Ile powinna trwać psychoterapia?

Hotelowe Opowieści  > Zdrowie >  Ile powinna trwać psychoterapia?
Ile powinna trwać psychoterapia?
| | 0 Comments

Ile powinna trwać psychoterapia? Korzystanie z psychoterapii to rozwiązanie, które może przyjść z pomocą ludziom w każdym wieku, bez względu na ich status społeczny czy wiek. Zanim jednak udamy się do gabinetu psychoterapeutycznego, warto dowiedzieć się coś na temat tej formy pomocy. W przeciwnym razie nie będziemy wiedzieć, czego można się spodziewać. Dobrze byłoby więc poznać możliwości, które daje nam psychoterapia. Warto także dowiedzieć się, jak długo trwa proces terapeutyczny oraz poznać cenę za tego rodzaju usługi. 

Psychoterapia – najważniejsze informacje

Jeżeli wybieramy się na psychoterapię, warto byłoby wiedzieć, kim właściwie jest psychoterapeuta. Zdecydowana większość psychoterapeutów posiada ukończone studia psychologiczne. Można więc określać ich mianem psychologów oraz psychoterapeutów. Czasami jednak zdarza się, że psychoterapeuta kończy inne studia niż psychologia. Niektórzy psychoterapeuci są po antropologii, inni po socjologii czy po pielęgniarstwie. Przyjęło się, iż psychoterapeuta powinien ukończyć studia pokrewne do psychologii. Bez względu na to, jakie studia ukończył psychoterapeuta, po ukończeniu kilkuletniego szkolenia w wybranej szkole ma prawo do prowadzenia terapii. Nie każdy psycholog jest jednak psychoterapeutą. Warto więc sprawdzić, czy osoba oferująca terapię faktycznie posiada odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. Każdy pacjent ma prawo poprosić terapeutę o okazanie dokumentów potwierdzających nabycie właściwych kwalifikacji. Nie da się również nie zauważyć, że dobry specjalista będzie poddawał się regularnej superwizji. Superwizja to nic innego jak spotkania z bardziej doświadczonym specjalistą, który może pomóc terapeucie w wielu kwestiach. Jest to oczywiście korzystne dla samego pacjenta. Dobrze jest mieć świadomość tego, iż psychoterapia nie polega na udzielaniu porad. Pacjenci mają samodzielnie o sobie decydować. Nie da się również nie zauważyć, iż powinno się zawrzeć kontrakt z terapeutą podczas pierwszych spotkań. Kluczem do sukcesu jest także sformułowanie celów terapeutycznych. Dzięki temu można będzie uczynić proces psychoterapeutyczny satysfakcjonującym i skutecznym.

Jaki jest czas trwania terapii?

Ile powinna trwać psychoterapia?
Ile powinna trwać psychoterapia?

Niemal każdy, kto poddaje się procesowi psychoterapeutycznemu chce wiedzieć, jak długo miałby on trwać. Niestety, na pytanie o to, jak długo trwa terapia indywidualna czy terapia rodzinna nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Ciężko bowiem stwierdzić, że każdy z nas ma takie same problemy. Koniecznie należy pamiętać o tym, że czas trwania terapii uzależniony jest od wielu czynników. Co więcej, czynniki te są zazwyczaj bardzo złożone. Podstawowym czynnikiem warunkującym czas trwania terapii jest stopień złożoności problemów pacjenta. Im bardziej są one złożone i trudne, tym dłuższy będzie proces terapeutyczny. Jeżeli jednak problemy są chwilowe i niezbyt złożone, terapia może trwać zdecydowanie krócej. Niektórym osobom wystarczą już dwie, trzy sesje, aby ujrzeć poprawę. Zdecydowana większość osób będzie jednak potrzebować co najmniej kilku tygodni, a nawet miesięcy na uzyskanie poprawy. Czas trwania terapii zależny jest także od nurtu, w którym odbywa się terapia. Terapią z założenia długoterminową jest terapia w nurcie psychodynamicznym. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest zaś terapią, która jest z założenia krótkoterminowa. Co do zasady więc, psychoterapia psychodynamiczna będzie trwała co najmniej kilka miesięcy lub lat. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach będzie zaś trwała nie dłużej niż parę tygodni bądź miesięcy. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych nurtach czas trwania terapii określa się na początku. Oczywiście jest to jedynie przybliżony czas trwania. Ciężko bowiem na samym początku przewidzieć to, jak szybko uda się zrealizować cele terapii. Zależne jest to od wielu zmiennych czynników.

Co jeszcze należy wiedzieć?

psycholog Gdynia
psycholog Gdynia

Wybierając się na psychoterapię należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona dość kosztowna. Cena jednej sesji waha się w granicach od 100 do nawet 300 złotych. Wiele zależy od tego, jakimi kwalifikacjami może poszczycić się terapeuta. Jeżeli kwalifikacje psychoterapeuty są wysokie, cena za jego usługi także będzie wyższa. Terapeuta zaraz po szkoleniu i bez certyfikatu będzie z reguły pobierał mniejsze opłaty za oferowaną pomoc. Zawsze należy jednak liczyć się z tym, że cena za usługę terapeutyczną może wzrosnąć. Wybierając się na terapię dobrze jest zdawać sobie także sprawę z tego, jaki jest czas trwania sesji. Z reguły trwają one nie dłużej niż pięćdziesiąt minut. W niektórych przypadkach czas może ulec skróceniu lub wydłużeniu. Skróceniu ulega najczęściej na skutek spóźnienia się pacjenta. Jeżeli jednak spóźni się pacjent, czas trwania sesji psychoterapeutycznej można będzie przedłużyć. Nie sposób nie zauważyć, że psychoterapia nie przyniesie efektów natychmiast. Wskazana jest więc cierpliwość. Ponadto, terapia nie rozwiąże wszystkich problemów. Na pewno jednak nauczy nam lepiej sobie z nimi radzić. Dzięki terapii prawdopodobnie uda nam się także nawiązywać bardziej satysfakcjonujące relacje z otoczeniem.