Ile kosztuje ozonowanie?

Hotelowe Opowieści  > Usługi, Zdrowie >  Ile kosztuje ozonowanie?
Ile kosztuje ozonowanie?
| | 0 Comments

Ile kosztuje ozonowanie? W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o konieczności zachowania higieny zarówno osobistej, jak i tej w pomieszczeniach. O ile zachowanie higieny osobistej zależy tylko i wyłącznie od nas samych, o tyle w przypadku pomieszczeń zamkniętych nie jest prosto utrzymać czystość samemu. Potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu, bowiem poza powierzchniami zanieczyszczone jest również powietrze. Ozonowanie pomaga je oczyścić w sposób niemalże doskonały. Ile kosztuje ozonowanie?

Co możemy ozonować?

W kontekście ozonowania najczęściej mówimy o pomieszczeniach. Biura, hotele, restauracja – tam najczęściej zaglądają firmy zajmujące się ozonowaniem.
Tymczasem bardzo popularne jest również ozonowanie pojazdów. Szczególnie dużą uwagę przywiązujemy do czystości pojazdów służbowych oraz taksówek bądź innych, którymi świadczymy usługi przewozowe. Ludzie coraz chętniej ozonują również własne mieszkania, w obawie przed zanieczyszczeniami. Na czym dokładnie polega ozonowanie? Otóż za pomocą specjalistycznego sprzętu wypuszcza się do pomieszczenia ozon. Skutecznie zabija on bakterie i wirusy, grzyby, alergeny czy inne zanieczyszczenia powietrza. Działa o wiele lepiej, niż wietrzenie pomieszczeń, które bywa bardzo złudne. Z jednej bowiem strony “wymieniamy ” stare powietrze na nowe, jednak ono również zawiera liczne patogeny. Bardzo zdradliwe jest wietrzenie zimą, gdy na dworze jest smog. Wtedy wpuszczamy do pomieszczenia jeszcze więcej zanieczyszczeń, niż z niego uwalniamy. Ozonowanie nie zastępuje co prawda wietrzenia, jednak może w skuteczny sposób pozbyć się zarazków. Dziś praktycznie nie istnieje gabinet medyczny czy kosmetyczny, który nie korzysta z usług firm ozonujących. Co ważne, ozonowanie jest w pełni bezpieczne, jeśli po nim pomieszczenie zostanie dokładnie przewietrzone. Ozon trafia tam, gdzie trudno trafić ludzkiej dłoni – w zakamarki mebli czy trudno dostępne kąty w pomieszczeniu. Dziś możliwe jest ozonowanie niemal każdego pomieszczenia w domu, w budynku gospodarczym czy nawet pojazdu.

Ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń?

Ile kosztuje ozonowanie?
Ile kosztuje ozonowanie?

Zanim podejmiemy decyzję o nawiązaniu współpracy z firmą ozonującą, zastanawiamy się, ile będzie ona kosztować? Oczywiście na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ceny są bardzo różne. Dzieje się tak dlatego, że na rynku pojawiło się bardzo wiele firm świadczących usługi ozonowania. Duża konkurencja sprawia, że ceny nie spadły w ostatnim czasie. Ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń? Cena zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczeń do ozonowania. W większym mieście (wojewódzkim) za ozonowanie 40 metrowego pomieszczenia zapłacimy około 250-300 zł. Jeżeli zaś chodzi o ozonowanie większych pomieszczeń, cena będzie wyższa. Przykładowo za 100 metrowy apartament zapłacimy około 700 zł. Niemniej jednak jednostkowy koszt za metr maleje wraz ze wzrostem powierzchni do oczyszczenia. Niektóre firmy ustalają ceny nie od metra, a od czasu, jaki potrzebny jest na dezynfekcję. I tak za godzinne dezynfekowanie zapłacimy około 100 zł. Dotyczy to jednak pierwszej godziny. Kolejne często są nieco tańsze. Zatem znowu – im większe pomieszczenie, tym mniejszy jednostkowy koszt ozonowania. 

Ile kosztuje ozonowanie pojazdów?

Nieco inne ceny obowiązują w przypadku ozonowania pojazdów. Tutaj metraż też ma znaczenie, jednak raczej w kontekście aut ciężarowych, a nie osobowych. Za ozonowanie samochodu osobowego zapłacimy średnio od 50 do nawet 100 zł. Cena zależy w głównej mierze od miasta. W większych miastach jest oczywiście nieco drożej. Koszt ozonowania autobusu czy ciężarówki wynosi od 80 do nawet 200 zł. Tymczasem najmniej zapłacą taksówkarze. Cena dla nich wynosi jedynie 30-70 zł. Dlaczego jest niższa? Powodem jest fakt, iż taksówkarze stosunkowo często korzystają z usług firm ozonujących. Przewożą oni na co dzień wiele osób, przez co okresowo ozonują swoje pojazdy. 

Cena ustalana indywidualnie

W niektórych przypadkach cena za ozonowanie może być ustalona indywidualnie. Część firm w ogóle nie podaje cennika, bowiem otrzymują one liczne zapytania dotyczące tego, ile będzie trzeba zapłacić. Oczywiście każda firma może mieć nieco inne kryteria wyceny swoich usług. Czasami odrębnie ustalają one ceny dla osób prywatnych i przedsiębiorstw. I tutaj znowu – przedsiębiorcy mogą liczyć na zniżki, ponieważ częściej korzystają z usług, niż osoby prywatne. Co więcej, podpisanie umowy z firmą ozonującą na okresowe świadczenie usług, może znacznie obniżyć cenę. 

Ozonowanie – czy to się opłaca?

Choć cena za ozonowanie może wydawać się niektórym wysoka, w rzeczywistości warto od czasu do czasu się na nie zdecydować. Nie ma bowiem skuteczniejszego sposobu na oczyszczenie pomieszczenia, niż ozonowanie. Dotyczy to jednak osób prywatnych, bowiem w firmach okresowe ozonowanie powinno być już normą. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. Przedsiębiorcy mogą uznać fakturę za ozonowanie jako podatkowy koszt uzyskania przychodu. Mają więc możliwość obniżenia tym samym podstawy opodatkowania. Dla nich to opłacalne, natomiast dla pracowników – bezpieczne.