Jak połączyć panele i płytki drewnopodobne? Urządzając nowy dom czy mieszkanie musimy zdecydować co położymy na podłodze. Wybór wszelkiego rodzaju materiałów jest ogromny. Możemy postanowić, że chcemy mieć gres, panele, drewniany parkiet lub linoleum. Wszystko zależy od tego co nam się podoba i co będzie pasować do ogólnego wystroju domu.
Jednocześnie niemal w każdym domu czy mieszkaniu możemy spotkać takie miejsca, w których łączą się ze sobą różnego typu podłogi. Szczególnie popularne w ostatnim czasie jest łączenie paneli z płytkami ceramicznymi drewnopodobnymi. Jak zatem połączyć płytki z panelami tak by wyglądało to ładnie i naturalnie ? Na co należy zwrócić uwagę ?
Panele podłogowe
Panele podłogowe inaczej nazywane po prostu panelami to obecnie jeden z najpopularniejszych typów podłóg jakie można spotkać w domach. Są bardzo łatwe w montażu. Poszczególne rodzaje paneli różnią się od siebie budową, klasą ścieralności czy sposobem zabezpieczania.
Dawniej by położyć panele nie trzeba było ich w żaden sposób przyklejać do podłoża. Panele układane były wówczas tylko na odpowiednio dobranym podkładzie piankowym. Klejenia wymagały jedynie łączenia pióro – wpust. Panele wtedy bardzo zyskały na popularności, były bowiem o wiele łatwiejsze w montażu od choćby drewnianych parkietów.
W późniejszych latach montaż paneli został ułatwiony jeszcze bardziej. Klejenie połączeń zostało zastąpione przez zamek nowej generacji typu klik. Obecnie montaż paneli jest więc jeszcze prostszy i wiele osób wykonuje go samodzielnie. Polega on na tym, iż na betonie należy rozłożyć folię paraizolacyjną, na to trzeba położyć podkład piankowy. Kolejnym punktem jest już układanie paneli i łączenie ich metodą na zatrzask. Po połączeniu wszystkich paneli podłoga jest gotowa.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wyżej opisany sposób montażu dotyczy najpopularniejszych paneli czyli paneli laminowanych (inaczej drewnopodobnych). Poza panelami laminowanymi na posadzkach możemy się również spotkać z panelami drewnianymi (deska barlinecka) oraz bardzo modnymi ostatnimi czasy panelami winylowymi, które są nowością.
Płytki podłogowe
Panele podłogowe to jednak nie jedyny materiał jaki możemy położyć na posadzkę. Równie popularne co panele są płytki. Pojęcie płytki jest jednak bardzo ogólne. Kryje się pod nim wiele różnych produktów o różnych właściwościach i zastosowaniu. Wśród płytek podłogowych możemy wyróżnić takie jak:
- terakota
- gres
- kompozyty i konglomeraty
- kamień naturalny
Płytki w porównaniu do paneli mogą występować w wielu kształtach i wielkościach. Możemy zdecydować się na płytki kwadratowe, prostokątne czy heksagonalne. Podobnie jest przy wyborze wielkości, bowiem płytki występują zarówno w wariantach miniaturowych, z których układane są przeróżne mozaiki, jak i w postaci wielkich płyt.
W ostatnich latach niezwykle popularne stały się płytki ceramiczne drewnopodobne https://ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne. Wyglądem przypominają one deski czy panele, ale zachowują właściwości płytek. Decydując się na takie rozwiązanie mamy pewność, że w przypadku na przykład zalania podłoga nam nie puchnie, tak jak ma to miejsce w przypadku paneli. Decydując się na płytki ceramiczne drewnopodobne możemy zachować też klimat ciepła https://ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne i harmonii jaka kojarzy nam się z drewnem.
Płytki czy panele – co wybrać ?
Mało kto decyduje się jednak na wyłożenie całego swojego domu lub mieszkania wyłącznie płytkami czy panelami. Panele, choć mogą doskonale sprawdzać się w salonie czy sypialni, nie są już tak praktyczne w kuchni czy w łazience. W obu tych pomieszczeniach narażone będą na zalanie czy wilgoć co może spowodować, że podłoga będzie puchnąć i niestety bardzo szybko zostanie doszczętnie zniszczona.
Płytki również nie są posadzką idealną dla każdego pomieszczenia i dla wszystkich. Należy pamiętać, że podłoga pokryta kaflami, nawet tymi drewnopodobnymi jest zimniejsza od tej, która jest wyłożona panelami. Rozwiązaniem może być ogrzewanie podłogowe – ale nie każdego na nie stać. Zamiast montować podłogówkę możemy na płytkach położyć również na całości podłogi dywan, ale wtedy rezygnujemy z elegancji na jakiej nam najprawdopodobniej zależało.
Jeżeli zależy nam na tym, by cała podłoga w domu czy mieszkaniu była „drewniana” wówczas najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być połączenie paneli i płytek imitujących drewno.
Panele i płytki drewnopodobne – jak połączyć ?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że łączenie paneli i płytek drewnopodobnych to zadanie bardzo trudne do wykonania https://ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne. Nie jest jednak niemożliwe, a przy odrobinie włożonego wysiłku można uzyskać piękny i naturalny efekt.
Po pierwsze ważne jest by materiały przez nas wybrane były w podobnej klasie ścieralności. Związane jest to z tym, że podłoga łączona powinna się zużywać mniej więcej w taki sam sposób. Jeżeli do płytek dobierzemy panele kiepskiej jakości i zużyją się one szybciej widoczny będzie wówczas kontrast zużycia. Będziemy wtedy musieli albo patrzeć na taką podłogę albo wymienić panele na nowe.
Po drugie bardzo ważne jest zachowanie kolejności prac, a mianowicie najpierw powinna zostać ułożona posadzka, która jest w położeniu trudniejsza czyli płytki imitujące drewno, a następnie panele, które są łatwiejsze do opracowania. Należy pamiętać, by dobierać płytki i panele do siebie tak by miały podobne kolory i styl, w przeciwnym razie będzie to źle wyglądać.
Samo łączenie płytek z panelami można wykonać na dwa sposoby – wykorzystując gotowe listwy korkowe lub masą elastyczną korkową. Ten pierwszy sposób polega na wciskaniu w szpary pomiędzy płytkami i panelami gotowych, dobranych pod względem rozmiaru listew. W drugim masę korkową wciska się specjalnym pistoletem w powstałe luki.
Panele z płytkami można łączyć również za pomocą masy akrylowej tzw. pafudima lub listew podłogowych połączeniowych, których obecnie na rynku jest dostępny ogromny wybór.
W przypadku łączenia płytek z panelami w takich pomieszczeniach jak kuchnia, czy łazienka bardzo popularnym wyborem są stalowe, aluminiowe lub mosiężne listwy progowe, które cechują się wysoką odpornością na nacisk i korozję.
Warto również pamiętać, o tym, że jeśli w domu lub mieszkaniu mamy nierówne podłogi to możemy zastosować listwy przejściowe aluminiowe lub mosiężne, którymi uzyskamy delikatny spadek.
Ceramix płytki ceramiczne |
Andrzeja Struga 3 |
70-784 Szczecin |
730 730 143 |
ceramixplytki.pl |