Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Hotelowe Opowieści  > Nieruchomości, Usługi >  Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
| | 0 Comments

Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Od 2014 roku nie można już ubiegać się o kredyt hipoteczny, jeżeli nie posiadamy wkładu własnego. Od tego czasu wartość wkładu własnego musi wynosić minimum 20 % wartości nieruchomości, którą chcemy nabyć.

Banki zdecydowały się na przyjęcie takiej strategii, gdyż osoby, które starają się o kredyt hipoteczny i dysponują wkładem własnym są dużo bardziej wiarygodne w oczach banku, niż te osoby, które tego wkładu nie posiadają. Do roku 2014 jeżeli ktoś posiadał wkład własny, to było to traktowane jako plus dla kredytobiorcy.

Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Zarówno we wcześniejszych latach, jak i obecnie osoby, które dysponowały/dysponują wkładem własnym, mogą negocjować niższe oprocentowanie dla swojego kredytu.

Opcja 1 kredyt hipoteczny bez gotówkowego wkładu własnego

Dziś otrzymanie kredytu hipotecznego bez posiadania wkładu własnego jest niemal niemożliwe. Jednak w określonych przypadkach możemy liczyć na pozytywna decyzje banku. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu innych wartościowych rzeczy, które przewyższają swoją wartością wkład własny, to możemy uzyskać kredyt hipoteczny. Taką rzeczą mogą być nieruchomości, lokale, działki. Warto wspomnieć, ze wcale nie musimy być właścicielami, tego typu nieruchomości. Mogą one być własnością osób trzecich spokrewnionych z kredytobiorcą, np. rodziców, dziadków, kuzynów.  

Opcja 2 deweloperska pożyczka

Gdy chcemy stać się właścicielami domu lub mieszkania z rynku pierwotnego, to mamy szansę otrzymać od dewelopera, pożyczkę na wkład własny. Niektórzy deweloperzy posiadają w swojej ofercie tego typu usługę, ponieważ w oczach klientów stają się wtedy bardziej atrakcyjni. Więcej osób chce skorzystać z ich usług. Jeżeli będziemy kupować mieszkanie od dewelopera, z pewnością warto zapytać o taką opcję.

Opcja 3 zakład pracy przychodzi z pomocą

Jeżeli pracujemy w dużych firmach lub instytucjach państwowych, to mamy bardzo dogodną opcję uzyskania wkładu własnego na kredyt hipoteczny. Takie instytucje najczęściej posiadają specjalne fundusze na tego typu pożyczki, o które mogą ubiegać się pracownicy. Dzięki takiej opcji możemy sfinansować wkład własny bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Biorąc pożyczkę na kredyt hipoteczny, z zakładowego funduszu pożyczkowego, unikamy płacenia prowizji, czyli oszczędzamy dodatkowe pieniądze. Jeżeli zdecydowalibyśmy się na wzięcie kredytu na wkład własny, w innym banku, to musielibyśmy płacić prowizje i odsetki. Dzięki skorzystaniu z zakładowego funduszu, unikamy wydawania dodatkowych pieniędzy z naszego portfela. Jeżeli mamy możliwość skorzystania z tego typu świadczenia w swoim zakładzie pracy, to warto z niego skorzystać. Dlaczego? Bo takie pożyczki nie są rejestrowane w biurach informacji kredytowej. Dzięki takiej pożyczce, nie ulegnie pogorszeniu nasza zdolność kredytowa. Stałoby się tak gdybyśmy wzięli pożyczkę na wkład własny z innego źródła. No i możemy sobie rozłożyć dowolnie w czasie, spłatę takiej pożyczki. Więc jej spłacanie można dostosować do swoich możliwości.

Opcja 4 uśmiech do rodziny

Jeżeli nasze oszczędności  nie pokrywają wysokości wkładu własnego, to może warto rozważyć pożyczkę na ten cel, od rodziny. Rozbicie kwoty wkładu własnego na mniejsze kwoty i pożyczenie od kilku członków rodziny, może bardzo nam pomóc zebrać wymaganą kwotę. Dodatkowo możemy umówić się na wygodny dla nas harmonogram spłaty i nie zapłacimy odsetek. Warto więc podczas myślenia o kredycie hipotecznym, zastanowić się nad tego typu wyborem.

Mierz siły na zamiary

Jeżeli chcemy uzyskać kredyt hipoteczny, warto dokładnie przemyśleć czy nas na niego będzie stać. Spłata takiego kredytu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami z naszej strony. Jest to zobowiązanie, które będzie spoczywać na naszych barkach przez kolejne 30/ 40 lat. Owszem ten okres może być krótszy, ale tylko pod warunkiem, że będziemy dysponować odpowiednio wysoką kwotą wkładu własnego. Jeżeli nie mamy zbyt dużych oszczędności, kosztownych nieruchomości czy też bogatej rodziny, może warto zacisnąć pasa i oszczędzać jeszcze kilka lat, aby nie wpędzić się w finansowe tarapaty.

Wiadomo, że marzenia o własnym lokum mogą nam wyłączyć realne myślenie, ale przy tak dużym obciążeniu finansowym, musimy być pewni, że mu podołamy.

Kredyty hipoteczne – jedyna możliwość na własne M

W obecnych czasach mało kogo stać na zakup mieszkania czy domu za gotówkę. Na taki luksus mogą sobie pozwolić jedynie osoby, które mają bardzo duże oszczędności i wysokie dochody. Również osoby obracające nieruchomościami, mogą sfinansować sobie zakup mieszkania, sprzedażą innej nieruchomości. Jeżeli nie mamy dużych oszczędności lub wysokich dochodów, taki kredyt hipoteczny może dla nas być nie lada obciążeniem. Dlatego trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty przed wzięciem kredytu hipotecznego. Tak żeby później nie musieć jeść przysłowiowego suchego chleba.

Wzięcie kredytu hipotecznego, zresztą jak każdego innego musi być bardzo dobrze przemyślane. Jeżeli bierzemy go z partnerem może być nam trochę lżej. Jeżeli zaś sami się na niego decydujemy, musimy mieć naprawdę dobre zabezpieczenie finansowe, aby nie wpędzić się w kolosalne kłopoty finansowe, z których będziemy się ratować braniem kolejnych kredytów.