Catering dietetyczny jako dieta spersonalizowana

Hotelowe Opowieści  > Zdrowie >  Catering dietetyczny jako dieta spersonalizowana
Catering dietetyczny jako dieta spersonalizowana
| | 0 Comments

Catering dietetyczny jako dieta spersonalizowana – każdy z nas jest inny. Każdy ma inny organizm i każdemu służy co innego. To co jemy w głównej mierze wpływa na nasze samopoczucie. Nauka opracowała specjalną dziedzinę, która zajmuje się badaniami nad jedzeniem, które służy danemu człowiekowi. Dzięki temu dana osoba wie jakich grup pokarmów ma unikać a jakie będą doskonale wpływać na jej organizm.

Nutrigenetyka i nutrigenomika  to dziedziny nauki zajmujące się wpływem żywności na nasz organizm (opis w dużym skrócie). Dzięki badaniom jakie prowadzą naukowcy, coraz częściej przeciętny człowiek, może dowiedzieć się jaka żywność jest najbardziej preferowana przez jego geny i jaka będzie służyć jego zdrowiu.

Catering dietetyczny jako dieta spersonalizowana
Catering dietetyczny jako dieta spersonalizowana

Catering dietetyczny, to branża, która czerpie najwięcej inspiracji z tego typu badań. Podczas tworzenia nowych dań, może się powoływać na najnowsze doniesienia z tych dziedzin.

Projektowanie posiłków w cateringu dietetycznym nie jest wcale prostą sprawą. Trzeba wiele czynników wziąć pod uwagę. Zaczynając od preferencji smakowych klientów, ich wymagań żywieniowych, chorób, przez założenia treningowe, a na jakości produktów skończywszy. Jeśli biznes jakim jest catering dietetyczny ma misję pomagania ludziom, to te wszystkie elementy układanki połączą się w dochodowa całość.

Jadłospis szyty na miarę.

Wcześniej wymienione dziedziny nauki, mogą być świetną bazą dla usługi cateringu dietetycznego. Współpraca w tych dwóch obszarach polegałaby na tym, że dany klient wykonywałby badania nutrigenetyczne, następnie z wynikiem przychodził do firmy oferującej catering dietetyczny. Tam z kolei wykwalifikowana kadra, zinterpretowałby wyniki i odpowiednio zaprojektowała jadłospis dla danej osoby. Tak skomponowany jadłospis byłby idealnie dopasowany do jednej osoby i służyłby w 100% jej zdrowiu. Może to zbyt utopijny obraz, ale kto wie czy taka przyszłość nie będzie naszym udziałem.

Zdrowie przede wszystkim

Każdy z nas chce być zdrowy i w tym dobrym zdrowiu żyć jak najdłużej. Niewiele osób wie, że 80% tego co jemy decyduje o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Część osób chce się zdrowo odżywiać, ale nie ma czasu lub ochoty na gotowanie i przygotowywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków. Wtedy korzystają z cateringu dietetycznego. Mają wtedy pewność, że rozkład mikro- i makroskładników jest najlepszy dla nich i dzięki tak skomponowanym potrawom zachowają dobre zdrowie. Jeżeli oprócz dbania o dietę, zaczniemy dbać też o ciało, to wyjdzie z tego bardzo atrakcyjne połączenie. Organizm dobrze odżywiony będzie lepiej funkcjonował, a w związku z tym będziemy mogli osiągać lepsze efekty treningowe.

Nie tylko ciało odniesie korzyści z  korzystania z indywidualnych diet stworzonych przez catering dietetyczny. Również strefa duchowa bardzo na tym skorzysta. Dobrze wybrane pokarmy, dostarczają naszemu ciału wszystko czego potrzebuje. Owocuje to naszym dobrym samopoczuciem. Mamy więcej energii, pozytywniej myślimy, jesteśmy spokojniejsi. Dzięki temu łatwiej nam się skupić na zadaniach, które mamy do wykonania i jesteśmy produktywniejsi.

Dieta spersonalizowana w cateringu dietetycznym

Przygotowując dietę dla danego klienta, dietetyk pracujący w cateringu dietetycznym musi wziąć pod uwagę wiele czynników. Dieta spersonalizowana, to taka która jest stworzona dokładnie dla danej osoby, nie jest dietą “z automatu”. Tymi najważniejszymi czynnikami podczas układania diety są wiek, waga, aktywność w ciągu dnia, rodzaj wykonywanej pracy zawodowej, tryb pracy, to czy klient posiada rodzinę, co robi w czasie wolnym, co lubi jeść i jakie aktywności lubi. Ważne jest także wzięcie pod uwagę tzw. dzienniczka żywieniowego.

klient zanim przyjdzie po usługę cateringu dietetycznego, przez tydzień wypełnia właśnie taki dzienniczek żywieniowy. Zapisuje się w nim to co się je przez cały dzień. Należy uwzględnić wszystko. Dosłownie wszystko. Każdą przekąskę, ciasteczko czy szklankę coli. Niektórzy dietetycy proszą także o zapisywanie nastroju w jakim dany posiłek był spożywany. Wszystkie te informacje pozwolą dietetykowi przygotować jak najlepiej dopasowaną dietę, którą potem załoga cateringu dietetycznego zrealizuje i przygotuje.

Catering dietetyczny – wygodna przyszłość?

Obecnie usługi cateringu dietetycznego funkcjonują w każdym większym mieście. Małe miasta jeszcze nie mają takiej potrzeby, bo w nich zazwyczaj życie toczy się wolniej i ludzie mają czas na przygotowanie posiłku czy zakupy. Sam rozmiar miasta skraca chociażby drogę do pracy i z niej powrót. Jeżeli przejechanie całego miasta zajmuje 15 minut, to nie możemy mówić o długiej drodze do pracy. W większych miastach ludzie mają więcej możliwości i więcej rzeczy robią. Zajęcia dodatkowe, nauka języków, basen, siłownia i wiele innych czynności. Na to wszystko potrzeba czasu. No i jeszcze trzeba doliczyć czas na przemieszczanie się z jednego miejsca w drugie. Dlatego mieszkańcy średnich i dużych miast wolą zainwestować w swoje zdrowie, zaopatrując się w jedzenie jakie oferuje catering dietetyczny. Dzięki temu mają gotowe, zdrowe posiłki, które mogą zabrać ze sobą w drogę.

Catering dietetyczny jest świetną opcją dla każdego. Dopasowany jadłospis, dobrze zapakowany i z dostawa do domu. Nic tylko wybierać i dbać o siebie.