Zawód z przyszłością, czyli jak zostać adwokatem?

Hotelowe Opowieści  > Prawo >  Zawód z przyszłością, czyli jak zostać adwokatem?
Zawód z przyszłością, czyli jak zostać adwokatem?
| | 0 Comments

Zawód z przyszłością, czyli jak zostać adwokatem? Chcesz dobrze zarabiać? Marzysz o tym by zrobić karierę w zawodzie adwokata? Zastanawiasz się ile będzie wynosiła Twoja miesięczna pensja? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wyżej wymienione pytania. Dodatkowo podpowiemy Ci od czego zacząć by w przyszłości móc ubiegać się o zatrudnienie w kancelarii adwokackiej. Zainteresowany? W takim razie zapraszamy dalej!

Dlaczego zawód adwokata określany jest mianem zawodu z przyszłością?

Prawnik, radca prawny czy też adwokat kojarzy się nam wszystkim z zawodem wielce prestiżowym i renomowanym – zawodem z przyszłością. Zaraz po medycynie to właśnie prawo jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków przez młodzież, która powoli, małymi krokami wstępuje w dorosłe życie. Dlaczego? Wybierając profil kształcenia się w szkole wyższej zdecydowana większość potencjalnych kandydatów stawia na te kierunki, które w przyszłości zaowocują zdobyciem dobrze płatnej posady. Czy wiesz, że średnia pensja prawnika, pracującego w kancelarii adwokackiej waha się w granicach 3500-4500 zł? Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Zawód z przyszłością, czyli jak zostać adwokatem?
Zawód z przyszłością, czyli jak zostać adwokatem?

Rynek pracy pomimo przybywających z roku na rok wykwalifikowanych adwokatów w dalszym ciągu wykazuje duże zapotrzebowanie na absolwentów studiów prawniczych. Można śmiało stwierdzić, że jest to zawód, który pomimo upływu lat jest i będzie w czołówce najbardziej pożądanych zawodów. Co więcej adwokaci mogą poszukiwać pracy np. w sądach lub dużych firmach ale najczęściej stawiają oni na rozwój osobisty poprzez założenie własnego biznesu, czyli otworzenie kancelarii prawniczej. Śmiało więc można stwierdzić, że decydując się na wykonywanie tej pracy, nie będziesz musiał obawiać się ani o znalezienie zatrudnienia ani o pensję.

Ile może zarobić wykwalifikowany prawnik?

Nie jest tajemnicą, że miesięczne wynagrodzenie adwokatów znacznie przewyższa średnią krajową. Zatem jeżeli w dalszym ciągu zastanawiasz się czy wieloletnia nauka na studiach Ci się opłaci to gwarantujemy, że tak! Jak wspominaliśmy wyżej, wykwalifikowany adwokat zarabia miesięcznie średnio ok. 4500 zł, jednak w tym wypadku suma wynagrodzenia ściśle uzależniona jest od miejsca w jakim pracuje. Niektórzy z nich podejmują jednocześnie kilka prac np. pracują w kancelarii, dużym przedsiębiorstwie i sądach. Najwięcej pieniędzy zarabiają Ci adwokaci, którzy postanowili iść na tzw. swoje. Posiadanie własnej kancelarii adwokackiej jest w dzisiejszych czasach bardzo dochodowym biznesem, przynoszącym niekiedy zyski powyżej 10 tys. zł miesięcznie.

Dla kogo zawód adwokata?

Rozważasz zapisanie się na studia prawnicze? Pamiętaj, o tym by zastanowić się dwa razy zanim podejmiesz ostateczną decyzję, już sama nauka nie jest prosta. Zajęcia w dużej mierze opierać się będą na przyswajaniu dużej ilości wiedzy z zakresu podstaw prawa. Po ukończeniu studiów w dalszym ciągu należy się rozwijać i kształcić, co jakiś czas niektóre przepisy prawa ulegają zmianom, dlatego też adwokaci muszą regularnie zapoznawać się z wprowadzanymi nowelizacjami, to właśnie dzięki temu będą oni skuteczni w swym działaniu.

Przyszły adwokat powinien być sprytny, dociekliwy, dobrze zapoznany z podstawowymi zasadami retoryki wówczas wtedy każda podjęta przez niego sprawa ma szansę zakończyć się sukcesem.

Zawód adwokata jest zawodem odpowiedzialnym, w końcu działa on w ochronie imienia swojego klienta, który zwrócił się do niego o pomoc w trudnej sytuacji życiowej.

Co zrobić by zostać prawnikiem?

Zacząć oczywiście należy od złożenia aplikacji na właściwą uczelnię. Obecnie, praktycznie w każdym większym mieście znajduje się szkoła wyższa, udostępniająca przyszłym studentom kierunek prawa i administracji. Są to tzw. jednolite studia magisterskie. Zastanawiasz się czym one się różnią od popularnych studiów licencjackich? Otóż nauka na jednolitych studiach magisterskich jak sama nazwa już wskazuje trwa nieprzerywanie pięć lat, po tym czasie i zaliczeniu egzaminów, obronie pracy oraz złożeniu aplikacji, studenci otrzymują tytuł magistra prawa, który uprawnia ich do podjęcia zatrudnienia na stanowisku adwokata, prawnika, radcy prawnego, aplikanta adwokackiego itp.

Studia prawnicze niestety są dosyć kosztowną inwestycją ale spokojnie biorąc pod uwagę zarobki adwokatów, wkład we własny rozwój osobisty zwróci Ci się z nawiązką.

Nauka jest długa a do tego wcale nie jest łatwa. Przyszli adwokaci wykazać się muszą przede wszystkim dobrą pamięcią. Wszystkie paragrafy i przepisy powinny zostać w ich głowach tak by mogli je w przyszłości bez problemu wykorzystać podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Podsumowując, zawód adwokata jest zawodem przyszłościowym, który gwarantuje znalezienie dobrze płatnej posady, umożliwia także założenie własnej działalności gospodarczej. Zarobki adwokatów są wysokie a praca przez nich wykonywana odpowiedzialna i pełna wyzwań. Choć zdobycie dyplomu magistra prawa nie jest proste i nie dzieje się od tak, to w dalszym ciągu ok. 20% absolwentów szkół średnich decyduje się na wybór właśnie tego kierunku.