Jak budują domy drewniane?

Hotelowe Opowieści  > Budownictwo >  Jak budują domy drewniane?
Jak budują domy drewniane?
| | 0 Comments

Jak budują domy drewniane? Najpopularniejszym obecnie materiałem do budowy domów drewnianych całorocznych jest drewno klejone warstwowo, czyli drewno hbe. Produkcja tarcicy klejonej  odbywa się poprzez komponowanie pojedynczych płyt (lameli) w pakiety i klejenie wzdłuż płaszczyzny.

Wykonane z drewna iglastego, głównie świerkowego. W Polsce do produkcji desek klejonych używa się głównie sosny i świerka i niektórych rodzajów modrzewia. Główną zaletą tarcicy klejonej warstwowo w stosunku do litego drewna jest możliwość uzyskania produktu o przewidywalnych właściwościach w zakresie wytrzymałości, a także jakości wizualnej poprzez sortowanie i wycinanie wad z tarcicy.

Dlaczego nowoczesne technologie obróbki drewna cieszą się tak dużą popularnością?

Drewno klejone warstwowo to produktywność i wygoda. Jest to najbardziej zmodernizowany rodzaj drewna budowlanego. Jak budują domy drewniane z drewna klejonego? Technologia hbe wykorzystywana do budowy domów z drewna polega na wykorzystaniu lameli klejonych warstwowo. Czym wyróżnia się metoda obróbki drewna? Przede wszystkim wprost geometryczną dokładnością wykonania oraz montażu już na placu budowy. Faktem jest, że drewno hbe, nie jest drewnianym monolitem, ale produktem z wysuszonych lameli sklejonych pod ciśnieniem. Do produkcji tarcicy klejonej warstwowo używa się zwykle drzew iglastych. Ponieważ dla eksploatacji najważniejsze są zewnętrzne lamele drewna, czasami wewnętrzne wykonane są z sosny, a zewnętrzne z modrzewia, który jest bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Przygotowanie drewna do budowy domu

Profilowanie takiego materiału odbywa się na specjalnych maszynach o wysokiej precyzji: wycinane są połączenia zębate. Materiał na domy z drewna klejonego warstwowo w przeciwieństwie do drewna profilowanego, ma limit długości 18 metrów, a nie 6. Pomiędzy tarcicą nie ma szczelin, a ponieważ w procesie suszenia dochodzi do deformacji drewna, drewno klejone pozbawione jest tej wady. Wszystko to decyduje o wygodzie użytkowania domów drewnianych z drewna klejonego oraz o jego wyjątkowych właściwościach fizycznych i mechanicznych.

Jak budują domy drewniane?
Jak budują domy drewniane?

Najczęściej lamele wykonane w technologii hebe dostarczane są gotowe z fabryki – elementy mają już wymagane wymiary, wszystkie niezbędne wgłębienia i otwory. Dom można zbudować w jeden sezon budowlany i co najprzyjemniejsze można od razu się do niego wprowadzić, nie czekając na kurczenie się materiału. Takie ściany prawie nie podlegają tym procesom: nie pękają i są już wysuszone. Skurcz domu z tego rodzaju materiału na cały okres eksploatacji wynosi od 0,4 do 1,5%

Jakie rodzaje drewna wykorzystywane są do stawiania konstrukcji drewnianych?

Zdecydowana większość domów zbudowana jest z drewna iglastego, które ma równomierny układ włókien i jest bardziej odporne na uszkodzenia biologiczne niż drewno liściaste. Każde drewno ma swoje cenne cechy, ale sosna i świerk są masowo wykorzystywane w budownictwie (ich koszt jest mniej więcej taki sam i niższy niż w przypadku innych drzew iglastych). Do budowy domu z drewna można wykorzystać kilka ras, a każda z nich będzie pełnić swoje własne funkcje.

Sosna

Sosna rośnie głównie na glebach nisko położonych i gliniastych, co powoduje, że materiał jest luźny i mniej uwarstwiony. Takie drewno jest dobrze przetworzone, impregnowane i praktycznie nie ulega deformacji. Sosna rośnie na wzgórzach i wzniesieniach, przez co jej drewno jest bardziej żywiczne i drobnoziarniste. Takie drewno ma wysoką gęstość i zajmuje godne miejsce w dziedzinie technologii budowy domów drewnianych. Sosna ma miękki, łatwy w obróbce, czerwonawy kolor, który z czasem ciemnieje, ma prążkowaną fakturę i ciemne sęki (nadające powierzchni ścian domu różnorodny wygląd).

Świerk

To drzewo różniące się od sosny kilkoma cechami charakterystycznymi. Świerk jest bardziej higroskopijny. W budownictwie mieszkaniowym drewno świerkowe podlega czterostronnemu struganiu oraz frezowaniu. Jest suszone w specjalnych komorach uzyskując wilgotność na poziomie (12% +/-3%), jest klejone warstwowo a także na mikro wczepy. Świerk ma prawie białe drewno, jednorodną fakturę (sęki są ledwo widoczne) i nie ciemnieje z upływem czasu. W porównaniu do sosny jest twardszy o 20% cieplejszy, mniej wchłania wilgoci i ma mniej pęknięć. Uważany jest za najlepszy materiał na domy z drewna klejonego warstwowo, z powodzeniem stosowany w klimacie wilgotnym.

Modrzew

Modrzew to najcenniejszy materiał budowlany, który wyróżnia się dużą gęstością, twardością i odpornością na gnicie. Na pierwszy rzut oka wszystkie drewniane domy są podobne, ale po bliższym przyjrzeniu się widać, że różnią się znacznie. Jest to drogi materiał, dlatego rzadko wykorzystywany do produkcji drewna klejonego i budowy domów z drewna.

Podsumowanie

Ze wszystkich rodzajów drewna do budowy domu jednorodzinnego najbardziej optymalnym jest drewno hbe. Wykonane jest z desek lamelowych suszonych w specjalnych komorach, dodatkowo zabezpieczonych przed grzybem i szkodliwym wpływem środowiska. Jest to trwały materiał, który nie kurczy się, nie pęka, nie gnije. Przy montażu niektórych elementów i wykańczaniu stosuje się specjalne złącza ślizgowe i dylatacyjne, a następnie, biorąc pod uwagę minimalny skurcz, można wstawić okna i drzwi, przeprowadzić podłączenia instalacji.