Jak ogrzewać domy szkieletowe? Każdy inwestor planujący budowę domu ma do rozstrzygnięcia kilka ważnych kwestii. Najważniejszą z nich jest to z jakich materiałów ma powstać dom. Od tego wyboru będzie zależał koszt budowy domu, czas jego powstawania oraz wytrzymałość samej konstrukcji. W Polsce wciąż największa popularnością cieszą się domy murowane, ale z roku na rok coraz większa popularność zyskują domy szkieletowe wykonane z drewna. Są dużo tańsze w budowie, a czas ich powstania może wynosić zaledwie 3-4 miesiące. To duży plus w odróżnieniu do murowanych domów, których czas powstania może wynosić nawet 2 lata.
Panuje powszechny mit, że taki dom nie jest energooszczędny i łatwo się wychładza co może odbić się na Naszych rachunkach za ogrzewanie. Jak wskazują eksperci, nic bardziej mylnego. Dobrze wykonana oraz prawidłowo zabezpieczona konstrukcja domu szkieletowego zapewnia dużą energooszczędność i minimalizuję utratę ciepła wewnątrz budynku. Jakie mamy możliwości ogrzania takiego domu i jakie ocieplanie w przypadku drewnianego domu będzie najkorzystniejsze?
Pompa ciepła
Jednym z rozwiązań sprawdzających się doskonale przy ogrzewaniu domów szkieletowych jest pompa ciepła. To rozwiązanie szczególnie zadowalające dla wszystkich tych, którym zależy na zachowaniu we własnym domu możliwie jak największej ilości ekologicznych (a co za tym idzie niezwykle przyjaznych środowisku naturalnemu) rozwiązań. Ponadto zastosowanie pompy ciepła w ogrzewaniu domostwa idealnie wpisuje się w ustawę antysmogową, stosunkowo od niedawna obowiązuje w kraju, ze względu na rosnące w zastraszającym tempie w zanieczyszczenie powietrza. W przypadku pompy ciepła należy jednak pamiętać o tym, że aby wybór takiego rozwiązania miał sens, konieczny jest montaż ogrzewania podłogowego i to w całym budynku mieszkalnym (a nie tylko w jednej z jego części). Warto jednak pamiętać o pewnych zależnościach. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura w instalacji musi być nieco niższa niż w grzejnikach. Pompy ciepła to jedno z najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań do zastosowania przy ogrzewaniu szkieletowych domów. Dzięki zastosowaniu takiego właśnie rozwiązania dom będzie się nagrzewał bardzo szybko, co stanowi rozwiązanie dość ekonomiczne dla domowników. Warto także wspomnieć o tym, że pompa ciepła zimą może spełniać funkcje grzewcze, natomiast latem bez przeszkód pełnić rolę klimatyzatora. Dzięki temu jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne, idealne do zastosowania dosłownie o każdej porze roku. Na rynku dostępnych jest wiele pomp ciepła, nie tylko o zróżnicowanych mocach, ale również i zróżnicowanych punktach poboru energii cieplnej. Te najtańsze pompy ciepła energię do pracy pobierają po prostu z zewnętrznego otoczenia, te najdroższe natomiast pobierają ciepło z ziemi. Niezależnie jednak nie wyboru konkretnego modelu pompy, zawsze będzie to opłacalna, zwrotna po pewnym czasie inwestycja. Panuje tu jedna prosta zasada – im dom ma większą powierzchnię w tym zwrotu inwestycji następuje znacznie szybciej.
Ogrzewanie gazowe
Ogrzewanie gazowe to często stosowana alternatywą dla ogrzewania pompą ciepła domów szkieletowych. Co prawda jest pewne grono osób, które głośno mówią o tym, że domy szkieletowe nie powinny być podgrzewane tym właśnie sposobem, to jednak nie brakuje i ogromnych zwolenników tego rozwiązania. Ogrzewanie gazowe zdecydowanie najlepiej sprawdza się w przypadku tych domów, które są dobrze ocieplone, a w całym domu dodatkowo funkcjonuje ogrzewanie podłogowe . Tylko dzięki połączeniu tych wszystkich parametrów, możliwe jest otrzymywanie znacznie poniższych rachunków za ogrzewanie w domu. z całą pewnością bardzo dużym atutem instalacji gazowych jest ich niski koszt założenia, w przeciwieństwie do np. pomp ciepła, których instalacja nie należy do tych najtańszych (chodź w perspektywie czasu inwestycja ta dość szybko się zwraca). Wiele osób twierdzi natomiast, że ogrzewanie gazowe jest stosunkowo drogie w eksploatacji. Częściowo jest to prawda, jednak w przypadku tego typu ogrzewania warto podejść indywidualnie do każdego przypadku, bowiem nie w każdym domu szkieletowym gazowe ogrzewanie będzie generowało wysokie rachunki. Należy jednak pamiętać o tym, żeby w domu móc korzystać z instalacji gazowej, powinna znaleźć się w specjalnie oddzielonym od całej reszty domostwa pomieszczeniu (ze względów bezpieczeństwa).
Bez względu na to czy zdecydujemy się na wybór pompy ciepła czy też ogrzewania gazowego należy raz na zawsze obalić mit o nie oszczędności domów szkieletowych. Dzięki zastosowaniu specjalnej wełny między szkieletami budynku, domy te charakteryzują się dużym stopniem utrzymania ciepła w środku. Dodatkowo nagrzewają się dosyć szybko, co również ma duży wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Warto jednak pamiętać by prace te były wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowaną i doświadczoną ekipę budowlaną. Źle wykonana konstrukcja szkieletowa i jej zabezpieczenie mogą mieć negatywny wpływ na oszczędność ciepła w domu.