Kołdry i poduszki – tak ważne jak meble!

Hotelowe Opowieści  > Wnętrze >  Kołdry i poduszki – tak ważne jak meble!
| | 0 Comments

Kołdry i poduszki – tak ważne jak meble! Posiadanie w domu wygodnej pościeli to rzecz tak istotna, jak posiadanie drzwi wejściowych. Kołdry i poduszki stanowią nieodzowną część naszego życia. Dzieje się tak dlatego, że po prostu nie potrafimy bez nich żyć. Nikt nie chciałby spać owinięty w koc, z głową na zrolowanej bluzie – no chyba, że znajduje się pod namiotem, a ostatni śpiwór właśnie przeciekł. Kto miał kiedyś do czynienia z taką wątpliwą przyjemnością, wie o czym mowa. Kołdry oraz poduszki wypełniają łóżko, czyniąc sypialnię cieplejszą i bardziej wtapiającą się w domowe zacisze. Kto nie lubi po długiej pracy wrócić i po prostu paść wygodnie na łóżko, zapominając o bożym świecie?

Najpierw zastanówmy się nad barwami. Bardzo wiele zależy od tego, jak wygląda reszta naszej sypialni, czy chcemy dopasować pościel do aranżacji czy jest nam wszystko jedno. Część ludzi lubi klasyczne biele kołdry i poduszek. Niektórzy są jednak zdania, że to bardzo szpitalne podejście i preferują kolory, wzory oraz inne ciekawe rzeczy. Co ciekawe, żyjemy w czasach, w których fantazja ponosi twórców. I w ten sposób możemy mieć nawet poduszki dekoracyjne  w kolorowe wzory lub w kształcie np. hamburgerów.

Do jasnej sypialni dobrze sprawdzą się właśnie kolorowe, barwne pościele, dobrze zgrywające się z ogólną aranżacją pomieszczenia. Kołdry mogą być niebieskie, poduszki – dla przykładu – żółte, żeby wyglądało to nieco ciekawiej. Możemy później dodać do wnętrza elementy, które będą się z tym dobrze zgrywały. Lampki, makatki, plakaty i inne cudeńka doskonale się z nimi zgrają.

Jeśli chodzi o wybór materiału, bardzo dobrze sprawdza się zwykła bawełna. Bawełniana pościel jest wygodna oraz miękka. Z kolei ta wykonana z satyny jest gładka i przyjemnie chłodzi w upały. Wszystko zależy od tego, co jest nam w danej chwili potrzebne. Trzeba jednak zauważyć, że dobre kołdry i poduszki trzeba umieć wybrać. Jest kilka cech, które będą wyróżniać je z tłumu innych.

Po pierwsze, bardzo ważny jest rozmiar. Kołdra dla dzieci jest przecież mniejsza niż ta dla dorosłych. Musimy pamiętać o rozmiarze, bo później będziemy wybierali poszewki do nich. Dla par najbardziej polecane są te kołdry, które mają szerokość od dwóch metrów do dwóch metrów i dwudziestu centymetrów. Niektórzy wolą jednak wygodę i śpią pod dwiema kołdrami, co serdecznie poleca się zwłaszcza tym, którzy nie lubią walki o pościel.

Wróćmy jednak o rodzajów kołder i poduszek. Największą popularnością cieszą się te wypchane puchem gęsim. To oczywiste. Są najbardziej miękkie, przyjemne i ciepłe, aczkolwiek mają jedną wadę: mogą uczulać. Jest to wystarczający powód dla wielu alergików, by wybierać inne rodzaje, takie jak poliester. Kolejny rodzaj to te wypchane piórami. Są troszeczkę gorszej jakości niż te pierzaste i zdecydowanie częściej uczulają. W dalszym ciągu to jednak przyjemne poduszki i kołdry. Ostatnimi pochodzenia zwierzęcego są wełniane. Te są dosyć popularne, ponieważ mniej uczulają, nie odkształcają się, są sprężyste i miękkie. Warto jednak pamiętać o tym, że puchowe czy wełniane kołdry oraz poduszki lepiej sprawdzą się zimą. Latem można postawić na coś lżejszego.

Letnimi kołdrami możemy na przykład nazwać te wykonane z włókna bambusowego. To dobry wybór dla alergików, ostatnio cieszą się też sporym zainteresowaniem. Są niezwykle przyjemne w dotyku. Podobnie popularne jest włókno kukurydziane, posiadające podobną sprężystość.

Jak jednak dobrze wybrać kołdry i poduszki? Musimy przede wszystkim myśleć o naszym zapotrzebowaniu. To oczywiste, że powinniśmy posiadać nakrycia zarówno na gorące, jak i na zimne noce. Niektóre kołdry są dość cienkie, przypominają wręcz koce i one właśnie stosowane są w trakcie wakacji oraz w porze upałów. Z kolei grube pierzyny ogrzeją nas zimą, ale w lato będą nieznośne. Pierzyna przyda się zwłaszcza tym, którzy często skarżą się na to, iż marzną wieczorami. Jeśli okaże się, że jesteśmy w górskim domku, wokół cywilizacji ni widu, ni słychu, a na podorędziu mamy tylko kominek, takie grube kołdry uratują nam życie. No, może nie dosłownie, ale na pewno będziemy zachwyceni ich obecnością w naszym domu.

Czym jeszcze kierować się, kiedy wybieramy kołdry i poduszki? Postarajmy się dopasować je do kształtu naszego łóżka tak, by idealnie współgrały się z tym, jak zaplanujemy sobie spanie. Oprócz tego, sypialnię można wyposażyć w wiele innych rzeczy, aby można było dobrze zasnąć. Bardzo przydają się olejki eteryczne, które nie tylko wprowadzą przyjemny nastrój, ale również działają zdrowotnie. Możemy również przykleić tapety ścienne pasujące nam do ogólnej aranżacji. Tak czy inaczej to pozostaje już do naszej decyzji. W stylu retro na przykład dobrze sprawdzają się białe pościele, podobnie jak w nowoczesnym. Jeśli chodzi o skandynawski, możemy wybierać wzorzyste poszewki, wprowadzające miły klimat do nieco minimalistycznego wnętrza. Pamiętajmy, że kołdry i poduszki bywają równie ważne, co inne przedmioty użytku domowego. Wybierajmy więc z głową, nie bójmy się pytać o opinię rodziny i znajomych, a przede wszystkim śpijmy wygodnie!