Co zabrać na egzamin czeladniczy fryzjer?

Hotelowe Opowieści  > Edukacja, Usługi >  Co zabrać na egzamin czeladniczy fryzjer?
Co zabrać na egzamin czeladniczy fryzjer?
| | 0 Comments

Co zabrać na egzamin czeladniczy fryzjer? Wszelkie egzaminy to dla nas bardzo stresujący moment. Musimy wykazać się pewnymi umiejętnościami, które oceniane są przez niezależnych specjalistów. Z tego wszystkiego chcemy już wcześniej zwizualizować sobie pewne zdarzenie. Aby móc całkowicie skupić się na egzaminie, powinniśmy wcześniej zaplanować sobie, co koniecznie trzeba zabrać na egzamin czeladniczy na fryzjera.

Kto może zostać dopuszczony do egzaminu na fryzjera? Co powinniśmy wiedzieć na ten temat? Jakie zadania czekają nas podczas egzaminu czeladniczego na fryzjera? W jaki sposób przebiega egzamin? Co powinniśmy zabrać ze sobą na egzamin czeladniczy na fryzjera? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Kto może zostać dopuszczony do egzaminu?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat tego egzaminu, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, kto tak w ogóle może przystąpić do egzaminu czeladniczego na fryzjera. Okazuje się, że warunki dopuszczenia określane są przez rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 października 2005 roku w sprawie egzaminów na czeladnika i mistrza w danym zawodzie. Konieczne okazuje się spełnienie jednego z pięciu warunków. Poszczególne punkty prezentują się następująco:

  1. ukończenie nauki zawodu u rzemieślnika  dokształcenie teoretyczne potwierdzone przez szkołę lub formy pozaszkolne
  2. posiadanie świadectwa ukończenia gimnazjum lub ośmioklasowej szkoły podstawowej, a także uzyskanie umiejętności zawodowych
  3. świadectwo ukończenia szkoły i przynajmniej trzy lata stażu w zawodzie fryzjer
  4. świadectwo ukończenia szkoły prowadzącej kształcenie o kierunku związanym z zawodem fryzjerskim
  5. posiadanie tytułu zawodowego, który wchodzi w zakres zawodu fryzjera

Podstawowe informacje na temat egzaminu czeladniczego na fryzjera

Co zabrać na egzamin czeladniczy fryzjer?
Co zabrać na egzamin czeladniczy fryzjer?

Skoro wiemy już, kto może przystąpić do egzaminu czeladniczego na fryzjera, warto teraz wziąć pod uwagę to, jakie zadanie czekają nas podczas praktycznego etapu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że etap praktyczny polega na tym, aby samodzielnie wykonać zadania egzaminacyjne, co umożliwia potwierdzenie umiejętności danego kandydata. Wszelkie zadania wykonywane są pod nadzorem dwóch niezależnych członków zespołu egzaminacyjnego. Poszczególne oceny dokonywane są przez specjalistów. Członkowie zespołu egzaminacyjnego muszą brać pod uwagę kryteria, które zatwierdzone zostały przez rzemieślniczą izbę. Aby wykonać zadania czeladniczego, wówczas niezbędnym elementem okażę się główka treningowa, natomiast na męskim dziale- model. Warto pamiętać, że kandydat wykonuje zadania własnymi narzędziami.

Jakie zadania czekają nas podczas egzaminu czeladniczego na fryzjera?

Egzamin czeladniczy na fryzjera wbrew pozorom jest dość wymagający. Zadania można podzielić na dział damski i męski. W tym pierwszym przypadku kandydat nakręca trwałą ondulację za pomocą dwóch wybranych technik nawijania. Następnie wyciska fale na mokro na całej głowie. Jednocześnie nakręca pierścienie. W dalszej kolejności następuje uczesanie fryzury wieczorowej o modnej linii, na co osoba wykonująca zadania ma 25 minut. Następnym zadaniem jest strzyżenie, które jest zgodne z nowoczesnymi trendami mody fryzjerskie, co trwa 30 minut. Ostatnim zadaniem w dziale damskim jest modelowanie fryzury za pośrednictwem suszarki ręcznej, a także szczotek- mamy na to 20 minut. Nieco inaczej wygląda to w przypadku działu męskiego. Pierwszą czynnością jest bowiem strzyżenie fryzury klasycznej, czyli włosy na karku, wycieniowanie, bez użycia maszynki. Drugim zadaniem jest uczesanie fryzury użytkowej, na co kandydat ma 15 minut. Ostatnim zadaniem na egzaminie czeladniczym jest uczesanie fryzury klasycznej. Łączny czas wykonywania poszczególnych zadań wynosi 200 minut.

W jaki sposób przebiega egzamin czeladniczy na fryzjera?

Egzamin czeladniczy składa się zarówno z części praktycznej, jak i teoretycznej. O ile na temat tej pierwszej powiedzieliśmy już stosunkowo dużo, to jednak część praktyczna została pominięta. Na egzaminie czeladniczym poruszone mogą być różne tematy. Do przykładowych możemy zaliczyć: rachunkowość fryzjerstwa, rysunek zawodowy, przepisy prawa pracy, podstawy zasad w ochronie środowiska, prowadzenie dokumentacji dotyczącej działalności gospodarczej, BHP pracy w salonie fryzjerskim, działalność gospodarcza i zarządzenia przedsiębiorstwem. Część teoretyczna składa się oczywiście z części pisemnej i ustnej- warto mieć to na uwadze.

Co zabrać ze sobą na egzamin czeladniczy na fryzjera?

Zanim wybierzemy się na egzamin czeladniczy na fryzjera, musimy pamiętać o kilku podstawowych przedmiotach. Przede wszystkim niezbędna okaże się fotografia w formacie legitymacyjnym. Dodatkowo musimy zabrać ze sobą pełną dokumentację, która poświadczy o tym, że mamy prawo podejść do egzaminu, o czym pisaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Egzamin czeladniczy zostanie przeprowadzony, o ile zabierzemy ze sobą zarówno narzędzia, jak i przybory niezbędne do tego, by wykonać poszczególne zadania praktyczne.