Skup aut – na co uważać? Sprawdzamy, jakie konsekwencje rodzi nieprzemyślana sprzedaż pojazdu

Hotelowe Opowieści  > Motoryzacja >  Skup aut – na co uważać? Sprawdzamy, jakie konsekwencje rodzi nieprzemyślana sprzedaż pojazdu
Skup aut – na co uważać? Sprawdzamy, jakie konsekwencje rodzi nieprzemyślana sprzedaż pojazdu
| | 0 Comments

Skup aut – na co uważać? Sprawdzamy, jakie konsekwencje rodzi nieprzemyślana sprzedaż pojazdu – sprzedaż auta musi być przemyślana. Nielegalne skupy aut kuszą sprzedawców atrakcyjnymi cenami i brakiem formalności, jednak w ostatecznym rozrachunku nie jest to opłacalne, a może być niebezpieczne i rodzić konsekwencje prawne. Na co uważać przy sprzedaży pojazdu?

Jak pozbyć się starego, niesprawnego auta?

 

Stary samochód można sprzedać lub zezłomować. Sprzedaż kusi wiele osób: można na niej sporo zarobić, a przy okazji pozbyć się niepotrzebnego, zalegającego w garażu samochodu. Oczywiście dysponując wrakiem, z którym niewiele da się zrobić będziemy raczej zmuszeni do skorzystania z oferty Stacji Demontażu Pojazdów, jednak w wielu przypadkach skup aut (Szczecin) może okazać się pomocny i dać nam zarobić.

Skup aut – na co uważać? Sprawdzamy, jakie konsekwencje rodzi nieprzemyślana sprzedaż pojazdu
Skup aut – na co uważać? Sprawdzamy, jakie konsekwencje rodzi nieprzemyślana sprzedaż pojazdu

Korzystając z oferty, jaką proponuje nam skup aut w Szczecinie  warto mieć na względzie konsekwencje nieprzemyślanej sprzedaży osobom, które nie powinny się tym zajmować. Pojazd, który trafia na nielegalne złomowisko z dużym prawdopodobieństwem będzie dzielony na części, a następnie trafi w miejsce, w którym nie powinien się znaleźć (najczęściej nielegalne złomowisko). Samochody, które tam trafiają nie są wyrejestrowane, więc nadal figurują w ewidencji pod naszym nazwiskiem. Może to rodzić ryzyko kary za brak ubezpieczenia. Ważne jest więc upewnienie się, że wszystko działa zgodnie z prawem.

Stare samochody są też nabywane przez osoby zajmujące się procederami przestępczymi (najczęściej kradzież paliwa, ale również większe przestępstwa). Można się przed tym zabezpieczyć: wystarczy zgłosić umowę sprzedaży w Urzędzie Komunikacji, a następnie wypowiedzieć polisę OC. To bardzo ważne: zdarzały się przypadki postawienia w stan oskarżenia niewinnego poprzedniego auta pojazdu.

Nielegalne skupy aut a ekologia

Wiele osób ze względu na oszczędność wybiera nielegalny skup aut. Szczecin jest miastem, w którym jest wiele legalnie funkcjonujących punktów z dobrą ofertą cenową, więc nie warto ryzykować. Podobnie jest zresztą w całym województwie, gdzie funkcjonuje wiele legalnych punktów, np. skup aut Stargard. Wiele osób może zainteresować fakt, że takie działanie to zaprzeczenie dbania o środowisko. Zostawianie auta w niezabezpieczonym miejscu i jego nieprzemyślana rozbiórka powoduje przedostawanie się do gleby płynów eksploatacyjnych, olejów etc., które degradująco wpływają na środowisko naturalne.

Pozbądź się auta w sposób legalny

Pozbycie się starego samochodu nie jest trudne, jednak przy jego sprzedaży bezwzględnie pamiętaj o dopełnieniu formalności. Nie chcesz przecież, żeby po latach urząd przypomniał ci się w związku z nieopłaconymi składkami. Mimo, że wydaje się to najprostszym rozwiązaniem nie decyduj się na samodzielne rozbieranie samochodu na części. Mimo, że możesz na tym zarobić, to jest to proceder nielegalny i obarczony ryzykiem kar finansowych. Możesz też sprzedać części, które bezwzględnie powinny trafić do utylizacji i zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wywołanie szkód, który poniesie twój nabywca.