Wszystko, co trzeba wiedzieć o cyklinowaniu parkietów

Hotelowe Opowieści  > Wnętrze >  Wszystko, co trzeba wiedzieć o cyklinowaniu parkietów
Wszystko, co trzeba wiedzieć o cyklinowaniu parkietów
| | 0 Comments

Wszystko, co trzeba wiedzieć o cyklinowaniu parkietów – podłoga z drewna jest niezwykle piękna, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że konieczna jest odpowiednia o nią pielęgnacja. Oprócz stosownych kosmetyków do pielęgnacji drewna, które stanowią podstawę, by o nią dbać, bardzo ważnym elementem jest cyklinowanie parkietów, a więc taki zabieg, dzięki któremu nawet zniszczona mocno podłoga nadal może wyglądać doskonale i jedynie w swoim rodzaju, otrzymując kolejne życie.

Jeśli więc mamy podłogę drewnianą i jest ona bardzo zniszczona, nie wiąże się to z ogromnym wydatkiem na wymianę jej na nową, ale z odpowiednią jej renowacją. Czy można to wykonać samodzielnie? Można, jeśli posiadamy cykliniarkę lub mamy możliwość, by ją wypożyczyć. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby takie prace wykonane zostały na najwyższym poziomie, to warto skorzystać z usług firm, które się na tym znają i które wykonują swoją pracę najlepiej, jak tylko to możliwe. Jeśli zakładamy nowy parkiet, przeważnie nie trzeba ich cyklinować, chyba że mamy do czynienia z surowymi, nieoszlifowanymi deskami lub też z parkietem, który chcemy samodzielnie pokryć lakierem. Samo cyklinowanie parkietów częściej dotyczy podłóg starych, które nie prezentują się już dobrze i którym chcemy nadać nowy blask.

Sprzęt do cyklinowania podłogi

Wszystko, co trzeba wiedzieć o cyklinowaniu parkietów
Wszystko, co trzeba wiedzieć o cyklinowaniu parkietów

Jeśli chcemy cyklinować podłogę, potrzebny jest nam do tego papier ścierny. Są osoby, które wykonują taką pracę ręcznie, jednak jest ona wtedy mozolna, trwa długo i nie jest taka dokładna. Sprawdza się częściej w przypadku, gdy na przykład chcemy szlifować mały element podłogi. Jeśli jednak mamy dużą powierzchnię, wówczas sprawdza się w takich przypadkach cykliniarka do podłóg, która wykona taką pracę za nas i zrobi to niezwykle dokładnie i w zdecydowanie szybszym czasie. Taka maszyna pozbywa się wszelkich nierówności, plam i innych zmian, jakie pojawiły się na deskach. Cyklinowanie parkietów z takim urządzeniem to prawdziwa przyjemność. Na rynku dostępne są cykliniarki klasyczne, ale również i krawędziowe, które doskonale sprawdzają się w przypadku cyklinowania podłogi przy rantach, w kątach, pod grzejnikami i w innych, trudnodostępnych miejscach. Oczywiście na powierzchni, na której nie jest ona w stanie sobie dobrze poradzić, można ręcznie daną pracę wykonać. A jeśli chcemy jeszcze bardziej wygładzić daną powierzchnię, wówczas można dodać do tego polerkę. Jeśli chodzi o taki rodzaj maszyny, można wybrać opcję bezpyłową, która ten pył automatycznie ściąga. W pomieszczeniu się nie kurzy, a my nie musimy dodatkowo używać odkurzacza. Jeśli jednak cykliniarka takiej opcji nie ma, wówczas po skończonej pracy należy dokładnie dane miejsce odkurzyć, aby pozbyć się wszelkich możliwych pyłów i zabrudzeń.

Jaki papier ścierny do cyklinowania parkietu?

Jeśli chodzi o przywracanie parkietom doskonałego wyglądu, sam proces ten składa się z kilku etapów. Na samym początku powinniśmy postawić na gruboziarnisty papier ścierny, który typowo jest przeznaczony do szlifowania drewna. Jego granulacja wynosić powinna około 24 – 36. Dzięki temu usuniemy wierzchnią powłokę lakieru lub oleju. Następnie należy wybrać granulację około 120, a więc zdecydowanie większą, by wygładzić wszelkie nierówności, jak również i każdą z chropowatych powierzchni. W tym przypadku zadanie jest nie za łatwe, dlatego też, jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej jest zatrudnić firmę, która tego typu pracami zajmuje się w sposób profesjonalny. Bardzo ważną kwestią jest to, aby nagromadzony pył nie wyrzucić, gdyż ten przyda się do wymieszania go z żywicą, tak, aby móc uzyskać fugę w kolorystyce podłogi. Służy ona do uzupełnienia wszelkich szpar, ubytków, jak również i pęknięć spowodowanych działaniami mechanicznymi. Jeśli chodzi o ten zakres prac, cyklinowanie parkietów może przejść do kolejnej z kwestii, a więc do lakierowania

Lakierowanie parkietu

Jeśli wszystko zostało dokładnie wygładzone i przygotowane do tego, by parkiet stosownie zakonserwować, kolejnym elementem jest już samo lakierowanie. Tutaj należy zdać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że podstawą jest dobrej jakości lakier. Każdy z nas stara się oszczędzać i szukać takich rozwiązań, dzięki którym można wydać mniej. Warto jednak pamiętać o tym, że podłoga to element bardzo ważny w każdym pomieszczeniu, którego renowacja nie odbywa się zbyt często. Warto więc zainwestować w produkty z najwyższej półki, tak, aby mieć gwarancję, że będą one najlepsze. Słaba jakość wpływa zarówno na słabszą konserwację, jak również i w konsekwencji na wytrzymałość i ochronę podłogi. Wybierając więc cyklinowanie parkietów najważniejszym elementem jest to, abyśmy zainwestowali w odpowiednie do tego produkty, a wtedy taki zabieg na pewno przeprowadzimy nie wcześniej, niż po około dziesięciu latach. I bez względu na to, czy będziemy robić to samodzielnie, czy z fachowcami, zawsze stawiajmy na produkty z najwyższej półki, co do których będziemy mieli pewność, że będą one najlepsze.