Na czym polega pośrednictwo pracy?

Hotelowe Opowieści  > Praca, Usługi >  Na czym polega pośrednictwo pracy?
Na czym polega pośrednictwo pracy?
| | 0 Comments

Na czym polega pośrednictwo pracy? Każdy z nas, w przeszłości miał okazję poszukać za pomocą różnych kanałów dystrybucji pracy tymczasowej. O tego typu pracy dowiadujemy się czy to z portali ogłoszeniowych, czy to osobiście od znajomych. Często jednak praca tymczasowa może zostać zlecona dzięki pośrednikowi pracy. Pośrednictwo pracy, jak i pośrednictwo pracy tymczasowej może stać się bardzo interesującym miejsce, które odpowiedzialne jest za oddelegowywania pracowników do konkretnego, wybranego przez nas pracodawcy na pewien czas.

Czy rola pośrednictwa pracy to tylko przeprowadzenie etapu rekrutacji? W jaki sposób możemy znaleźć pracę za pomocą pośrednictwa pracy? Na przestrzeni każdego roku ponad 800 tysięcy osób znajduje pracę dzięki pośrednictwu pracy. Jak więc się okazuje, jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zatrudnienie zarówno na stałe, jak i na okres tymczasowy. Poniżej przedstawione zostały wszystkie najważniejsze informacje związane z pośrednictwem pracy.

W jaki sposób funkcjonuje agencja pracy tymczasowej? 

Na czym polega pośrednictwo pracy?
Na czym polega pośrednictwo pracy?

Pośrednictwo pracy to z reguły agencje, które publikują oferty różnych zajęć, zawodów oraz prac, często spotykanych na ogólnopolskich portalach internetowych. Agencja pracy jednak nie tylko skupia się na wystawianiu ofert. Ich zadaniem jest znalezienie idealnego pracownika, który może podjąć się konkretnego zajęcia. Po przeprowadzeniu rozmowy rekrutacyjnej i zweryfikowaniu jego wiedzy i kompetencji pośrednik pracy zatrudnia go, a następnie przekazuje go do konkretnej firmy, gdzie ma świadczyć stosunek pracy. Przez cały ten okres pośrednik pracy opiekuje się klientem, załatwia szereg formalności, a także odpowiada na wszelkie pytania i rozwiewa potencjalne wątpliwości.

Jakie są zalety z pośrednictwa pracy?

Pośrednictwo pracy rodzi wiele zalet zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników. Pośrednicy pracy bardzo aktywnie i skutecznie pozyskuje nowych pracowników. Dlatego też, jeśli jakaś firma potrzebuje kilku, a nawet kilkunastu pracowników w szybkim czasie, pośrednictwo pracy może w bardzo sprawny sposób uzupełnić brakujące wakaty. Jest to szczególnie przydatna zaleta, gdy pewne stanowiska w firmie charakteryzują się dużą rotacją pracowników. Wtedy firma nie musi samodzielnie obawiać się o rekrutowanie każdego pracownika pojedynczo – agencja zrobi to za nich. I to właśnie stanowi drugą, równie istotną zaletę dla pracodawców. Wiele firm, ze względu na optymalizację kosztów nie zatrudnia własnych specjalistów do spraw kadr i płac. Podpisanie współpracy z agencją pracy lub pośrednikiem jest wystarczające, by nowi pracownicy stale przybywali i świadczyli stosunek pracy dla pracodawcy. Formalności dla pracodawcy są w tej sytuacji tak naprawdę ograniczone do minimum. Co więcej, w wielu branżach coraz popularniejsze staje się zatrudnianie pracowników zagranicznych, który są tańsi niż obywatele Polski. To z kolei rodzi dodatkowe trudności natury formalnej. Uprawnienia do zatrudnienia, pobytu na terenie Polski są często formalnościami, które załatwia się w dość długim terminie. Pracodawca współpracujący z pośrednictwem pracy nie musi jednak zajmować się tego typu kwestiami – to po stronie pośrednika leży kwestia dopilnowania wszelkich formalności. Pracownicy również nie mogą narzekać na brak zalet związanych ze współpracą z pośrednictwem pracy. Dla wielu osób oferowane są takie zajęcia, które charakteryzują się elastycznymi godzinami pracy. Jest to szczególnie istotne dla studentów i osób, których celem jest jedynie zarobienie dodatkowych pieniędzy do domowego budżetu. Dla wielu osób instytucja pośrednictwa pracy jest pierwszym zetknięciem z pracą w dorosłym życiu. Dlatego też jest to rekomendowana droga, która zagwarantuje pracownikowi stosunkowo szybką rekrutację, ale też możliwość zdobycia pierwszej pracy, pozyskania nowych kompetencji, a także zarobienia pierwszych pieniędzy.

Zobacz również:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pośrednictwa pracy?

Na rynku dostępnych jest wiele organizacji, które zajmują się pośrednictwem pracy. Istotne jest więc, byśmy przed wyborem konkretnej zadbali o to, czy jest ona rzetelną firmą. Każda agencja pracy oraz pośrednik pracy musi być podmiotem zarejestrowanym w specjalnym rejestrze agencji zatrudnienia. Gdy otrzymamy ofertę pracy z pośrednictwa pracy, upewnijmy się, że firma z którą będziemy współpracowali widnieje w tym rejestrze. Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele nieuczciwych podmiotów, które pod przykrywką agencji pracy lub pośrednictwa pracy wykradało dane osobowe niewinnych osób. 

W jaki sposób możemy rozpocząć współpracę z pośrednikiem pracy?

Rozpoczęcie współpracy z pośrednikiem jest bardzo proste. Wystarczy, że na samym początku dostarczyć CV, w którym zawarte będą wszystkie podstawowe informacje o nas, a także informacje o dotychczasowym zatrudnieniu, ścieżce edukacji i umiejętnościach. Następnie, zgodnie z naszymi preferencjami zostaną nam przedstawione propozycje zatrudnienia. Jeśli wykażemy zainteresowanie którąś z nich, czeka nas rozmowa kwalifikacyjna, a po jej szczęśliwym zakończeniu podpisanie umowy.