Darmowe leczenie stomatologiczne

Hotelowe Opowieści  > Uroda, Zdrowie >  Darmowe leczenie stomatologiczne
Darmowe leczenie stomatologiczne
| | 0 Comments

Darmowe leczenie stomatologiczne – kiedy rozważamy wybranie się do stomatologa, najczęściej łapiemy się za przysłowiową kieszeń. Przyjęła się opinia, że w przypadku leczenia stomatologicznego najlepiej skorzystać z usług prywatnych, bo jest lepsza jakość usług. Bez wątpienia – polska służba zdrowia jest niedofinansowana, a na stomatologii widać na bolączki niczym w czarodziejskiej kuli. I tylko trochę szkoda, że żadne czary mary nie pomogą i nie uzdrowią służby zdrowia.

Prawo pacjenta do bezpłatnego stomatologa

Wiele osób jest przekonanych, że za stomatologa muszą płacić  z własnej kieszeni. Głównie  powodów finansowych odkładają wizytę, nie leczą drobnych ubytków, a nieświeży oddech wolą zwalczać domowymi sposobami, np.: płynem do płukania ust i gumą do żucia. Skutek tego jest opłakany – Polacy mają najgorszy stan uzębienia wśród mieszkańców Unii Europejskiej. Tymczasem pacjent ma prawo do bezpłatnego dentysty. Zakres refundowanych usług nie odpowiada możliwościom  stomatologii i potrzebom pacjentów, ale przynajmniej w kwestiach najbardziej pilnych, w razie nagłego bólu zęba, można skorzystać z pomocy dentysty. Wizyta u stomatologa nie wymaga skierowania.

Zdrowie jamy ustnej

Darmowe leczenie stomatologiczne
Darmowe leczenie stomatologiczne

Lekarz stomatolog zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, jamy ustnej i zębów. Aby skorzystać z nieodpłatnej pomocy stomatologicznej, należy wybrać placówkę lub dentystę, którzy mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niestety, nie każda przychodnia zatrudnia stomatologa. Większość lekarzy dentystów prowadzących prywatne praktyki lekarskie nie ma podpisanych kontraktów z NFZ. Kliniki stomatologiczne, oferuje największy zakres usług zazwyczaj nie posiadają umów z NFZ, ponieważ wyceny świadczeń są za niskie. W ramach leczenia stomatologicznego refundowane są świadczenia stomatologiczne, operacyjne leczenie jamy ustnej, leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, protetyki, tzn.: uzupełnienia uzębienia za pomocą protez, koron, mostów i pomoc doraźna. W ramach świadczeń  stomatolog zapewnia badania diagnostyczne, wyroby medyczne oraz środki pomocnicze. Osoba zgłaszająca się do dentysty  z bólem zęba powinna otrzymać pomoc tego dnia.

Szczegółowe wyliczenie świadczeń dostępnych w ramach kontraktu z NFZ

Przed wizytą u dentysty warto zapoznać się z wykazem darmowych świadczeń refundowanych przez NFZ. Składki na ubezpieczenie zdrowotne płacą wszyscy pracujący, więc w razie potrzeby powinniśmy mieć prawo do skorzystania ze świadczeń bez dodatkowych opłat ze „specjalne usługi”, które są najczęściej refundowane. Pacjentom raz w roku przysługuje prawo do badania stomatologicznego wraz z instrukcją, jak dbać o higienę jamy ustnej.  Ubezpieczony ma prawo do trzy razy w roku do kontrolnego  badania lekarskiego oraz wykonania zdjęcia rentgenowskiego wewnątrz ust i zdjęcia pantomograficzne. Stomatolog w ramach ubezpieczenia musi leczyć próchnicę, usuwać zęby i podawać znieczulenie do zabiegów.  Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje niewielki zakres leczenia chirurgicznego w stomatologii.  Z tego zakresu, pacjent ma prawo do następujących świadczeń: operacyjnego  usunięcia rany i zaopatrzenia masywnego krwotoku, wycięcia małego guzka, zmiany guzopodobnej, włókniaka, wyłuszczenie torbieli zębopochodnej, wyłuszczenie kamienia z przewodu ślinianki, tymczasowego zaopatrzenia złamanej szczęki, unieruchomienia żuchwy oraz założenia opatrunku chirurgicznego. Darmowe jest także leczenie zmian w błonie śluzowej jamy ustnej, leczenie kanałowe zębów przednich u dorosłych oraz wszystkich zębów u kobiet w ciąży i dzieci. W ramach bezpłatnego leczenia stomatologicznego dostępne jest leczenie protetyczne przy pomocy ruchomej protezy częściowej. Protezę można wykonać raz na 5 lat. Pacjent ma również prawo do protezy całkowitej raz na 5 lat. Osobom, które przeszły leczenie nowotworów w obrębie twarzoczaszki prawo do protez przysługuje bez ograniczeń czasowych.

Świadczenia stomatologiczne dostępne dla dzieci

Dzieci są uprzywilejowaną grupą pacjentów w kwestii świadczeń u stomatologa. Najmłodszym przysługuje zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd zębów szóstych, dostępne raz do ukończenia 8 roku życia, lakierowanie zębów stałych, leczenie próchnicy i chorób przyzębia. Dzieci do 12 roku życia mogą skorzystać z  leczenia ortodontycznego oraz kosmetycznego pokrycia niedorozwoju szkliwa w zębach stałych. Najmłodszym pacjentom w ramach ubezpieczenia, stomatolog może wykonać lakowanie zębów stałych oraz plomby światłoutwardzane. Darmowa jest także pierwsza, adaptacyjna wizyta dziecka do szóstego roku życia oraz badanie stomatologiczne i kontrolne po urazie zęba. Bezpłatne jest badanie stomatologiczne na początku ząbkowania, ok 6 miesiąca życia.

Leczenie stomatologiczne przysługuje wszystkim ubezpieczonym.  Nie warto przepłacać prywatnie, skoro można skorzystać z leczenia  refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Problem jest z dostępnością placówek, które mają podpisany kontrakt z NFZ i uzyskaniem informacji o świadczeniach opieki stomatologicznej, które dostępne są bezpłatnie.