Carsharing – samochód na minuty. Co trzeba o nim wiedzieć?

Hotelowe Opowieści  > Motoryzacja, Usługi >  Carsharing – samochód na minuty. Co trzeba o nim wiedzieć?
Carsharing - samochód na minuty. Co trzeba o nim wiedzieć?
| | 0 Comments

Carsharing – samochód na minuty. Co trzeba o nim wiedzieć? Carsharing w ostatnich miesiącach znacznie zyskał na popularności i sympatii wśród naszych rodaków. Nazwa ta odnosi się do systemu wspólnego użytkowania pojazdów osobowych, moda na wynajem samochodów na minuty przyszła do nas z Zachodu i jak się okazuje pozostanie z nami na dłużej.

Carsharing to stosunkowo nowa usługa, która stopniowo wprowadzana jest na polski rynek. Wielu młodych sympatyków branży samochodowej rozważa otworzenie własnej mobilnej wypożyczalni aut na minuty, ale czy jest do dochodowy biznes? Od czego należy zacząć przygodę z carsharingiem? Jak wygląda korzystanie z tego typu usług?

Na czym polega carsharing?

Pierwszy raz spotkałeś się z tą nazwą? Nigdy dotąd nie miałeś przyjemności prowadzić wypożyczonego samochodu na minuty? Spokojnie, jesteśmy przekonani, że nie jesteś jedyną osobą w Polsce, która nie wie czym jest wspomniany wcześniej carsharing. Za granicą usługa ta stała się niemałą konkurencją dla taksówek i UBERÓB. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o koszty przejazdu, pomimo tego, że w tym wypadku osoba wynajmująca pojazd samodzielnie go prowadzi to opłaty związane z usługą są tańsze o połowę, nić te widniejące w cenniku taksówek oraz UBERÓW. Carsharing w dużej mierze powstał z myślą o osobach, które jeszcze nie zakupy swojego prywatnego auta a od czasu do czasu potrzebują z niego skorzystać. Wówczas biorąc pod uwagę ilość gotówki zainwestowanej w zakup nowego pojazdu a koszt podróżowania autem wynajętym to zdecydowanie bardziej opłacalne i bezpieczne dla naszych portfeli jest skorzystanie z usług mobilnej wypożyczalni samochodów. Co więcej jest to także świetna opcja dla tych, którzy zmuszeni byli zostawić swoje auto u mechanika.

Polecana wypożyczalnia samochodów w Szczecinie
Polecana wypożyczalnia samochodów w Szczecinie

Chcesz wiedzieć, jak wygląda wynajem samochodów na minuty? Do tego celu osobie zainteresowanej usługą będzie potrzebna specjalna aplikacja pobrana i zainstalowana na smartfonie. Nie da się ukryć, że wypożyczalnie połączyły w ten sposób dwie najistotniejsze cechy jakimi są komfort i wygoda użytkowania. Po pomyślnym przebrnięciu przez rejestrację użytkownik aplikacji może w pełni korzystać z usługi wynajmu aut na minuty. Jak to wygląda w praktyce? Po zarezerwowaniu wybranego pojazdu, ten będzie czekał na odbiór przez nowego właściciela kwadrans. Po wyczerpaniu się limitu czasowego klient wypożyczalni zobowiązany jest do odstawienia samochodu w dowolnym miejscu nie wykraczającym poza wyznaczoną do tego celu. Jak widać zasady korzystania z mobilnej wypożyczalni wbrew pozorom nie są takie skomplikowane.

Wynajem auta na minuty – wygodnie, ale czy bezpiecznie?

Carsharing - samochód na minuty. Co trzeba o nim wiedzieć?
Carsharing – samochód na minuty. Co trzeba o nim wiedzieć?

Wiele z zainteresowanych osób zastanawia się, nad kwestią bezpieczeństwa korzystania z usługi. O tym, że jest ona niezwykle komfortowym i wygodnym rozwiązaniem nie trzeba zbyt dużo mówić, dlatego też skupimy się na tej drugiej kwestii.
Boisz się, że z aplikacji skorzystać może osoba niepełnoletnia, która nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów? Nic bardziej mylnego, proces wersyfikacji wymaga od nowych użytkowników podania szczegółowych informacji dotyczących danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, numer pesel, numer dokumentu prawa jazdy itp. Ponad to w celu sprawdzenia zgodności wypełnionych formularzy użytkownik musi przesłać również skany wyżej wymienionych dokumentów. Jak widać bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego zachowane jest na jak najwyższym poziomie.

Carsharing – czy to się opłaca?

Jakiś czas temu w wpadłeś na pomysł otworzenia własnej wypożyczalni samochodowej? Szukasz prostego sposobu na modny i dochodowy biznes? Musisz mieć na uwadze, że poprowadzenie biznesu jakim jest carsharing to niezwykle trudne i czasochłonne zajęcie. O ile obsługa samego systemu jest prosta to już założenie mobilnej wypożyczalni niekoniecznie. W Polsce działa tylko kilka firm zajmujących się carsharingiem, zlokalizowane są one oczywiście w dużych miastach, co bardzo ułatwia dotarcie do klienta zwiększając tym samym szansę na znalezienie nowych użytkowników. Dobra lokalizacja to podstawa tego biznesu, otwieranie mobilnej wypożyczalni w małym miasteczku niestety nie będzie zbyt dobrą inwestycją.
Oprócz lokalizacji firmę trzeba wyposażyć w odpowiednie samochody i system aplikacji, który umożliwi potencjalnym klientom korzystanie z usług wypożyczalni, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Zatem czy jest to inwestycja, która się opłaca? Na obecną chwilę nie możemy tego wykluczyć, firmy zajmujące się tym biznesem mają się całkiem dobrze, jednak musimy pamiętać o tym, że jest to pewnego rodzaju nowość na rynku, z którą konsumenci są powoli zaznajamiani.

Założenie własnej firmy jest nie lada wyzwaniem, dlatego też podjęcie ostatecznej decyzji powinno być skrupulatnie przemyślane. Otworzenie i poprowadzenie mobilnej wypożyczalni oferującej usługi carsharingu to inwestycja, która wymaga od nas dużych nakładów finansowych. Aby odnieść sukces w tej dziedzinie należy przede wszystkim wybrać dobrą lokalizację, która zagwarantuje nam nieustanny dostęp do klientów.