Wiązary kratowe – zastosowanie

Hotelowe Opowieści  > Budownictwo >  Wiązary kratowe – zastosowanie
Wiązary kratowe - zastosowanie
| | 0 Comments

Wiązary kratowe – zastosowanie – są podstawowym elementem nośnym konstrukcji dachu. Przenoszą one działające obciążenia na ściany lub słupy. Wiązary kratowe to jeden z kilku rodzajów wiązar. Są lekkie oraz łatwe w wykonaniu i montażu, a ponadto można je stosować do wszystkich rodzajów dachu.

Czym są wiązary kratowe?

Wiązary kratowe - zastosowanie
Wiązary kratowe – zastosowanie

Wiązary kratowe, inaczej dźwigary lub kratownice, to rodzaj więźby dachowej złożonej z kilku lub kilkunastu desek tworzących układ połączonych ze sobą trójkątów. Ich poszczególne elementy wykonywane są zazwyczaj ze struganych desek lub bali. Połączenia poszczególnych elementów wykonywane są za pomocą dwustronnie przybitych nakładek wykonanych ze sklejki wodoodpornej lub perforowanych płytek stalowych.

Kiedy stosuje się te rozwiązanie?

Wiązary kratowe najczęściej wykonuje się w domach, gdzie poddasze jest nieużytkowe, a dach dwuspadowy. W przypadku takich budynków nie ma żadnych problemów z ich wykonaniem – nawet, gdy dachy się ze sobą przecinają. Większe trudności występują przy dachach czterospadowych. W sytuacji budowy takiego dachu istnieje możliwość zastosowania wiązarów kratowych, jednak ich koszt będzie wyższy niż w przypadku dachu dwuspadowego. Trzeba bowiem wykonać co najmniej kilka, a czasami nawet kilkanaście, rodzajów kratownic, przy czym fragmenty naroży i tak muszą zostać wykonane w sposób tradycyjny.

Konstrukcję z wiązarów kratowych można zastosować w domach, gdzie poddasze jest użytkowe. Należy jednak liczyć się z utrudnieniami, takimi jak szeroka klatka schodowa. W przypadku jednobiegowych schodów, które usytuowane zostaną równolegle do wiązarów nie powinny występować żadne komplikacje.

Zobacz także:

Szybka i łatwa konstrukcja z bezproblemowym montażem

Ta forma więźby dachowej umożliwia łatwy montaż oraz pozwala na wykonywanie prac zimą, a co za tym idzie, postępy w powstawaniu budynku następują szybciej. Z powodu swojej lekkiej konstrukcji idealnie nadają się do tworzenia szkieletów dachowych w domach z drewna oraz wszędzie tam, gdzie niemożliwe lub ryzykowne jest wykonanie ciężkich więźb dachowych. Dodatkowo wiązary kratowe umożliwiają wykonywanie konstrukcji o rozpiętości do 30 metrów, bez wykonywania pośrednich podpór, co pozwala na ogromną dowolność aranżacyjną.

W przypadku domów parterowych, których rozpiętość dachu jest niewielka, ekipa ciesielska, dzięki zastosowaniu wiązarów kratowych jest w stanie ułożyć dach w ciągu jednego dnia. Bardziej skomplikowane konstrukcje, ze złożonymi dachami, wymagają bardziej zaawansowanych prac, które mogą potrwać nawet około tygodnia.

Czy da się na tym zaoszczędzić?

Najbardziej zauważalne oszczędności występują przy zastosowaniu konstrukcji więźby dachowej domu z dachem dwuspadowym. Przy budowie domu, w którym dach będzie czterospadowy również można zaoszczędzić, jednak oszczędności te będą mniejsze. Na koszty związane z wykonaniem więźby kratowej wpływa nie tylko kształt dachu, ale także jego złożoność. Im bardziej jest skomplikowany, tym cena wykonania więźby będzie wyższa. Fakt ten wynika z konieczności przygotowywania wiązarów kratowych o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach.

Oszczędności można zacząć szukać już na etapie projektowym, kiedy to zastosowanie więźby z wiązarów kratowych pozwala wyeliminować z budowy drogi, betonowy strop. Eliminacja tego elementu pozwala na zaprojektowanie innego fundamentu i ścian, których konstrukcja będzie lżejsza.

Rozwiązanie w zgodzie z ekologią

Zastosowanie więzarów dachowych na więźbę domu jednorodzinnego jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, wprowadzenie takiego rozwiązania znacznie ogranicza zużycie drewna, co jest bardzo istotne z punktu widzenia ekologii i wykorzystywania surowców naturalnych. Rozwiązanie to pozwala nie tylko zaoszczędzić drewno, ale i pieniądze. Drugim aspektem jest stosowanie przez firmy, zajmujące się produkcją półfabrykatów do więźb dachowych, bezpiecznych środków ochronnych, które nie wpływają negatywnie na środowisko. Dzięki tym cechom, wiązary kratowe są jednym z najlepszych możliwych wyborów podczas budowy domu, jeżeli zależy nam na ekologii i ochronie środowiska.

Zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników budynku

Zastosowanie wiązarów kratowych przedkłada się także na zwiększone bezpieczeństwo mieszkańców konkretnego domu lub użytkowników budynku. Dzieje się tak, ponieważ poprzez wprowadzenie do konstrukcji więźby, unikamy zjawiska tzw. pękania sufitu. Domy budowane według starszych koncepcji technicznych powodowały długie schnięcie drewna konstrukcyjnego w obrębie dachu, co z kolei powodowało olbrzymie naprężenia, które często powodowały nieestetyczne uszkodzenia, a czasem nawet niebezpieczne zniszczenia całej konstrukcji dachu. Prefabrykaty zastosowane do tworzenia wiązar kratowych charakteryzują się bardzo niską wilgotnością, co oznacza, że proces kurczenia, ze względu na spadek zawartości wody, jest bardzo powolny i praktycznie niezauważalny. Konstrukcje tworzone z takich prefabrykatów sprawiają, że wyżej wymienione naprężenia nie powstają i nie zagrażają bezpieczeństwu.