RTV. Zamiast tego należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną danego modelu. Jest to szczególnie istotne, gdyż lodówka praktycznie nigdy nie jest odłączona od prądu. To właśnie ona przyczynia się w znacznym stopniu do wysokości naszego rachunku za prąd. Lodówka wysokiej klasy pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Producenci mają obowiązek umieszczać na swoich produktach etykiety informujące o tym właśnie parametrze. Klasa sygnalizuje, ile prądu dany model zużywa w określonych warunkach. Najbardziej wydajne są lodówki o klasie energetycznej A, a w szczególności A++. Ostateczny pobór energii zależy także od rozmiarów urządzenia. Typowa lodówka klasy B rocznie zużywa do 500 kWh. Z kolei model klasy A++ w takim samym okresie zużyje zaledwie 200 kWh. Tak znacząca różnica jest z pewnością odczuwalna przez budżet przeciętnego gospodarstwa domowego. Oczywiście nawet najbardziej energooszczędna lodówka nie pomoże nam ograniczyć zużycie prądu, jeżeli nie będziemy pamiętać o kilku zasadach. Chodzi przede wszystkim o właściwe zamykanie drzwi oraz zmniejszanie natężenia chłodzenia od czasu do czasu. Najnowsze modele lodówek posiadają specjalne mechanizmy, które ułatwiają to swoim użytkownikom.

Istotne parametry funkcjonalnej lodówki

Duże znaczenie ma jej pojemność. Zbyt duża lodówka oznacza niepotrzebnie wysoki rachunek za prąd. Z kolei zbyt mały model będzie niewygodny w korzystaniu. Aby wybrać właściwy model, musimy przede wszystkim ustalić, ile miejsca będziemy potrzebować. W przypadku osób mieszkających samemu wystarczy model około 120 litrowy. Z takiej lodówki mogą korzystać nawet dwie osoby. Liczniejsze gospodarstwa domowe będą jednakże potrzebowały o wiele większego urządzenia. Na każdego domownika musimy doliczyć co najmniej 30 litrów chłodziarki o 50 litrów zamrażarki. Oprócz pojemności  zwrócić uwagę na poziom hałasu generowany przez daną lodówkę. Większość z nich jest stosunkowo hałaśliwa. Jeżeli zależy nam na produkcie o lepszej kulturze pracy, będziemy musieli wybrać droższy model. Najsprawniejsze generują dźwięki na poziomie 36 decybeli.

Optymalne wyposażenie dla każdej lodówki

Czym powinna charakteryzować się nowoczesna lodówka?
Czym powinna charakteryzować się nowoczesna lodówka?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ilość termostatów wewnątrz danej lodówki. Najtańsze modele posiadają wyłącznie jeden egzemplarz. Reguluje on jednocześnie temperaturę w chłodziarce i zamrażarce. W droższych lodówkach znajdziemy dwa termostaty, oferujące nam o wiele większą kontrolę nad warunkami, w jakich przechowujemy produkty spożywcze. Nowoczesne lodówki często mają wyświetlacz LCD, na którym wyświetlane są rozmaite dane. Na ekranie możemy sprawdzić temperaturę w poszczególnych komorach oraz symbole sygnalizujące rozmaite funkcje dodatkowe, które zostały uruchomione. Taki dodatek z pewnością pomoże efektywnie kontrolować pracę naszej lodówki. Unikniemy sytuacji, w której niektóre produkty stracą swoją świeżość. Nowoczesne lodówki oferują także możliwość szybkiego chłodzenia oraz zamrożenia przechowywanych produktów. Warto także wybrać taki model, w którym szuflady i półki zostały właściwie rozmieszczone. Po zakupie nie będziemy mieli możliwości efektywnego zaaranżowania wnętrza lodówki. Dlatego też najlepiej wybrać taki model, który nam najbardziej odpowiada.

Popularne rodzaje lodówek dostępnych na rynku

Wśród lodówek możemy wyróżnić modele jednodrzwiowe, dwudrzwiowe oraz Side by Side. Te pierwsze sprawdzają się przede wszystkim w małych mieszkaniach. Nie każde z nich posiadają oddzielny zamrażalnik. Większość składa się wyłącznie z chłodziarki. Mimo to oferuję wyjątkowo ograniczona ilość miejsca na produkty spożywcze. Co więcej, mogą charakteryzować się wysokim poborem energii, pomimo swoich niewielkich rozmiarów. W przypadku dużej rodziny o wiele lepiej wybrać lodówkę dwudrzwiową. Oddzielne miejsce na strefę do chłodzenia i zamrażania znacząco ułatwia korzystanie z takiego urządzenia. Przeważnie zamrażalnik umieszczony jest w dolnej części lodówki. Jeżeli potrzebujemy urządzenia o większej pojemności, to warto przyjrzeć się modelowi Side by Side. W takiej lodówce dwoje drzwi znajduje się obok siebie. Są to urządzenia o sporych gabarytach i bez problemu pomieszczą dużą ilość produktów.