Tapety ścienne są tak ważne, jak meble!

Hotelowe Opowieści  > Wnętrze >  Tapety ścienne są tak ważne, jak meble!
Tapety ścienne są tak ważne, jak meble!
| | 0 Comments

Tapety ścienne są tak ważne, jak meble! Remontujemy dom i chcemy, żeby na naszych ścianach pojawiło się coś absolutnie rewelacyjnego. Dla przykładu, chcemy udekorować łazienkę. To oczywiste, że malowanie ścian nie załatwi sprawy: raz, że nie będzie to wyglądało aż tak dobrze, a dwa, że po prostu woda zniszczy wszystkie nasze wysiłki. Normalnie wybralibyśmy kafelki, ale coś nam podpowiada, że ich montaż będzie bardzo drogi.

Do tego samo czyszczenie fug to perspektywa, która – w najlepszym razie – nie zachwyca żadnego mieszkańca naszego domu. Odpowiedzią stają się tapety ścienne, które są wciąż udoskonalane, które bywają wodoodporne, laminowane i tak stworzone, by w idealny wręcz sposób skomponować się z naszym mieszkaniem. Tapety ścienne pozwalają na stworzenie czarujących aranżacji. Przyjmijmy takie założenie: znajdujemy się w mieszkaniu, które chcemy urządzić w stylu loftowym. Nie chcemy jednak gołych, surowych ścian, jakie czasami się tam uskutecznia. Chcielibyśmy, by jednak w tym stylu pojawiła się odrobina ciepła. W tym momencie możemy zdecydować się na piękną, atrakcyjną tapetę, która będzie tylko imitować nieprzyjemny, czerwony mur. Może ona również przedstawiać pozornie betonową ścianę. Do wyboru, do koloru.

Innym ciekawą aranżacją jest styl skandynawski. Jest dość minimalistyczny, ale raczej ciepły i utrzymany w stonowanych barwach. Jakże doskonale będą wyglądać tapety ścienne we wzorki z łosiami, jeleniami czy innymi stworzeniami stworzonymi na wzór haftu chusteczkowego. Nasi goście będą oczarowani samym wejściem do tego pomieszczenia.

Główną zaletą, jaką przejawiają tapety ścienne, jest ich oczywista możliwość zmiany. Kiedy okaże się, że chcemy całkiem przemeblować pokój, zrywamy je i dajemy na ich miejsce nowe. Wypadek przy pracy skutkujący dziurą? Bierzemy osobny fragment tapety i przyklejamy ją ponownie. Nie ma śladu! Jest to momentami nawet prostsze niż malowanie (kiedy farba wyblaknie, a my chcemy akurat zamalować dziurę, efekt może być nie do końca taki, jakiego oczekiwaliśmy). Z tapet łatwo zmywa się zabrudzenia, toteż stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości.

Tapety ścienne są tak ważne, jak meble!
Tapety ścienne są tak ważne, jak meble!

Zastanówmy się jednak, jakie tapety ścienne wybrać do konkretnych pomieszczeń. Zacznijmy od sypialni, czyli miejsca, które służy nam do odpoczynku. Jedni lubią ciepłe kolory, dzięki którym łatwiej usypiają. Tutaj przydadzą się więc pastele, żółć, pomarańcz, może odrobina różu. Bardzo jaskrawe barwy są odradzane, nadają się bowiem raczej do przedpokoju czy nawet kuchni, ale nie będą dobre w miejscu, w którym zamykamy oczy przed snem.

Kolejne miejsce – bardzo w domu ważne – to pokój dziecka. Tutaj wszystko zależy od wieku naszej pociechy. Maluchy lepiej zasypiają tam, gdzie, podobnie jak w sypialni, wybierze się tapety ścienne o stonowanych barwach. Tutaj jednak możemy popuścić nieco wodze fantazji i wybrać takie, które przedstawiają zwierzątka, księżniczki czy inne sympatyczne rzeczy. Jednak kiedy nasz maluch nie jest już wcale takim maluchem, warto wybrać tapety ścienne razem z nim. Oczywiście, musimy mu służyć radą i wytłumaczyć, które barwy będą pasować, ale pozwólmy mu na dobranie takiego wystroju ścian, który będzie odzwierciedlał jego zainteresowania. Z kolei dla młodzieży dobre będą tapety ścienne, z których łatwo schodzą plakaty. Młodzi uwielbiają obwieszać swój pokój różnymi sylwetkami ulubionych aktorów czy piosenkarzy. Sami w ich wieku to robiliśmy, powinniśmy zrozumieć. Weźmy jednak pod uwagę, że tapeta musi być wytrzymała, bo jeśli odejdzie razem z taśmą klejącą, to już będzie lekka katastrofa. Pamiętajmy o częstym zmienianiu samej taśmy – kiedy pod spód wda się brud, może zrobić brzydki „tatuaż” na ścianie. Musimy być również świadomi tego, że tapety ścienne w pokoju dziecięcym powinny być laminowane albo w jakiś inny sposób zabezpieczone. Małe dzieci uwielbiają wręcz uskuteczniać swoje artystyczne zamiłowania, co w połączeniu z kredkami oraz ścianą może skończyć się fatalnie.

Kuchnia powinna być wypełniona apetycznymi kolorami. Zielenie, żółcie, czerwienie – dobrane odpowiednio tapety do kuchni i skomponowane w wysmakowany sposób wprowadzą nastrój, który nas po prostu oczaruje. Pamiętajmy, że to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu z resztą naszej rodziny. Gotujemy, plotkujemy, śmiejemy się. To logiczne, że chcemy się tam czuć dobrze. Podobnie jednak jak w pokoju dziecięcym i łazience musimy pamiętać o tym, że tapety powinny być zmywalne. Unosząca się z garnków para lub tłuszcz może zapaskudzić nasze przepiękne ściany.

Wybór tapet ściennych nie jest zadaniem prostym, ale wszystko zależy od naszego wyczucia smaku. W Internecie możemy obejrzeć gotowe aranżacje i zastanowić się, które najlepiej pasowałyby do naszych czterech kątów. Ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Jeśli zechcemy gabinetu w stylu retro, będziemy mogli wybrać nawet takie tapety ścienne, które przypominają lata sześćdziesiąte w Stanach Zjednoczonych. Kiedy zamarzy się nam pokój w klimatach kosmicznych, wybierzemy tapety w gwiazdy. Tapety są równie ważne co meble, ponieważ uzupełniają nasz dom o kolory, bez których byłoby bardzo smutno!